0

sdílení

Na obloze se objeví největší superměsíc za posledních 70 let

/ 6. listopadu 2016 / Zajímavosti

Pokud se máš podívat za celý rok 2016 na jedinou astronomickou událost, určitě si vyber listopadový superměsíc. Vzdálenost mezi Měsícem a Zemí se tentokrát totiž rekordně zkrátí – bude ještě blíže než v roce 1948.

 

Během tohoto divadla 14.listopadu se bude Měsíc jevit o 14% větší a až o 30% jasnější než kdy jindy! Je to nejmenší vzájemná vzdálenost mezi naší planetou a Měsícem, která se bude opakovat až 25. listopadu 2034, takže je určitě škoda to zmeškat.

screenshot_4img: gettyimages.com

Jak vlastně tento úkaz vzniká?

V podstatě to není nic složitého. Dráha Měsíce je eliptická a tím pádem na ní nastávají dva extrémy – když je k Zemi nejblíže (toto místo se jmenuje perigeum) a když je od ní nejdál (apogeum). Rozdíl těchto dvou poloh je asi 48 280 km.
Superměsíc tedy není nijak neobvyklý. Je tu však ještě jeden faktor, který dělá nadcházející událost tak výjimečnou.

Slunce, Měsíc a Země spolu tvoří systém. Jev, kdy se Měsíc ocitne na jedné linii se Zemí a Sluncem, nazýváme syzygie. Může se stát, že Měsíc dosáhne zároveň dvou poloh (kdy je Zemi nejblíže a kdy je v jedné linii se Zemí a Sluncem). Právě taková situace nastane na obloze 14. listopadu. Měsíc bude k Zemi nejenže nejblíže za posledních 70 let a bude v místě, kdy k Zemi odráží nejvíce slunečního světla.

screenshot_3img: flickr.com

Taková událost se nebude opakovat až do toku 2034. Na závěr přidáváme ještě jeden tip. Pokud si chceš naplno vychutnat nezvykle velký Měsíc, dívej se na něj během toho, jak vychází na horizontu. Tehdy ho totiž dokážeš porovnat se stromy, budovami a podobně. Když už je vysoko na nebi, přicházíme o takovou možnost srovnání.

Nepropásni tuto příležitost, opravný termín přijde nejblíže za 18 let!

zdroj: vedelisteze.sk , zdroj titulní fotografie: vedelisteze.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]