0

sdílení

Na australské pouštní farmě vyroste 17 000 tun zeleniny pouze pomocí mořské vody a Slunce

Timotej Vančo / 4. ledna 2017 / Startupy

zdroj: inhabitat.com

Jedinečná farma, která vypěstuje zeleninu na poušti.

 

Tato jedinečná farma dokáže vytvořit prostředí pro kvetení rostlin v poušti s použitím pouze slunečního světla a mořské vody. Farma se obejde bez použití půdy, fosilních paliv, podzemních vod nebo pesticidů, což jsou pro nás běžné věci při pěstování jakýchkoliv rostlin. Tato farma má název Sundrop Farms a pěstuje plodiny v hydroponickém skleníku lemovaném s vodou zalitými lepenkami. Farma má rozlohu 20 hektarů a oficiálně se otevřela 6. října v blízkosti Port Augusta. Její první vypěstovaná rajčata na poušti jsou již na prodej v australských obchodech s potravinami.

sundrop-farms-australia-full-width-tall-1020x533
Foto: inhabitat.com

Sundrop Farms funguje jako zemědělská magie. Běžné zemědělství by nefungovalo v pouštní oblasti, ale této farmě na tom vůbec nezáleží. Vodu získává ze Spencerova zálivu a čistí ji s využitím obnovitelných zdrojů energie. 23 000 zrcadel odráží světlo do přijímací věže na výrobu solární energie. Když Slunce svítí, systém je schopen poskytnout až 39 megawattů čisté energie – to je dost na to, aby plnohodnotně fungovalo zařízení na odsolování a zároveň aby ​​energie poháněla skleník, který je v zimním období vyhřívaný.

sundrop-farms-greenhouse
Foto: inhabitat.com

Sundrop Farm dokáže vypěstovat 17 000 metrických tun surovin ročně. Již nyní ve skleníku roste 18 000 rostlin rajčat a Sundrop Farms si klade za cíl pěstovat i jiné plodiny, jako je ovoce nebo papriky. Rostliny jsou pěstovány v kokosových slupkách a farma „zaměstnává predátorský hmyz“ pro regulaci škůdců, kteří by mohli poškodit rostliny.

sundrop-farms-solar-power-1020x610
Foto: inhabitat.com

Vybudování takového pěstitelského systému stálo 200 milionů dolarů – ale CEO Sundrop Farms Philipp Saumweber říká, že tato horentně vysoká částka se vrátí, protože farma nebude potřebovat žádná fosilní paliva. Pokud během zimního období solární články nestíhají dodávat požadovanou energii, farma se může připojit k elektrické síti, avšak jejich konečným cílem je postoupit do bodu, kdy bude farma zcela soběstačná.

sundrop-farms-official-opening-1020x610
Foto: inhabitat.com

Na základě informací ze Sundrop Farms „láme závislost zemědělství na omezených – vyčerpatelných zdrojích.“ Letos se jim podařilo vytvořit další farmu v Tennessee, a nedávno dokončili i svůj první evropský projekt farmy v Portugalsku. Doufám, že budoucnost, kde nebudou jen domy a fabriky poháněné solární energií, ale také farmy a jiné zemědělské budovy, je už za rohem.

Zdroj článku: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]