Minh Tri Pham: Mark Zuckerberg je přátelský leader, kterého všichni zaměstnanci zbožňují

/ 19. dubna 2017 / Rozhovory

zdroj: Zdroj: archív Minha Tri Phama

Jaké je to studovat na prestižní univerzitě, pořádat soutěž pro nejlepší IT specialisty a potkat se s Markem Zuckerbergem na živo? To nám může říci Minh Tri Pham, který sám propadl kouzlu informačních technologií díky účasti na několika hackatonech. Letošní pražský dokonce pomáhá spoluorganizovat.

Minhe, aktuálně studuješ na Yale, ale pocházíš z Prahy. Co tě vedlo k tomu, že ses vydal studovat tak daleko? Jaký obor sis vybral?

V Praze jsem chodil na Německé gymnázium, takže jsem už odjakživa věděl, že asi budu studovat školu v zahraničí. Pro Ameriku jsem se rozhodl v septimě, kdy jsem strávil léto na studijním programu na Pennsylvánské Univerzitě. Tam jsem byl najednou obklopen vrstevníky, kteří byli mnohem chytřejší, ambicióznější a zkušenější než já. Aa tyto dva měsíce jsem se od nich naučil snad víc než za roky na gymplu. Do Ameriky jsem se úplně zamiloval a rozhodl jsem se, že tady chci studovat.

Na Yalu studuji informatiku, ale pro tu jsem se rozhodl až ve druháku. Americké studium se od evropského liší tím, že si studenti svoje zaměření vybírají až ve druhém ročníku. Já jsem si prvním ročníku nabral mnoho různých předmětů, např. matematiku, čínštinu, a ekonomii. Ale nakonec jsem zjistil, že mě informatika baví zdaleka nejvíc.

 

Programování tě bavilo už od dětství nebo až na škole jsi mu přišel tzv. “na kloub”?

Programování mě bavilo už na gymplu, ale seriózně jsem se tomu začal věnovat až na univerzitě. Právě díky hackathonům. Celkem jsem byl asi na deseti a naučil jsem se na nich víc než ve škole. Studium informatiky na Yalu je spíše teoretické. Díky hackathonům jsem pracoval na mnoha zajímavých projektech, potkal skvělé lidi, prezentoval na IBM konferenci ve Vegas a dokonce dostal svůj první job.

Foto: archív Minha Tri Phama

 

Zmiňuješ hackatony. Letos sám jsi spoluorganizátorem pražského hackatonu. Prozradíš nám něco ze zákulisí, nějaká čísla apod.?

Jasně! HackPrague se bude konat 17-18. června ve vinohradském coworkingu K10. Na akci chceme přilákat 150 nejlepších hackerů z celé Evropy, přičemž velkou část budou tvořit studenti. Chceme jim dát svobodu, co vyvíjet, proto hackathon nebude mít žádné centrální téma. Akce se zúčastní zástupci předních společností jako Facebook, Google, Concur, kteří budou přednášet, mentorovat a pořádat různé workshopy. Nejlepší týmy obdaříme cenami v hodnotě přes 100 000 Kč. O akci je velký zájem. Už teď máme víc přihlášek, než je kapacita akce!

Pořádáním HackPrague chceme podpořit středoevropskou IT scénu, která má podle mě veškeré předpoklady stát se evropskou technologickou mekkou. Akci děláme jako neziskovku.

 

Zní to moc dobře a to ještě není vše. Zajímavostí hackatonu je i pozvání celé řady zajímavých a inspirativních osobností (speakerů). Na koho se mohou soutěžící těšit?

Přednášet a mentorovat bude například Jason Brooks z Facebooku, Mateusz Bałasz z Googlu, Jacob Ringler z Concur nebo matadoři české startupové scény – Vu Hoang Anh z firmy Avocode a Jakub Nešetřil z Apiary.

Foto: archív Minh Tri Phama

 

Škoda, že mezi nimi není i Mark Zuckerberg. Ty ale litovat nemusíš, protože ses s ním díky práci pro Facebook potkal. Jak na tebe Mark jako osobnost působil? Překvapil tě něčím?

Potkal jsem ho díky výhry našeho týmu v interním Facebook hackathonu. Mark má neskutečně bystré oko na technologické produkty. Prezentoval jsem mu náš projekt a ihned měl miliony skvělých nápadů, jak by produkt zapadal do Facebookového ekosystému.

Taky je velmi přístupný a přátelský leader, kterého všichni zaměstnanci zbožňují. Dokázal vytvořit úžasnou firemní kulturu, díky které zaměstnancům na své práci opravdu záleží a baví je. Moci s ním strávit nějaký čas byl velký zážitek.

 

Co se ti na práci ve Facebooku nejvíce líbilo?

Transparence. Všichni zaměstnanci, včetně těch nejjuniornějších, vědí, co se ve firmě dějě, jaké nové product launches Facebook plánuje. Leadership tým nikomu nic netají a pevně věří, že transparence je klíčem pro inovativní firemní kulturu.

Také jsou všichni milí a ochotni pomáhat ostatním. Chce-li se někdo o něčem víc dozvědět či naučit, není problém napsat firemnímu expertovi, aby s ním zašel na jídlo/kafe.

 

Teď jsi v zahraničí, studuješ prestižní školu, máš za sebou práci ve Facebooku. Plánuješ vůbec návrat do České republiky?

Určitě plánuju, Česko je můj domov, jenom ještě nevím kdy. Po studiu budu pracovat jako product manager pro Uber, kde chci nasbírat co nejvíce zkušeností. Pak uvidím.

Foto: archív Minha Tri Phama

 

Poslední otázka na tebe. S tvými zkušenostmi bys mohl založit i vlastní startup. Neláká tě to? Nebo máš úplně jiné plány do budoucna?

Láká. Miluju technologické inovace a rychlé tempo práce. S kamarády neustále pracujeme na různých projektech. Mnoho z nich se nám podařilo zmonetizovat, ale do žádného jsme ještě nešli pořádně. Doufám, že se mi brzy podaří nějaký projekt komerčně rozjet, a pak bych se mu snad začal věnovat full-time. Doufám, že tyto moje side-projects dokážu skloubit s prací v Uberu.
Minhe, jménem celé redakce startitup.cz ti děkuji za rozhovor a přeji úspěšný hackaton.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]