0

sdílení

Mladý miliardář stojící za firmou Snapchat si nemyslí, že úspěch je založen na talentu a tvrdé práci

Linda Cebrová / 7. ledna 2017 / Startupy

zdroj: businessinsider.com

Většině běžných smrtelníků se může zdát, že Evan Spiegel si svůj život bez jakýchkoli mraků v Kalifornii opravdu užívá. Nicméně ne vše, co je s jeho úspěchem spojené, je možné označit za fér. Avšak jak sám tvrdí, život není fér. Podívej se blíže na jeho způsob života.

 

Sice je mu jen 27 let, ale se svým majetkem v hodnotě v přepočtu 2 miliard eur patří mezi světové miliardáře. Už jako teenager se vozil v autech v hodnotě několika desítek eur. Dnes řídí společnost, jejíž hodnota se odhaduje na minimálně 10 miliard dolarů  a cena stále roste. Žije v pohádkovém Los Angeles, avšak někdy se v tomto pohádkovém životě nechová jako princ.

Spiegel jako malý chlapec žil v okolí Malibu. Nedá se říci, že by vyrůstal v právě náročných podmínkách. Oba jeho rodiče byli vzdělaní právníci, avšak jakmile se dostal jejich syn na střední školu, rozešli se.

pac
zdroj fotografie: businessinsider.com

Když Spiegel dovršil 16 let a získal řidičský průkaz, dostal od rodičů Cadillac Escalade. Po celou dobu ho parkoval na uzavřeném parkovišti firmy jeho otce, protože před školou měl parkování zakázáno.

cad
zdroj fotografie: thewheelsofsteel.com

Spiegelovo vzdělání stálo jeho rodiče i několik desítek tisíc za akademický rok. Navštěvoval totiž školu Crossroads v Santa Monice, jejímž absolventem je i spoluzakladatel Tinderu Sean Rad, Kate Hudson nebo Gwyneth Paltrow.

cross
zdroj fotografie: businessinsider.com

Jako teenager měl možnost zúčastnit se i marketingové praxe ve společnosti Red Bull. Krátce na to zatoužil po novém BMW 550i, jehož cena se pohybuje kolem 73 tisíc eur. Evan však v té době podle názoru jeho rodičů až příliš utrácel. Rozhodl se proto napsat svým rodičům dopis, v němž navrhoval, že své výdaje sníží na maximálně 2 tisíce dolarů měsíčně. Na oplátku mu měli koupit nové auto. I když byl jeho otec proti, máma mu nakonec auto pronajala.

bmzdroj fotografie: exclusivemotoring.com

Spiegel byl i členem různých exkluzivních klubů včetně Jonathan Clubu v Kalifornii. Sám přiznal, že většinu svého života žil ve zlaté bublině. Často jezdil na výlety do Evropy, na Hawaii nebo letěl helikoptérou snowboardovat do Kanady.

you
zdroj fotografie: youtube.com

Spiegel pokračoval ve studiu na škole, kterou navštěvoval i jeho otec. Společně se spoluzakladateli Snapchatu zde studoval produktový design. On a jeho kamarádi nepatřili mezi oblíbené, proto se rozhodli vytvořit věci, které budou oblíbené. Všichni tři byli členy Kappa Sigma a soudě podle uniklých e-mailů Spiegela, milovali párty.

cof
zdroj fotografie: businessinsider.com

Život Evana Spiegela však není spojen jen se samými úspěchy. Jeho činy a některé jeho výroky totiž vyvolávají kritiku. Za své homofobní a sexistické postoje a názory, které vyjádřil ve svých e-mailech ze studentských dob, se musel i omlouvat. Určitou kritiku může vzbudit i jeho meritokratický přístup k úspěchu, který popírá, že úspěch je založen na talentu a tvrdé práci, přičemž každý má stejnou příležitost. Podle něj totiž za úspěchem stojí štěstí. Na jedné konferenci prohlásil: „Jsem mladý bílý vzdělaný muž. Mám opravdu, opravdu štěstí a život není fér.“

SAN FRANCISCO, CA - OCTOBER 08: (LR) VICE Co-Founder and CEO Shane Smith, snapchat CEO Evan Spiegel and Filmmaker George Lucas attend the Vanity Fair New Establishment Summit at Yerba Buena Center for the Arts on October 8, 2014 in San Francisco , California.  (Photo by Michael Kovac / Getty Images for Vanity Fair)
zdroj fotografie: recode.net

Na Stanfordu měl díky rodinnému příteli možnost sedět na přednáškách postgraduálního studia o podnikání a rizikovém kapitálu. V této třídě slyšel přednášky osobností jako je Google CEO Eric Schmidt a spoluzakladatel Youtube Chad Hurley. Jen pár měsíců předtím, než dokončil Stanford, Spiegel ukončil studium, aby se naplno věnoval Snapchatu. S týmem vyvinul převážnou část aplikace s mizícími zprávami, kterou nejdříve nazvali Picaboo.

dům
zdroj fotografie: businessinsider.com

Společnost Snapchat měla své sídlo na Venice promenádě. Spiegel však nadále bydlel v domě svého otce, prý kvůli levnému nájemnému. V listopadu 2014 se odstěhoval z domu otce a koupil si třípokojový dům za 3 miliony eur.

dom1
zdroj fotografie: businessinsider.com

Ne dlouho před koupí domu mu na dveře zaklepal Mark Zuckerberg, který chtěl Snapchat odkoupit za 3 miliardy dolarů. On však tuto nabídku v roce 2013 s úsměvem odmítl. Svůj první velký výdělek investoval v roce 2015 do koupě nového Ferrari.

dom2
zdroj fotografie: businessinsider.com

Spiegel zanedlouho začal chodit se supermodelkou Mirandou Kerr, kterou poprvé potkal na večeři pro Louis Vuitton v Los Angeles. Spiegel se zajímá o módu více než kterýkoli jiný technologický miliardář. V říjnu 2015 se objevil i na titulce Vogue v Itálii.

kerr
zdroj fotografie: businessinsider.com

Stal se dokonce licencovaným pilotem vrtulníku, ale jeho koníčkem je i aranžování květin. Tak, jako je pro Marka Zuckerberga typické šedé tričko, Spiegelovým podpisem je bílé tričko James Perse s „v“ výstřihem, které se prodává za 60 dolarů.

triko
zdroj fotografie: businessinsider.com

V září 2016 přejmenoval Snapchat na Snap Inc a definoval ho jako „kamerovou společnost“. Také odhalil vynález Spectacles – brýle vybavené fotoaparátem. Spiegel si vysoce cení svého soukromí, ale i soukromí firmy. Zaměstnanci Snapu často nevědí o produktech, na nichž firma pracuje, dokud nejsou veřejně oznámeny. Když získal na pomoc vývoje Spectacles malý začínající startup s názvem Vergence Lab., zaměstnanci nesměli dát nikomu najevo, že pro něj pracují, a to až do zpřístupnění brýlí online.

Bril
zdroj fotografie: businessinsider.com

Spiegel je mnohými označován za produktového vizionáře a génia, který ví, co mladí lidé chtějí. Někteří lidé ho začali přirovnávat k Picassovi. Jako 26letý byl jmenován nejmladším self-made miliardářem.

zdroj: businessinsider.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]