Máš někdy problém se soustředěním? Vyzkoušej harvardský „ABC model“

Henrieta Balázsová / 31. března 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Dosahovat svých cílů může být obtížné, pokud se na práci nedokážeš soustředit na 100 %. O produktivitě a schopnosti soustředit se jsi toho už určitě slyšel hodně, ale tento nástroj jsi ještě možná nevyzkoušel. Jde o „ABC model“, který byl prezentován na Harvard Business Review, a u lidí, kteří ho vyzkoušeli, vyvolal vlnu nadšení. Za pokus tedy určitě stojí, ne?

Jak zlepšit svou soustředěnost?

V posledních letech se zrealizovalo opravdu mnoho výzkumů, které se věnovaly tomu, jak funguje mozek během toho, co se soustředíme. Vědci udělali obrovské pokroky a dnes už víme nejen to, jak celý proces soustředění funguje, ale také to, jak snadné je nechat se něčím rozptýlit.

Takže, co vědci zjistili? Studie prokázaly, že každý člověk se může naučit vědomě ignorovat jakékoliv rušivé elementy či rozptýlení, které mu brání soustředit se na jakýkoliv úkol. Kdo si tuto schopnost dokáže osvojit, stává se mnohem více produktivní a kreativní. Jak se to však naučit?

Zdroj: pexels.com

Nauč se pracovat s ABC modelem

V Harvard Business Review byl ABC model popsán jako metoda, která ti pomůže zůstat soustředěným. Tvému mozku totiž dá šanci zatáhnout ruční brzdu pokaždé, když narazí na nějaké rozptýlení. Na osvojení této metody ti stačí řídit se těmito třemi kroky:

A: Awareness. Buď si vědom toho, že silou vůle můžeš odolat jakémukoliv pokušení. Samozřejmě, vyhrají jen ti nejsilnější, ale tréninkem se mezi ně zařadíš i ty.

B: Breathing. Rozdýchej to. Vždy, když tě bude lákat nějaké rozptýlení, věnuj chvíli dechovému cvičení, které tě přivede zpět k soustředěnosti a uklidní tě.

C: Conscious choice. Volba vybrat si je jen na tobě. Dobrou zprávou je, že ji máš ve svých rukou. Vždy, když budeš mít nutkání si „jen na chvíli“ odběhnout nebo zapnout Facebook, zastav se a uvědom si, že to nemusíš a nemůžeš udělat. To, co musíš, je věnovat se svým povinnostem a dokončit je co nejdříve.

Model ABC se ti možná zdá až příliš jednoduchý na to, aby fungoval. Pochvaluje si ho však mnoho lidí a pokud se ho naučíš používat, opravdu ti může pomoci. Zkus mu dát alespoň na 1 den šanci a přesvědč se, jaký účinek bude mít na tobě.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]