0

sdílení

NASA potvrdila, že Země má svůj druhý měsíc

Martin Halada / 2. prosince 2016 / Zajímavosti

Už ses někdy cítil malý a bezvýznamný? Dostavil se pocit, že stále kroužíš dokola a nikdo o tobě neví? Přesně toto prožíval maličký asteroid téměř sto let!

 

Tak dlouho trvalo vědcům z NASA, aby asteroidu přiznali titul měsíc Země tak, jak ho má jeho větší bratr, který nám v noci svítí na cesty. Asteroid má průměr od 36 do 91 metrů a obíhá Slunce na podobné oběžné dráze jako Země. Vědci nedávno zjistili, že při tomto pohybu obíhá i kolem samotné Země.

Našeho průvodce na cestě vesmírem poprvé zpozorovali zhruba před sto lety během sledování asteroidů v Halekale na Havaji. Je však možné, že na oběžné dráze Země již dlouho nezůstane. Tedy „dlouho“ ve vesmírném chápání času, takže pár století.

2e22fa5100000578-3306855-this_year_s_john_lewis_christmas_advert_opens_with_six_year_old_-a-18_1446811309817foto: dailymail.co.uk

Paul Chodas z NASA vysvětluje, že nový miniměsíc je kvůli své vzdálenosti spíše kvazi-družice než družice. Asteroid i Země mají svou vlastní oběžnou dráhu kolem Slunce, a proto jsou jednotlivé oběhy asteroidu kolem Země rozdílné, jednou je blíž, jednou dál. Pokud se však tato kvazi-družice příliš vzdálí, Země si ji připoutá svou gravitační silou, takže se nikdy nevzdálí více než na stonásobek vzdálenosti Měsíce. Tento efekt také zabraňuje asteroidu přiblížit se blíže než na 38 násobek vzdálenosti Měsíce. Asteroid je tak zachycen v poměrně malé vzdálenosti od Země.

I v minulosti provázely Zemi asteroidy, bylo to však vždy jen na krátkou dobu. „Tento nový asteroid je k nám mnohem více připoután“, říká Chodas a předpovídá, že nás bude provázet nejbižšími stoletími.

zdroj: inhabitat.com , zdroj titulní fotografie: pixabay.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]