0

sdílení

Na Hithitu už uspěje každý druhý projekt. Loni kreativci vybrali rekordních 38 milionů korun

/ 28. února 2017 / Startupy

zdroj: fb Lelí's cupcake/ fb Frusack

Takový dárek si nadělil crowdfundingový portál Hithit ke svým 4. narozeninám, které oslavil na konci roku 2016. Uplynulý rok však nabídnul také další zajímavá data z prostředí českého crowdfundingu: na Hithitu se v roce 2016 podařilo vybrat 38,7 milionů Kč, 490 projektů spatřilo světlo světa, zlepšila se také jejich úspěšnost, která dosahuje nyní 50,5 %. Mezi úspěšnými projekty dominovaly ekologické sáčky Frusack, novinářský web EchoPrime, divadelní představení skupiny The Tap Tap i osvětová kampaň Společně proti bezmoci.

 

 4. narozeniny & 1 300 spuštěných projektů

„Hithit.cz se stal synonymem crowdfundingu v Česku. Je to už téměř institucionalizovaný způsob financování nebo kofinancování různých projektů. Rosteme o desítky procent každý rok od založení, což nás pochopitelně těší, ale letos nám obzvláště potěšilo zvýšení úspěšnosti projektů, nyní uspěje už každý druhý,” říká jeden ze zakladatelů Hithitu Pavel Eichler.

Celkově se za uplynulý rok podařilo vybrat 38,7 milionů Kč, jedná se tak o 46% růst oproti roku 2015. Stejně tak vzrostl i celkový počet projektů, a to na 490. Došlo tak k nárůstu o 19 %. K úspěšným se zařadil například novinářský web EchoPrime. Jeho autoři dosáhli na částku 1 572 677 Kč a stali se tak Hithit rekordmany pro rok 2016, co se vybrané částky týče. Echo slavilo také úspěch v nejrychleji vybraném půl milionu: z nuly se zvládlo na danou částku vyšplhat za 41 hodin. Z kulturních projektů nejvíce zabodovala kapela The Tap Tap s divadelním představením Vystřel Nefňuku do světa. Jeho autoři plánovali vybrat „jen“ 500 000, nakonec se však podařilo získat více než milion Kč. Milionovou částku pokořil také projekt Společně proti bezmoci na podporu pacientů trpících ALS. Vůbec nejúspěšnějším měsícem byl v roce 2016 listopad, přispěvatelé podpořili projekty částkou v celkové výši 5 400 000 Kč.

Screen Shot 2017-02-28 at 11.27.50foto: archív Hithit.cz

Crowdfunding jako hnací motor malých podnikatelů

„Těší nás, že Hithit využívá pro rozjezd svého podnikání stále více lidí, což se potvrdilo i v roce 2016. Velká část autorů podnikatelských projektů se rozhodne vydat cestou crowdfundingu ve chvíli, kdy chtějí profesionalizovat a zlepšit služby, ale už mají nějaké zkušenosti a relativně jasnou představu o tom, co potřebují,“ říká Jana Ecksteinová z Hithitu. Velkou výhodu pro ně představuje právě odměnový crowdfunding, který umožňuje propojit získávání financí s akvizicí zákazníků a zpětnou vazbou na produkt či službu. V loňském roce jsme to mohli vidět například u kompostovatelných sáčků Frusack, které plánovaly vybrat 150 000 Kč, ve finále však získaly na rozjezd sériové výroby více než 600 000 Kč. Hanka Němcová a Tereza Dvořáková, které za ekologickou alternativou stojí, navíc nedávno vyhrály národní kolo celoevropské soutěže Women Startup Competition a v červenci budou soutěžit ve finálním kole v Londýně.

 

Dalším úspěšným podnikatelským projektem roku 2016 je také Bohempia, která rozjela díky crowdfundingu výrobu konopných tenisek a nyní bude spolupracovat se známou českou návrhářkou Josefínou Bakošovou.

 

Na Žižkové se také brzy otevře tibetská restaurace AMA, podnikatelka Lelí za pomoci přispěvatelů otevřela pro změnu svůj první obchod s cupcaky v Praze.

 25852_1476396105212_600x400foto: Hithit.cz

Nová deska kapely Zrní, zážitková hra z perspektivy neslyšících i kniha Samolibé verše

Aktuálně lze na Hithitu podpořit například vydání nové desky kapely Zrní, zážitkovou hru „Vnímej svět jinak, z perspektivy neslyšících“ neziskové organizce NáZnak, ale také rádio StreetCulture, které plánuje nově vysílat z Nákladového nádraží Žižkov. Crowdfundingu se rozhodli využít také přátelé a rodina Honzy Badalce, který je z první části svého života znám jako „malostranský Rimbaud“, z druhé jako úspěšný kreativní ředitel reklamních agentur. V poslední etapě svého života byl bezdomovec a průvodce po Praze pod záštitou organizace Pragulic. Jeho blízcí se nyní na Hithitu snaží vydat knihu Samolibé verše obsahující právě verše Honzy Badalce.

zdroj: tisková správa

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]