0

sdílení

Moderní domeček postavený z recyklovaných materiálů

Michaela Líšková / 27. října 2016 / Zajímavosti

Kde bydlet, když chceš být opravdu ekologický?

 

V německém Stuttgartu vznikl velmi zajímavý kousek současné architektury.  MBA / S Matthias Bauer Associates dokazují, že i budovy ze skla a betonu nemusí vždy vypadat nudně a nezajímavě. Tato německá firma totiž dokončila Haus 39, který je mixem současného umění a … recyklovaných materiálů. Podle mnohých je vytvarován jako křišťálová hora a k údivu mnohých překvapivě dobře zapadá do okolního prostředí. Kromě toho optimalizuje pasivní solární a atmosférický příjem, díky čemuž udržuje spotřebu energie na minimu. Pokud je někdo ekologický celým srdcem, jde až do posledního detailu.

[© (c) Roland Halbe;  Veroeffentlichung nur gegen honorářů, Urhebervermerk und Beleg / Copyrightpermission required for reproduction, Photocredit: Roland Halbe]

 

Zajímavá je i poloha domu Haus 39, která je stejně strategická jako celá jeho výstavba. Dům může na úpatí přijímat dostatek světla na to, aby vše fungovalo tak, jak má a pro účely svého navržení.
Aby ale stavba nepůsobila zcela betonově, architekti se rozhodli trochu si pohrát se střechou budovy, a tak vznikl výsledný efekt v podobě trojúhelníku a zajímavě vytvarované jsou i stěny s oválnými výřezy. Pokud se ptáš na velký, na první pohled nevyužitý, prostor na obou stěnách, i toto rozhodnutí mělo své opodstatnění. Takto monoliticky složená schránka spojující dvě stěny totiž kombinuje izolaci a technickou instalaci stavby.

Digital 95MB [© (c) Roland Halbe;  Veroeffentlichung nur gegen honorářů, Urhebervermerk und Beleg / Copyrightpermission required for reproduction, Photocredit: Roland Halbe]Digital 95MB [© (c) Roland Halbe;  Veroeffentlichung nur gegen honorářů, Urhebervermerk und Beleg / Copyrightpermission required for reproduction, Photocredit: Roland Halbe]

Navzdory své dobré poloze a správnému záměru může působit chladně. Hrubě řezaný beton totiž přechází i do interiéru. Nenech se ale zmýlit momentálně prázdnými stěnami. I z takové stavby se dá udělat krásný a útulný domov. Je přece na majitelích, jaké materiály a barvy se rozhodnou do domu přinést. Rozhodně by bylo zajímavé vidět tuto stavbu v době, kdy je kompletně zařízená a vyzařuje atmoséru skutečného domova.

[© (c) Roland Halbe;  Veroeffentlichung nur gegen honorářů, Urhebervermerk und Beleg / Copyrightpermission required for reproduction, Photocredit: Roland Halbe]

Je třeba ale ještě podotknout, že navzdory skromným rozměrům 10 x 12 m působí stavba až překvapivě prostorným dojmem. A využití izolačního betonu v kombinaci s jeho polohou vhodnou pro pasivní přijímání světla je skvělým způsobem, jak v domě vytvořit příjemnou atmosféru bez ohledu na počasí během celého roku.

haus-39-by-matthias-bauer-associates-6
Zdroj a fotografie: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]