0

sdílení

Na začátku jsme seděli v temném kanclu v 7. patře, říká zakladatel koworkingového centra KoPlac Jan Orava

/ 22. listopadu 2016 / Rozhovory

Do povídání se s námi pustil spoluzakladatel a mentor Jan Orava, který stál za zrozením koworkingového centra KoPlac v Brně. Ten nám prozradil, jak takové koworkingové centrum může vlastně vzniknout a co svým návštěvníkům nabízí. Dost možná se budou někteří z vás divit, protože KoPlac je oproti jiným centrům určitě jiné, neformální, otevřené a trochu punk.

 

Ahoj, můžeš se našim čtenářům představit a prozradit, čemu se věnuješ?

V KoPlacu se starám vlastně o všechno, co je třeba. Začalo to rekonstrukcí, sháněním stážistů, snažím se KoPlac propagovat, organizovat akce a končí to zpracováním daňového přiznání :)

sam_4220-1-e1449485211728

 

Co je vlastně KoPlac a jak vznikl?

Na začátku jsme seděli v temném kanclu v 7. patře, za sedmero dveřma, sedmero zámky a cítili jsme se hrozně izolovaní. Chtěli jsme otevřít náš pracovní prostor dalším lidem a vytvořit malý plac, kde by se mohli nadšenci vzájemně podporovat, sdílet své zkušenosti a společně kooperovat. Podařilo se nám najít vhodný prostor, který částečně využíváme pro své další projekty a hlavní část je otevřena lidem.

 

Kolik má tvůj tým členů? Plánujete do budoucna přibrat nové kolegy? Pokud ano, co by takový člověk měl umět?

Kolem KoPlacu se motá přibližně 4-7 lidí, to záleží na ročním období :) Samozřejmě jsme otevřeni přibrat další nadšence, kteří by nám pomohli vést KoPlac dál a nebo zde třeba realizovali vlastní nápady. Hlavní požadavek je asi to nadšení a samostatnost.

 

Sídlo KoPlacu je na adrese Příkop 2a v Brně. Máte zde dostatek místa pro uchazeče vašich služeb? Jaké prostory máte k dispozici a co nabízí?

KoPlac je koworkingová místnost! Návštěvníci mají k dispozici otevřený pracovní prostor pro asi 20 lidí, který se variabilně používá na semináře a workshopy – pak je možné kapacitu nafouknout až na 70 lidí. Dále je k dispozici jednací místnost pro 10 lidí. Během roku pořádáme několik akcí sami a samozřejmě se snažíme, aby prostor využívali jiní na své akce.

Nabízíme kompletní podporu při rozjedu podnikání. Využíváme například v Americe poradci velmi oblíbený nástroj GrowthWheel pro rozvoj podnikání. Máme i bohaté zkušenosti se získáváním dotací.

11954737_1639335043014650_273971528478307532_n

 

Jak bys charakterizoval nejčastější návštěvníky KoPlacu? Mají všichni něco společného?

Částečně se snažíme cílit na cizince žijící v Brně. V Brně je poměrně velká komunita cizinců, kteří jsou nadšení do nových technologií, mají své startupy, nebo by třeba chtěli s něčím novým začít. Všechny naše akce tedy děláme v angličtině a většinou skoro polovina účastníků bývá zahraniční. Na posledním StartupWeekendu jsme měli dokonce tým, kde bylo 6 účastníků, každý byl z jiné země a dohromady byli ze tří kontinentů.

 

Na stránkách píšete, že nabízíte odbornou pomoc a mezinárodní síť kontaktů na experty. Jak si můžeme takovou spolupráci představit? Můžeš nám uvést praktický příklad?

Sami jsme realizovali několik mezinárodních projektů zaměřených rozvoj podnikání, analýzu startupového prostředí, spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou. Za tu dobu jsme si vytvořili opravdu širokou síť partnerů a kamarádů v zahraničí. Není problém sehnat třeba pracovní stáž v zahraničí, ale vhodného partnera pro společný projekt, vývoj nových technologií apod.

???????????????????????????????

 

Proč by si měl náš čtenář vybrat pro svoji přednášku nebo workshop právě KoPlac? V čem je jiný, než ostatní prostory?

Jo, KoPlac je určitě jiný, neformální, otevřený, trochu punk. Nemáme přesně nastavené pravidla, snažíme se vycházet zajímavým nápadům a projektům vstříc.

 

Jakým způsobem zájemcům hledáte zahraniční stážisty do jejich firem? Co když přijede do mé firmy člověk, který mi třeba absolutně nesedí? Stává se to? Jak se taková situace řeší?

Za 3 roky využívání programu Erasmus jsme si vyvinuli celkem dobrý systém, ale samozřejmě se nám nedaří eliminovat všechny problémy. Firma si musí vždy dopředu uvědomit, co od stážisty čeká, a že to nemusí být splněno. Na druhou stranu stážista firmu nic nestojí, takže firma musí brát stážistu jako příležitost. Obecně platí, že se stážisti vždy dají nějak rozumně využít, i když je třeba nutné původně přehodnotit původní plány. Nejlépe fungují asi technicky zaměřené stáže a pak máme také dobrou zkušenost s využitím zahraničních studentů při analýze zahraničních trhu – jejich rodné země a případně zpracování marketingové strategie pro danou zemi.

 

Stala se někdy v prostorách KoPlacu nějaká komická situace, která stojí za zmínku? :)

To nevím, ale určitě se tu stalo několik komických událostí, které je lepší nezmiňovat :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Máš v současné době rozjeto více projektů nebo se soustředíš „pouze“ na Koplac? Je to tvůj hlavní zdroj příjmů?

KoPlac je spolek, který nevytváří žádný zisk. To je pro nás důležité, abychom si mohli zachovat právě tu otevřenost a vstřícnost. Absence pevných ceníku sice některé zájemce děsí, ale pokud je projekt zajímavý a nějak souvisí s našimi aktivitami, tak jej prostě podpoříme bez finanční odměny.

Nejvíc času věnuji rozjezdu marketingové agentury Alpdest, která připravuje kampaně pro velké značky v lyžařských areálech. Krom toho je tu občasná práce na dotačních žádost pro firmy, déle pomáhám NEWTON College se zahraničními aktivita. Taky bych chtěl zmínit kapelu Sígři, myslím, že hraní na bicích na večírcích mi ostatní aktivity hezky doplňuje.

 

Jaký je tvůj nejoblíbenější český projekt a proč?

Nevím jestli nejoblíbenější, ale určitě velmi zajímavá firma je GINA System. GINA původně vznikla jako malý studentský projekt pár kamarádů, kteří chtěli vyvinout software pro koordinaci jednotek záchranných týmu. Na začátku aplikaci testovali třeba po zemětřesení na Haiti. A dnes zajišťují koordinaci složek integrovaného záchranného systému po velké části České republiky, spolupracují s Organizací spojených národů a dál rostou. My s GINA spolupracujeme na jedné společné zakázce pro Evropskou kosmickou agenturu.

 

Více se o KoPlacu dozvíte na oficiálních stránkách tohoto projektu.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]