0

sdílení

Martin Rosulek: Já zatím nějak dlouho nedokážu zůstat na jednom místě, po chvíli cítím, že musím jaksi vyskočit a jít zase o kus dál.

/ 3. ledna 2017 / Business

zdroj: databáze fotek Martina Rosulka

Koho by dnes nelákalo pracovat odkudkoliv na svých cestách? První půl rok například z Thajska a následně přejet řekněme do Jižní Ameriky? O tom, že podobné úvahy už nejsou námětem pro  sci-fi knihu a mnohem více jsme se bavili s Martinem Rosulkem, jedním z představitelů českých digitálních nomádů. Martinovu aktuální putování nejen po státech světa sleduj na jeho webu Digitální nomádství.

Martine, ty jsi vystudovaný právník. Můžeš nám říci, co tě vedlo k tomu, že jsi se před pěti lety začal věnovat online marketingu, SEO a nyní affiliate marketingu?

Práva jsou skvělá, člověka hodně naučí. Není to jen o drcení se paragrafů, spoustu věcí člověk využije v běžném životě (odstoupení od smlouvy, úředník tě nepřechytračí, atd.). Ale pokud chce člověk hodně cestovat, s tradiční právničinou to dobře skloubit nelze. Moderní právník může určitě cestovat, právní služby se dnes poskytují také online, vznikají automatizované systémy na smlouvy, atd. Já si však vzpomínám na své studentské vyplňování formuláře pro katastr nemovitostí, a to byl první signál, že tuhle práci vlastně dělat nechci. Profiloval jsem se do IT práva (diplomová práce na právo a kybernetickou bezpečnost), to má obrovskou budoucnost.

S online marketingem a obchodem jsem začal už na gymplu. Vlastně jsem se hlásil i na vysokou na IT. Udělal jsem přijímačky na práva a řekl si, že to zkusím nejdřív tam (přijímačky na IT udělám snadněji než na práva). Marketing, SEO a affil mi dává dnes obrovskou svobodu v práci. Můžu pracovat téměř doslova, kdy já chci a odkud zrovna chci. Náplň práce mi nevymezuje prostor tak striktně jako u jiných profesí.

Práce v coworkingové kanceláři v MarokuPráce v coworkingové kanceláři v Maroku, zdroj:  databáze fotek Martina Rosulka

Kdy tě poprvé napadlo, že bys mohl začít pracovat na cestách? Sbalit se do jednoho batohu a stát se digitálním nomádem? Co bylo tím životním mezníkem?

Tím, že už při studiu práv jsem tušil, že nepůjdu v kolejích jako ostatní studenti. Vymýšlel jsem, co bych všechno mohl a co všechno by vlastně šlo. Na Job Fair jsem nenosil žádné životopisy, namísto toho jsem domlouval advokáty pro spolupráci. Založil jsem totiž blog s právní tématikou a rozšiřoval ho do právní poradny online. Když jsem potom odjížděl do Austrálie, potřeboval jsem, aby to fungovalo, i když zrovna nejsem u počítače. Věděl jsem, že v Austrálii budu mít jiné starosti. Ale tehdy jsem to nedokázal zorganizovat tak, aby to fungovalo a projekt jsem pozastavil. To byl, myslím, první výrazný mezník.

Tím prvním nakousnutím byla moje jiná webová stránka, kde jsem s affilem prodával trička. Idea byla jednoduše tato: jednou napíšu text, umístím se dobře ve vyhledávači a pak už budu jen sbírat návštěvnost. Lidé budou na stránku chodit a nakupovat i tehdy, když zrovna nejsem u počítače. Jednou udělám práci a pak z ní budu těžit několikrát v budoucnu. Tohle se mi na affilu dodnes velmi líbí. Samozřejmě nelze mluvit (dle mých dosavadních zkušeností) o pasivním příjmu, stále je nutné pracovat (algoritmy vyhledávání se mění, atd.), ale v základu stojí idea pevně na nohou bez růžových brýlí.

Řekni našim čtenářům podle čeho si vybíráš svoji příští destinaci? Máš nějaký svůj cestovatelský TO DO list, který postupně odškrtáváš?

Určitě mám pár zemí, které chci navštívit, ale deadliny s termíny pro konkrétní destinace nemám. Částečně mi napovídá portál NomadList.io. Destinace si však musím ještě vybírat opatrně, v USA bych dlouhodobě prostě finančně nepřežil. Měl jsem období, kdy jsem si vybíral destinace podle toho, jaký coworking centrum tam bylo. Chtěl jsem totiž co nejvíce nasát atmosféru a sdílet informace a zkušenosti s dalšími nomády. Nedávno mi výběr usnadnila super výhodná letenka :-)

Martin se nebrání novým aktivitám jako například surfování na Tulum plážích MexikuMartin se nebrání novým aktivitám jako například surfování na Tulum plážích Mexiku, zdroj:  databáze fotek Martina Rosulka

Teď opačná otázka. Chystáš se někde v cizině usadit navždy, nebo až splníš cestovatelské sny, tak se vrátíš do České republiky?

To je otázka, která směřuje hodně do budoucna. Nějak uvnitř cítím, že je budoucnost vrtkavá, takže by dnešní plány vůbec nemusely vyjít. To nemyslím v dobrém ani ve zlém. Uvědomil jsem si, že se mé myšlenky po každé cestě trochu změní. Aktuálně toužím dál cestovat a usadit se v blízké budoucnosti nechystám. Ale umím si představit, že za pár let si tzv. sednu, alespoň na chvíli. Zároveň cítím, že cestovatelské sny stále budou :-)))

Možná si časem vytvořím pár míst, na které se budu pravidelně vracet. Už teď s nomády mluvíme, že po čase člověk trochu zleniví a nechce 365 dní v roce pořád jen objevovat. Rádi se vracíme na pěkná místa. I když i ta se mění (více turismu, nomádů, trend globalizace), takže objevování jen tak nepřestane :-)

Napadlo tě někdy na cestách, zda by nebylo jednodušší zůstat doma, mít svůj byt a pracovat v poklidu ze známého prostředí?

Nové prostředí je pro mě velmi důležité. Proto vlastnit jeden byt a odtud pracovat pro mě aktuálně není funkční model života, práce ani zábavy. Známé prostředí mě omezuje, krátkodobě je fajn, ale v dlouhodobém horizontu ničí kreativitu a jaksi svazuje. Já zatím nějak dlouho nedokážu zůstat na jednom místě, po chvíli cítím, že musím jaksi vyskočit a jít zase o kus dál.

Osobně si myslím, že nomádství není jenom samá zábava, odpočinek a selfíčka na Instagramu. Už jsi někdy na cestách zažil nějaký vážnější problém. Například krádež peněz a dokladů, otravu z místního jídla, dopravní nehodu či dlouhodobější nemoc?

Určitě, jakmile člověk zůstává na cestách delší dobu, více se toho přihodí. Více dobrého i více zlého. Střevní problémy anebo otravu jídlem (menší) to prostě beru jako přirozenou součást života. Navíc, když člověk jí v low-cost restauracích a na ulicích, byl by blázen, kdyby čekal, že se nic nestane. Jinak se mi naštěstí větší nehody a neštěstí vyhýbají. Ztratil jsem pár triček ve veřejných prádelnách (to je úsměvné a ideální pro Instagram, jak říkáš).

Přítelkyni jednou ukradli notebook (to byla ale naše chyba, usnuli jsme v autobusu, ehm naštětí tam nechali pas i foťák, který byl dražší než notebook). Závažnější nemoci se mi vyhýbají, ano pár otrav jídlem bylo, ale bez nutnosti dojet do nemocnice. Bodnul mě do nohy rejnok, ale naštěstí následoval rychlý zásah, takže s dvěma inijekcemi a prášky na 3 dny jsem po týdnu už mohl normálně chodit a nekulhal jsem. Taky jsem si tradičně spálil v Jihovýchodní Asii lýtko o horký výfuk.

Pro tyto výhledy (Maroko) se vyplatí změnit životní styl a cestovatPro tyto výhledy (Maroko) se vyplatí změnit životní styl a cestovat, , zdroj:  databáze fotek Martina Rosulka

Necítíš se sám, když takto cestuješ daleko od rodiny, přátel. Nebo snad objevuješ krásy exotických dálav s někým dalším?

Rodina, známí i přítelé mi často chybí na cestách. Skypem, e-mailem ani nejrůznějšíma aplikacema člověk nevyřeší vše. Cestuji s přítelkyní, je skvělé mít vedle sebe někoho, s kým člověk může všechno sdílet. Zároveň čas od času mám cesty, kam jedu solo. To je pro mě důležité.

Otázek na tvůj styl práce je na tisíce, zahrnují problematiku různých měn, jejich konverzí, komunikaci se zákazníky, jak spojit cestování s prací apod. Ale já vím, že ty jsi letos vydal svou první knihu, která by měla zahrnovat odpovědi na podobné otázky. Můžeš nám říci o své knize něco bližšího?

Na konci roku 2016 jsem vydal knihu s názvem Digitální nomád. Je určena primárně pro všechny, kteří by chtěli zkusit spojit práci a cestování. Knihu jsem psal jako průvodce, řeší tedy celou řadu oblastí, od přípravy před cestou až po udržitelný dlouhodobý život na cestách. Oblíbené jsou kapitoly o nezbytných dokumentech, nejlepších destinacích, hledání práce, vybavení pro práci na dálku, řešení internetu na cestách nebo překonávání strachu, překážek a úniku z komfortní zóny. Kniha Digitální nomád určitě není instantní polévkou a po přečtení se druhý den digitálním nomádem nestaneme. Člověka ale posune mílovým krokem vpřed.

Příprava knihy Digitální nomád dala v posledních dnech roku 2016 zabratPříprava knihy Digitální nomád dala v posledních dnech roku 2016 zabrat, zdroj:  databáze fotek Martina Rosulka

U příležitosti vydání tvé knihy jsi pořádal přednášku v pražském Impact Hubu.  Pořádáš pravidelné workshopy a přednášky o nomádství? Je to tvůj cíl, sdílet myšlenky a motivovat lidi se dostat ze zajetých kolejí běžné práce mezi čtyřmi zdmi?

Sdílení zkušeností je mým hlavním posláním, to cítím stále intenzivněji. Forma sdílení je různá. Přednášky, spíše kavárenské, dělám už nějaký rok. To mám velmi rád, protože si s lidmi popovídám z očí do očí a jsem schopen lépe poradit. Ladíme spolu řešení na míru. V tom je obrovská síla. Velké přednášky jsou pro mě zatím něco novějšího. Úplný monolog totiž nemám rád :-)

Když tě tak poslouchám, tak se mi logicky nabízí další otázka. Co je tvým profesním cílem? Vím, že na svých webových stránkách máš podcasty s rady o cestování, napsal jsi knihu v češtině, pracuješ v affiliate marketingu. Co dál?

Lákají mě zahraniční trhy. Už nějakou dobu přemýšlím, že se vydám na anglicky hovořící trh. Pro české projekty jsem si dal tento rok stopku, abych netříštil pozornost a soustředil se na to, co aktuálně běží. Zuby nehty se držím, ale pokušení bylo nespočet. Svoji komfortní zónu částečně cítím právě v českých projektech.

Rok 2017 bude pro mě určitě výzvou. Rád bych vytvořil anebo se přidal k nějakému projektu s větším smyslem a cílem změnit svět. Zatím hledám to správné neuronové spojení, které mě posune dál :-) Online mě aktuálně živí, ale moje kroky vedou částečně směrem ven, určitě se chci více odpoutat od obrazovky počítače.

Dovol mi poslední otázku. Kde tě můžeme v nejbližších měsících potkat?

V půlce ledna letíme s bráchou do Las Palmas, tam určitě můžete zavítat. Během ledna až března najdete na Kanárech celou řadu českých digitálních nomádů. V půlce února už pak letím s přítelkyní do Střední Ameriky a máme v plánu pronomádit celou Jižní Ameriku. V mezidobí jsem převážně v Děčíně anebo v Praze. Program bude poměrně nabitý, ale mohu prozradit, že se můžete těšit na další přednášku o nomádství, ještě ji stihnu před odjezdem z ČR.

 

Za redakci Startitup ti, Martine, přejeme hodně cestovatelských, pracovních i osobních úspěchů a děkujeme za inspirativní rozhovor.

 

Zdroje: http://digitalninomadstvi.cz,
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]