0

sdílení

Národní laboratoř zavádí kvantová solární okna, která vyrobí energii pro celou budovu

Timotej Vančo / 28. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Proč nemít kromě solárních panelů na střeše i solární panely na oknech nebo fasádách budov? Vědci z Los Alamos pracují na využití každého volného centimetru našich domů.

Představ si budoucnost, kde budou budovy a domy získávat energii na své fungování z vlastních oken. Mnoho vědců pracovalo na tomto nápadu a nedávno se pěti vědcům z Los Alamos National Laboratory podařilo demonstrovat technologii solárního okna. Namísto ukazování různých malých prototypů, zkonstruovali využitelné velikosti solárních oken, které mohou reálně vytvářet elektrickou energii pro celou budovu.

solar-facade-1020x610Foto: inhabitat.com

Na základě studie z National Laboratory jsou „Luminescentní solární soustřeďovače“ – Luminescent solar concentrators (LSCs) – hlavní klíčovou komponentou solárních oken. LSCs mohou sbírat sluneční paprsky z obrovských ploch a také mohou fungovat jako „zařízení pro řízené světlo“. Sbírají sluneční paprsky pomocí koloidních kvantových teček, které mají různé benefity v podobě schopnosti vydržet dlouhodobé pravidelné ozařování slunečními paprsky. Koloidní kvantové tečky mají vysokou úroveň pohlcování fotonů, což znamená, že sluneční paprsky tyto tečky tak snadno nezničí.

Fluorophores v LSCs také pomáhá oknům dělat jejich práci. Po momentě, kdy je světlo zachyceno, chemické sloučeniny znovu fotony vyzáří. Fotovoltaické buňky mohou následně zachytit vnitřně odražené fotony.

solar-windows-technology-full-width-tall-1020x538Foto: inhabitat.com

Tým vědců při tvorbě použil takzvanou „doctor-blade“ technologii pro vytvoření LSC oken. Tato technologie se často využívá v tiskárnách na odstranění nadbytečného inkoustu a zanechání jednotného filmu. Vědci použili kreslící technologii tiskáren na přidání tenké, jednotné vrstvy „kompozitních polymerních teček“ na velké skleněné desky, které mohou být použity na budovách. Vedoucí vědecký pracovník týmu, Victor Klimov řekl: „Solární okna, mohou proměnit pasivní fasády budov, na jednotky tvořící elektrickou energii.“

Vědci doufají, že jejich výzkum LSC může zredukovat cenu solární energie. Jejich solární panely, by totiž nepotřebovaly tak drahé fotovoltaiky jako jiné solární modely. Detailně rozpracovanou studii výzkumu, kterou publikovali tento týden do Nature Energy, si můžeš prohlédnout zde .

Zdroj článku: inhabitat.com , z DROJ titulní fotografie: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]