0

sdílení

Moskva: Výkladní skříň východní Evropy

Simona Hanzelová / 4. listopadu 2016 / Zajímavosti

Majestátní, pohádková, ale i moderní – taková je Moskva. Předtím, než jsem se vydala navštívit hlavní město Ruské federace, často jsem se potýkala s překvapivými reakcemi ostatních, jako například: Kdo ještě jezdí do Ruska? Proč právě Moskva? Co tam chceš dělat? Moskva – to rozhodně není jen Rudé náměstí a Kreml. Je to kulturně bohaté a zároveň moderní město, které nikdy nespí a jde s dobou.

 

Ruská metropole je bez nejmenších pochyb výkladní skříní luxusu a velkoleposti. Při procházce ulicemi centra města se střídá jedna okázalá budova za druhou, až brzy nabudeš pocit, že v tomto městě je možné opravdu všechno. A když říkám všechno, myslím tím opravdu všechno. Potraviny v interiéru, který by klidně mohl být muzeem? Proč ne! Na ulici Tverskaja v Moskvě můžeš mít zážitek i z obyčejného nákupu jídla. Stejným zážitkem je i vznešený interiér a architektura velkých známých nákupních center GUM a CUM, ve kterých lze nalézt exkluzivní ruské i zahraniční obchody, restaurace a kavárny.

dsc_7812-medium
dsc_7946-medium
dsc_7917-mediumdsc_7949-medium

Moskevské metro je kapitola sama pro sebe. Nejenže patří mezi nejhlubší a nejrozsáhlejší podzemní dráhy na světě, ale jednotlivé stanice obložené mramorem a žulou, zdobené mozaikami a sochami, osvětlené křišťálovými lustry, jsou hotovým mistrovským dílem. Přestože se za tu nejkrásnější považuje stanice Majakovskaja, garantuji ti, že i ostatní stojí za vidění.

dsc_8171-medium

Za návštěvu určitě stojí i Café Pushkin, pravděpodobně nejlepší restaurace v Moskvě s neuvěřitelně honosným interiérem. K restauraci patří i kavárna s neméně dech beroucím interiérovým designem, která se nachází hned vedle. Můžeš si zde vychutnat skvělou kávu a například i tradiční ruský dezert – Napoleonův dort. Pozorný personál, nádherné prostředí a skvělé jídlo – to vše se vyplatí i přes vyšší ceny. Navíc, po návštěvě Café Pushkin se bezpochyby budeš cítit jako ruský oligarcha.

moskvadsc_8272-medium

Pozornost si zaslouží nejen historická, ale i současná architektura Moskvy. V moderní čtvrti Moskva-Siti, která je moskevským mezinárodním businessovým centrem, se vyjímají moderní mrakodrapy, které patří k těm nejvyšším v Evropě. Právě na tomto místě se můžeš pokochat panoramatickým výhledem na celé město. Zvláště po setmění si tam nahoře při pohledu na rozsvícené město a proudy aut, které z té výšky vypadají jako světélkující mravenci, uvědomíš, jakým obrovským a pulzujícím městem Moskva opravdu je.

dsc_8294-mediumdsc_8312-mediumdsc_8164-medium

Pokud se ale chceš ocitnout až 65 metrů pod zemí a přesvědčit se o tom, že Rusové vždy byli připraveni na všechno, doporučuji návštěvu jednoho ze zpřístupněných vojenských objektů – protiatomový bunkr s názvem Bunker 42, který v současnosti plní roli muzea Studené války. Tunelové chodby hluboko pod zemí jsou opravdu adrenalinovým zážitkem i díky šramotu a mírným vibracím z nedalekého metra a falešnému poplachu, který průvodce spustí ve chvíli, kdy to budeš nejméně čekat, a ty se tak ocitneš v ponuré tmě za zvuků sirén a blikajícího červeného světla.

dsc_8223-mediumdsc_8227-mediumdsc_8238-medium

Když už jsme u muzeí – pokud máš alespoň malé nadšení pro vesmír a kosmický průmysl, jistě bys neměl vynechat Muzeum kosmonautiky, které nabízí opravdu bohatý průřez historií ruských vesmírných programů. Pokud si myslíš, že jde o staré komunistické muzeum, jsi na omylu. Muzeum je opravdu moderní a plné ohromných exponátů, které připomínají, že Rusové dlouhodobě patří mezi světovou špičku v dobývání vesmíru.

dsc_8355-mediumdsc_8407-mediumdsc_8378-mediumdsc_8393-medium

Moskva je bohatá i na gastronomické zážitky. Restaurace a kavárničky tu najdeš opravdu na každém rohu. Z tradiční ruské kuchyně třeba ochutnat zejména boršč, pelmeně plněné masem a houbami nebo vareniky – pirohy plněné zelím, masem, bramborami, povidly nebo jablky. Z nápojů je samozřejmostí proslulá ruská vodka, která zahřeje zejména v zimních měsících, a Rusové mají i překvapivě výborné šampaňské. V Moskvě však najdeš i mnoho dalších restaurací, které nabízejí kuchyni z celého světa na opravdu vysoké úrovni.

dsc_8274-mediumdsc_8033-medium

V Moskvě jsem se cítila až nadmíru příjemně a bezpečně, dokonce více než v kterékoli západoevropské metropoli. Metro, nákupní centra a významné turistické atrakce byly dobře hlídané – ne však v tom negativním slova smyslu, ale nenucená přítomnost policistů či vojáků (kteří byli navíc vždy ochotni poradit, pokud se bylo třeba zeptat na cestu) navozovala pocit bezpečí. Lidé byli přátelští, ochotní a disciplinovaní.

dsc_7999-mediumdsc_8137-mediumdsc_8143-mediumdsc_8333-medium

Moskvané jsou zřejmě i dost pořádkumilovní – vše bylo čisté a upravené, ulice každý den několikrát myli a zametali. Totéž platilo v metru, kde jsem na vlastní oči viděla, jak zaměstnanci čistili dokonce i zábradlí na eskalátoru.

dsc_7995-medium

V Moskvě mě příjemně překvapilo ještě něco, s čím jsem se zatím nikde jinde nesetkala. Pro většinu tamních mužů je samozřejmostí nabídnout v metru místo na sezení ženě, a to bez ohledu na to, zda je stará nebo mladá. Moskevští muži zřejmě musí být opravdu velcí gentlemani – často je můžeš vidět postávat a čekat na své přítelkyně a manželky s kyticí květin v ruce. Květinářství se v tomto městě těší opravdu velké oblibě a je naprostou samozřejmostí, že je najdeš otevřené nonstop i v budovách univerzit a na kolejích.

dsc_8112-mediumdsc_8028-mediumdsc_8024-medium

Návštěva Moskvy mě ještě více utvrdila v tom, že i východní Evropa má co nabídnout. Rozhodně se tam plánuji vrátit – pro změnu však během letních měsíců, kdy ve městě ožijí všechny parky, kulturní představení a venkovní aktivity.

foto: Vanda Samardžijová
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]