0

sdílení

Michal Šindelář: Má kouzla na Espiritu Santo považovali za černou magii

/ 15. února 2017 / Business

zdroj: archív: Michal Šindelář

Kdo by si nepamatoval velkolepá show kouzelníka a iluzionisty Davida Copperfielda, při kterých si marně lámeš hlavu, jak jen toto je možné. O kouzlech, ale i cestování či balení dívek pomocí chytrých triků jsme se pobavili s českým kouzelníkem Michalem Šindelářem. Mimochodem, v Las Vegas si s Davidem osobně popovídal. Michal navíc pro veřejnost chystá velkolepý projekt, do kterého se můžeš zapojit i ty.

 

Mnozí z nás v dětství touží se stát kouzelníkem, princi, astronauty či piloty. A tobě, Míšo, se zadařilo být právě kouzelníkem. Prozraď mi, jaká byla tvoje cesta? Co bylo tím prvním impulzem? Nebo jsi čaroval už jako malý? :)

Cesta byla dlouhá a trnitá, nežli se koníček stane hlavní profesí. Jako asi každý z nás jsem jako malý dostal kouzelnickou knížku.  Ale jak už to tak bývá, člověk se naučí jednou kouzlo a skončí.

Já jsem se kouzlení začal pořádně věnovat až na střední škole, když jsem ji dokončoval. Tehdy mi bylo kolem 20 let. Mezitím jsem to bral pouze jako zábavu pro mé přátele, ale živil jsem se jako tenisový trenér. Upřímně, nikdy jsem neočekával, že se to může proměnit v úplně něco jiného.

Prvním impulzem byl americký kouzelník David Blaine, kterého jsem viděl na youtube. Moc mě to zaujalo a jelikož mě baví se učit stále nové věci, tak jsem na tom lidově řečeno pořádně máknul.

DCIM104GOPRONa akci se zpěvákem Tomášem Klusem, foto: archív Michala Šindeláře

 

Začínal jsi tedy doslova na ulici. Tvými prvními diváky byla náhodná veřejnost. Pro koho vystupuješ dnes po tolika letech?

Po 5 letech učení se kouzlení nejčastěji vystupuji na firemních akcích. Občas na svatbě či narozeninách pro dospělé. Často se také snažím cestovat s kouzlama po celém světě. Kdo by nechtěl pracovat na cestách.

 

A pamatuješ si vůbec své první placené vystoupení? Pro koho bylo?

Mé první vystoupení bylo v jednom pražském klubu, který teď už ani neexistuje.

 

Zmiňoval jsi, že se svými kouzly cestuješ i za hranice České republiky. Je jednodušší oslovovat zahraniční firmy? Nebo máš pocit, že česká společnost se k magii staví tak trochu skepticky?

Nejvíce mám mezi zákazníky stále českou klientelu. Zahraničí stále spíše vnímám jako úžasný bonus, který mi má práce umožňuje.

Oslovit zahraniční firmy je jedna věc, ale mít zde dobré jméno je věc druhá. Ale tak to je asi v každé profesi, pokud ji myslíme vážně. Jinak cesta k tomu, aby měli o mě zájem i v zahraničí byla opravdu moc dlouhá a náročná. Jak jsem říkal, je to jako jakýkoliv jiný business. Nejprve je potřeba si vytvořit dobrou a kvalitní značku, pak bude zájem všude.

 

Díky zahraničním vystoupením asi hodně cestuješ? Pověz, která místa jsi díky své práci-koníčku měl možnost navštívit. A je nějaké, kam by ses rád vrátil znovu?

Začal jsem na Fiji a Vanuatu. Pote následoval New York, Maledivy, Abu Dhabí, Bali, Vietnam, Švýcarsko, Svatá Lucie a mnoho dalších… :)

Rád bych se vrátil na Vanuatu, protože to je ještě nedotčené místo turismem a zdejší lidé jsou ti nejvřelejší, co jsem kdy poznal.

vanuatu-nejlepší-kouzleníNadšené obecenstvo na Vanuatu, foto: archív Michala Šindeláře

 

Na stránkách jsem si všimla, že tvým vzorem je světoznámý David Copperfield. Ty jsi ho dokonce na cestách potkal osobně. O čem jste si popovídali? Dal ti nějaké triky a rady? :)

David okuzlil v naší generaci asi úplně každého, ale abych to uvedl na pravou míru, vzorem pro mě nebyl. Určitě jsem rád, že jsem se s ním mohl setkat po jeho show v Las Vegas a stihli jsme prohodit pár slov. O čem byla řeč, to je ovšem mé tajemství. Stejně jako všechna ostatní kouzla, která se nesmí prozrazovat.

To mě ale přivádí k myšlence, že je to občas i škoda. Protože je potřeba předávat naše zkušenosti a vědomosti dalším generacím. Takže například já klidně kouzla prozrazuji, ale pouze lidem, u kterých opravdu vidím, že mají zájem se opravdu naučit kouzlit a nezajímá je jen podstata, která je skryta za kouzlem. Ne jen vidět, co je za tím. Díky tomu mě napadl velký projekt, který aktuálně ladím a už brzy budu vypouštět ven mezi lidi. Každý se tak bude moci naučit kouzlit online.

 

David měl úchvatné iluze se zmizením vlaku, vyvoláním sněhové bouře na pódiu. Ale ani ty nezůstáváš pozadu. Pokud vím, tak nabízíš zmizení. Chceš říci, že během našeho povídání můžeš nečekaně zmizet? Umíš nechat zmizet i jiné osoby? 

Možné je úplně vše. Často připravuji pro velké firmy iluze na míru nebo nějakou zajímavou iluzi pro jejich nový produkt, aby ho mohli lépe a zajímavěji prezentovat svým klientům.

Vše je popravdě jen o prostředcích, co do toho lidé chtějí investovat. Pak je reálné opravdu všechno a vypadá to skvěle.

 

Ty ale neděláš pouze komerční vystoupení, ale aktivně se zapojuješ do charitativních projektů a kouzlíš po světě pro nejchudší. Pochlub se našim čtenářům s nějakým tím charitativním projektem z posledních let. 

Určitě rád ukážu kouzla všem, když vidím, že jim to přinese radost. A být upřímný, toto mi dodává nejvíce energie a potěšení z mé práce.

Posledně jsem kouzlil pro hendikepované děti ve Vietnamu. Před touto akci to bylo například pro chudé obyvatele ostrova Espirito Santo. Zde ještě opravdu věří na černou magii a hned několikrát se mi stalo, že diváci utekli, když viděli některá z mých kouzel. :)

charitativní-akce-srdce-vietnamuCharitativní projekt ve Vietnamu, foto: archív Michala Šindeláře

 

Při pročítání tvých webových stránek jsem se pobavila sekcí Jak sbalit holku. Míšo, ty vedeš semináře, kde učíš kluky kouzla lásky? Je velký zájem? Vedeš si statistiky úspěšnosti? :)

Musím přiznat, že je vcelku velký zájem. A nejspíše to i funguje, neboť se to šíří rychle. Jinak by asi ten zájem nebyl, kdyby to nefungovalo. :)  Statistiky si žádné tedy nevedu, ale prostě vím, že to funguje na 200 %. :)

 

Tak mě napadá v souvislosti s předchozí otázkou, zda máš svůj oblíbený trik. Klidně i ten balící, co zafunguje.

Mám jich určitě celou řadu, ale to už jsou hodně tajné zbraně. :)

 

Předpokládám, že součástí tvé práce je i trénink. Jak vlastně vypadá takový běžný den kouzelníka po probuzení?

Trénink určitě potřeba je. Ale po určité době už máte své prsty tak vytrénované, že spíše většinu svého času musíte věnovat propagaci a marketingu. Takže na samotné trénování kouzel nezbývá tolik času.

 

Všechno to zatím zní hrozně zajímavě. Ale z vlastní zkušenosti vím, že každá mince má dvě strany. Existují i negativní stránky na profesi kouzelníka? 

Jelikož jsem povětšinou pozitivně naladěný, tak hledám na své práce jen tu její dobrou stránku. Špatnou prostě nechávám plynout dál.

 

Jsem ráda, že vše bereš pozitivně. Jistě máš pak chuť se posouvat dál a dál. Prozradíš nám alespoň nejbližší netajné plány pro rok 2017?

Jak už jsem zmiňoval, tak za 2 měsíce spouštím velký projekt, kde budu veřejnost učit online kouzlit. Bude to první projekt ohledně kouzlení tohoto rozsahu, který kdy byl v České republice spuštěn. Poté určitě plánuji procestovat s kouzly další zahraniční místa. Uvidíme, kam dál mě vítr zavane.

 

Za celou redakci Startitup.cz ti chci Míšo poděkovat za rozhovor a popřát hodně působivých kouzel.

Děkuji za rozhovor a všem čtenářům přeji úspěšný a krásný den. Jděte si za svými sny, neposlouchejte okolí, co vás zrazuje. Tvrdě bojujte a hlavně věřte tomu všemu ze srdce. Vše se vám pak splní, slibuji!

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]