0

sdílení

Marta Čudová: Kdybych nepoznala IT, jezdila bych závodně motokros

/ 10. ledna 2017 / Business

zdroj: databáze Marty Čudové

Podle průzkumů Českého statistického úřadu u nás v republice na IT postech pracuje přibližně jen 7 % žen. Což není povzbudivě vysoké číslo. Pokud už se však najde “odvážná” dívka mezi ajťáky, pak to obvykle stojí za to. Dnes vám přinášíme rozhovor s postgraduální studentkou FIT VUT v Brně Martou Čudovou, která získala ocenění HPC Ambassador Award (cena udělovaná za nejlepší studentský projekt na letních stážích v superpočítačových centrech). Popovídali jsme si nejen o její letní stáži ve Skotsku, kde právě zabojovala a vyhrála své ocenění.

 

Marti, prvně mi dovol ti pogratulovat k získání ocenění HPC Ambassador Award, které jsi získala za svou práci na letní stáži PRACE Summer of HPC. Můžeš nám prozradit, odkud přišel nápad se zúčastnit stáže a jaká byla konkurence se tam dostat?

Děkuji. O Summer of HPC jsem se dozvěděla ve škole a také od spolužáka, který se stáže zúčastnil rok přede mnou. Jde o program letních stáží v superpočítačových centrech po celé Evropě pro studenty magisterských a postgraduálních studií. Studenti si zde mohou vybrat z řady zajímavých projektů, která nabízejí jednotlivá centra v partnerských PRACE. Například tedy UK, Irsko, Itálie, Španělsko, Kypr, ale i Česká republika.

Summer of HPC pro mně bylo velikou výzvou, tak jsem se rozhodla to zkusit. Nedávala jsem si však velké šance, jelikož konkurence studentů ze všech koutů Evropy byla opravdu veliká.

Přibliž nám, co tvé získané ocenění vůbec znamená?

HPC Ambassador Award je ocenění udělované organizací PRACE za nejlepší studentský projekt v rámci stáží Summer of HPC. Odborná komise zde hodnotí nadšení a motivaci každého studenta, kvalitu vypracování daného projektu, dosažené výsledky a schopnost je prezentovat široké veřejnosti.

Stáž se konala v EPCC superpočítačovém centru ve skotském Edinburghu. Přibliž naším čtenářům, jak to v takovém centrum vypadá? Měla jsi možnost sis vyzkoušet práci na britském národním superpočítači Archer?

Na práci v takovém centru není nic tak neobvyklého. Bílé pláště ani jiné ochranné oděvy se zde nenosí. Jediné nebezpečí, které vám hrozí, je polití se kávou. Na superpočítači můžete pracovat odkudkoliv. Jediné, co potřebujete je připojení k internetu a nějaký notebook. Proto ten název superpočítač. Práce s ním je zkrátka super :).  Vy jste pak vzdáleně připojení ze svého notebooku k superpočítači a všechny své výpočty provádíte na něm.

Ano, na Archeru jsem pracovala celé dva měsíce a prováděla na něm všechny své výpočty.

 

foto: databáze Marty Čudové

Tvoje práce se zabývala paralelizací vědeckých aplikací. Můžeš mi, prosím tě, srozumitelně vysvětlit, co si mám pod tím představit a jaký to má pro vědce přínos?

Představ si, že máš velké pole a potřebuješ ho co nejrychleji zorat. Jak to uděláš? Použiješ jeden traktor nebo třeba deset? Každému pak přidelíš část pole a tak budou moct orat paralelně.

Ve spoustě aplikací jednoduše jeden počítač nestačí, protože by počítal opravdu hodně dlouho, a proto se využívá paralelismu. To však není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Ne každý kód lze plně paralelizovat a hlavně musí být dobře napsán tak, aby to šlo vůbec provést.

dsc_3035
foto: databáze Marty Čudové

Krásné a pochopitelné vysvětlení, děkuji. Ty jsi to celé programovala v jazyce Python, který je ve vědecké sféře oblíbeným. Je to i jeden z tvých favorizovaných, nebo proč padla volba právě na něho?

Programovala jsem jak v Pythonu, tak i v jazyce C, abych následně mohla porovnat výkonnost svých kódů. Python jsem si sama o sobě tak úplně nevybrala, byl totiž součástí mého zadání, ale mile jsem ho přivítala. Pro Python existuje velké množství zajímavých knihoven, a proto pro mě bylo velmi zajímavé se alespoň s některými trochu seznámit. Obliba Pythonu ve vědeckých sférách roste zejména díky jeho jednoduchosti a možnosti rychlého prototypování. A jelikož ne každý vědec je zároveň i programátorem, je pro něj výhodné použít jazyk jako Python.

 

Vidím, že jsi světem IT opravdu dobře obeznámena a obklopena. Věděla jsi, že už od dob studií na střední škole, že VUT a Fakulta informačních technologií v Brně bude tvojí volbou? Nebo co vedlo dívku tvého akčního typu ke studiu informatiky?

Ne, původně jsem měla trochu jiné plány, kterými jsem si však nebyla úplně jistá. Moje střední škola se nijak nezaměřovala na techniku a už vůbec ne na informatiku. Z toho zřejmě poté plynula moje nespokojenost, že netuším, co se pod tou “bedýnkou” pod stolem skrývá a také to, že neumím nic jiného, něž ji omezeně používat. Pamatuju si, že mě to jednoho dne naštvalo a rozhodla jsem se s tím už něco definitivně udělat. Takto jsem se dostala na FIT VUT v Brně.

 


foto: databáze Marty Čudové

To je vskutku zajímavá cesta do světa IT. Záměrně jsem v předchozí otázce použila slovo akčního typu, protože na tebe musím prozradit tvé koníčky. Ty se ráda projíždíš na motorce a lezeš po stěnách. Prosím tě, jak ses dostala k těmto řekněme “více chlapským” koníčkům.

Myslím si, že mě to k podobným sportům táhlo již od dětství. Rodiče mě však drželi v lati. A proto si to zpětně vybírám až teď. Je to ale škoda, cítím jak mě na stará kolena omezuje pud sebezáchovy, a tak to kolikrát není úplně jednoduché. :)

 

img_4403
foto: databáze Marty Čudové

Měla jsi možnost si vyzkoušet stěnu či skálu ve Skotsku. Nebo jste celé dva měsíce stáže byli doslova zavření v laboratořích?

To jsem bohužel neměla. Na druhou stranu jsem však měla o zábavu pořád postaráno. Na stěnu jsem tak neměla ani pomyšlení. Konec konců, kdo by na ni v tom dešti lezl? :-) V práci jsem trávila hodně času, jelikož jsem chtěla odvést dobrou práci. Nicméně mi i tak zbyl dostatek času na poznávání Skotska a místní kultury.

 

Tedy ti zbyl čas na nějaké cestování? Líbí se ti Skotsko? Projela bys ho například na motorce?

Ano, každý víkend jsme s Annou a Tomim (pozn.red: Martini spolubydlící a rovněž účastnící stáže), naplánovali nějaký výlet. Povedlo se mi podívat se na jeden den více na sever k Loch Ness jezeru a plácnout si ploutví s Nessi. Musím říct, že Skotsko je opravdu nádherné. Z Edinburghu jsem byla přímo unešená. Proto bych se tam určitě aspoň jednou ještě chtěla vrátit. A ano, projet kus Skotska na motorce zní více než lákavě.

img_4219foto: databáze Marty Čudové

Vrátím se zpátky k tvému ocenění HPC Ambassador Award. Jeho předávání probíhalo v italské Bologni. Byl zde pro vás připraven nějaký program od organizátorů či sis udělala nějaký vlastní výlet po této metropoli?

Žádný speciální program pro nás bohužel připraven nebyl. Udělala jsem si tedy krátký výlet do centra Bologne sama se svým přítelem, který tam byl se mnou. Nebyli jsem tak aspoň ochuzeni o zážitky spojené s domluvou, která zřejmě není možná jinak než v italštině :) . Centrum Bologne nás ale mile překvapilo. Bylo opravdu nádherné a večerní nasvícení ještě přidalo na atmosféře.

 

S tou italštinou mohu jen potvrdit. Ale zpět k tobě. Předpokládám, že ocenění tě mimo jiné i motivovalo do další práce v IT. Právě jsi ukončila magisterský studijní program. Jaké jsou tvé další plány? Půjdeš pokračovat doktorátem či zamíříš do soukromé sféry?

Momentálně jsem již studentkou doktorského studia opět na FIT VUT v Brně. Jsem členkou výzkumné skupiny zabývající se technikami vysoce náročného počítání [email protected] (pozn. red.: supercomputing technologies research group at FIT VUT).

 

Máš za sebou zahraniční stáž. Láká tě i nějaká další zahraniční zkušenost? Nebo snad máš už nějaké nabídky?

Určitě láká. O jedné možnosti stáže bych už věděla. Při předávání cen v Bologni jsem se dozvěděla o týdenní stáži, kterou pořádá PRACE. Tato stáž se opět bude zaměřovat na techniky vysoce výkonného počítání. Konkurence zde však bude ještě větší. O to větší výzva to je.

img_4627foto: databáze Marty Čudové

Kdybys nepoznala svět IT, nebo ho z nějakého důvodu chtěla opustit, jakým směrem by ses vydala dál? Jaká by mohla být tvoje paralelní kariéra? 

Ono je i něco mimo svět IT?  Dělám si legraci. Jezdila bych závodně motocross. :D

 

Dovol mi poslední otázku. Když sbíráš ta ocenění v IT, které je stále spíše mužskou doménou, nežárlí na tvé úspěchy spolužáci anebo dokonce partner?

Na naší škole studuje oproti klukům docela malé množství holek. A jelikož je žárlivost zejména ženskou doménou, tak takový nešvar u nás nehrozí. :D Partner určitě nežárlí, naopak mě spíš podporuje.

 

Za celou redakci Startitup.cz ti děkuji, Marti, za rozhovor. Přejeme hodně úspěchů na poli superpočítačů a paralelizace.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]