Mark Zuckerberg si přeje konec smartphonů

Kristína Vavrová / 26. dubna 2017 / Business

zdroj: pinterest.com/facebook.com/bulletproof

Ačkoli tato zařízení znamenala pro Facebook největší příjem, zanedlouho by měla být nahrazena něčím ziskovějším.

Zuckerberg toto tvrzení obhájil tím, že Facebook nebyl nijak zahrnut do revoluce smartphonů (Facebook byl založen v roce 2004 – období, kdy mobilní telefony začínaly viditelně postupovat). Uvědomuje si, že ačkoli je fungování této sociální sítě založené hlavně na mobilních telefonech, a díky nim vydělal 415 milionů dolarů, společnost jako taková nikdy nebyla zahrnuta do navrhování operačních systémů. Právě Google a Apple kontrolují celý byznys, ne Facebook.

zdroj: pinterest.com

Proto Zuckerberg doufá v brzkou budoucnost rozšířené reality (augmented reality – AR), ve které nebudou existovat smartphony, ale speciální brýle či dokonce kontaktní čočky. Podle něj je cílem AR sestrojit stylové brýle, které budou zobrazovat všechno – přes navigaci a zábavu až po informace o předmětech, na které se díváme. A toto vše by mělo být propojeno právě Facebookem.

zdroj: fbf8.com

Facebook prostě nechce zmeškat novou vlnu technologií, které přijdou po smartphonech. Proto koupili společnost Oculus za několik miliard, pracují na vlastním AR hardwaru a mozkem kontrolovaných senzorech. Pokud se Zuckergbergovi a jeho týmu podaří vyvinout něco jako AR ekvivalent k iOS operativnímu systému, znamenalo by to pro ně kontrolu nad platformou, kterou bude využívat každá společnost budující AR hardware.

zdroj: fbf8.com

Byl by to svět, ve kterém by právě Facebook zastřešoval všechna pravidla pro nové AR aplikace, přesně stejně jako Apple kontroluje App Store. Nejenže Zuckerberg bude mít moc nad všemi uživateli, ale získá o nich neuvěřitelné množství informací – bude vědět o všem, co lidé vidí i dělají v reálném světě. Takovou moc neměla dosud žádná jiná společnost na světě.

zdroj: pexels.com

Samozřejmě by Facebook rád dominoval v rámci AR světa s hardwarem i softwarem, ale pokud se to nepodaří, chce patřit alespoň mezi nejlepší softwarové poskytovatele. Společnost však musí počítat s tím, že i jiné společnosti na vývoji AR usilovně pracují. A vypadá to tak, že právě Apple má zatím největší náskok. Proto Facebook považuje AR za svou prioritu – pokud nevyhraje tyto závody, riskuje, že opět zmešká vlak.

zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]