0

sdílení

Na MIT přišla jako teenagerka, dnes říkají, že z ní bude novodobý Einstein

Rudolf Nečas / 11. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: pixabay/youtube

Jednou z věcí, kterou brilantní mozky na MIT dělají, kromě přemýšlení o povaze vesmíru a vytváření sci-fi vychytávek, je notářské ověření letové způsobilosti letadel pro federální vládu.

 

Takže, když jednoho chladného lednového rána Sabrina Pasterski přišla do kanceláře, aby získala schválení pro jednomotorové letadlo, které postavila, mohlo se to zdát jako běžná záležitost. Až na to, že konstruktérce letadla bylo v té době jen 14 let a už sama letěla. „Nemohla jsem tomu uvěřit,“ vzpomíná Peggy Uden z MIT v rozhovoru pro ozy. „Nejen proto, že byla mladá, ale i proto, že je dívka.“

Ale máme rok 2017 a setkat na MIT s nadanou ženou není ničím výjimečným, neboť ženy tvoří téměř polovinu studentů. Ale něco na Sabrine přimělo Uddenovou, aby jí nejen schválila letadlo, ale i pomohla získat pozornost nejlepších profesorů z univerzity. Dnes, o devět let později, 23letá Sabrina již vystudovala MIT a dělá si doktorát na Harvardu.

Věnuje se nejnáročnějším a nejsložitějším problémům ve fyzice, které na začátku svých kariér řešili i Albert Einstein a Stephen Hawking. Její výzkum se týká černých děr, povahy gravitace a časoprostoru. Zvláštní důraz klade na lepší pochopení „kvantové gravitace“, která se snaží vysvětlit jev gravitace v rámci kvantové mechaniky. Objevy v této oblasti by mohly dramaticky změnit naše chápání fungování vesmíru.

Ale pokud nejsi fakt velkým nadšencem do fyziky, asi jsi o Sabrine nikdy neslyšel. Má kubánsko-americké kořeny, narodila se v Chicagu a není na Facebooku, není na LinkedInu ani na Instagramu a dokonce nemá ani smartphone. Často však aktualizuje webstránku PhysicsGirl, která obsahuje dlouhý seznam jejích úspěchů a dovedností.

Mezi rostoucími čísly absolventů v oboru fyziky Sabrina vyniká. Nima Arkani-Hamed, profesor z Princetonu a vítěz inaugurační fundamentální ceny za fyziku, řekl pro OZY, že od svého poradce, harvardského profesora Andrewa Stromingera, slyšel o Sabrine „úžasné věci“. Kromě toho dostala stovky tisíc dolarů v grantech od nadací Hertz, Smith a Národní nadace pro vědu.

foto: youtube.com

I když mentoři o ní hovoří jako o budoucí hvězdě fyziky, Sabrina se drží při zemi. „Teoretický fyzik, který řekl, že něco vymyslí, a to zejména během dlouhého časového rámce, tím téměř zaručuje, že to neudělá,“  říká. „Fyzika je sama o sobě dost vzrušující. Není to jako práce od devíti do pěti. Když jsi unavený, jdeš spát a když nejsi, věnuješ se fyzice.“

foto: ozy.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]