Marek Vosecký: Výhra v Laboratoř Nadace Vodafone pomůže pacientům s cystickou fibrózou

Hana Šormová / 1. května 2017 / Rozhovory

zdroj: Zdroj: Laboratoř Nadace Vodafone

Předpokládá se, že každý 27. člověk je nositelem nějaké mutace cystické fibrózy. V současné době se jedná o neléčitelné onemocnění, ale výzkum pokračuje dál. S Markem Voseckým z CF Hero jsme si popovídali, jak by jejich projekt mohl pomoci pacientům s CF a i samotným doktorům.

Marku, spolu s celým týmem CF Hero pomáháte malým pacientům bojovat se zákeřnou cystickou fibrózou. Co tě vedlo k jeho založení? Nějaká zkušenost ze života?

Příběh našeho projektu začal před třemi lety, kdy se nám narodila dcera. Byl to jeden z nejkrásnějších zážitků mýho života. Všechno bylo fajn až do 3.dne, kdy se jí zacpalo střevo a musela na operaci. Díky skvělý práci Motolských chirurgů se zotavila, ale asi po týdnu nám potvrdily diagnózu. Naše dcera má cystickou fibrózu (CF). Od tý doby spekuluju, co pro komunitu lidí s CF udělat, jak být přínosný.

Na podzim 2016 se zrodil na balkoně našeho bytu první nápad vytvořit nějakej moderní podpůrný nástroj pro lidi s CF. Pak jsem se propojil s Honzou, který s touto nemocí bojuje už 35 let.

 

Prozraď našim čtenářům ve zkratce, čím vším nemocný trpí v případě cystické fibrózy. Existuje nějaká léčba?

Cystická fibróza je genetické onemocnění, které postihuje hlavně plíce. Postupně je ničí do jejich úplného selhání. Problémy se dostavují i v trávení díky nefunkční slinivce, často se v průběhu věku přidává cukrovka, onemocnění jater, srdce, osteoporóza.

Nemoc se bohužel nedá vyléčit. Genová terapie je hudba budoucnosti a zatím naráží na spoustu překážek. Léčbou se tedy jen zmírňují příznaky a postup nemoci. Pacienti podstupují každodenní inhalaci léků, berou hromady prášků, vitamínů. A v případě infekcí často končí na kapačkách v nemocnici, kdy je potřeba do těla vpravit silná antibiotika. V konečné fázi nemoci je možná transplantace plic, ale šanci nedostanou všichni pacienti. To ale neznamená, že po transplantaci je doba dožití jako u jinak zdravého člověka.

 

Pomocí mobilní aplikace s gamifikačními prvky se snažíte zvýšit motivaci pacientů bojovat s nemocí? Můžeš přiblížit našim čtenářům, co jsou to gamifikační prvky? 

Gamifikace je koncept, kdy systém herních prvků vtahuje uživatele do děje a umožňuje udělat z rutinních úkolů zábavu. Může pracovat jak s komplexním příběhem, tak s herními fragmenty jako je pokročilá interakce s uživatelem nebo získávání virtuálních odměn. Jen pro upřesnění, na vývoji aplikace teprve pracujeme. ☺

Foto: archív Marka Voseckého

 

Jak vůbec může mobilní appka pomáhat “léčit”?

Režim pacienta s CF je oproti zdravému člověku o dost náročnější. Přidejte si 1,5 až 3 hodiny ke svému programu. Pacienti často ztrácejí smysl takhle náročnou léčbu dodržovat, zvlášť když se negativní důsledky nedostavují hned. Lékaři odhadují dodržování léčby na 60 %, v období dospívání je to číslo ještě nižší. Naším cílem je zvýšit vnitřní motivaci lidí, aby se o sebe líp starali a pomoct s tím, jak si líp zorganizovat čas. V konečném důsledku tedy znamená, že pacient si tak vytváří větší časový buffer.

 

To zní zajímavě. A co druhá strana – lékaři? I těm aplikace nějak pomůže?

Určitě. Momentálně lékaři vychází z diagnostických dat a informací, které jim říká pacient na nepravidelné bázi. Často jsou informace hodně zkreslené. Naše aplikace bude zdravotní data sbírat na pravidelné bázi, ty pak bude moci lékař použít pro exaktnější optimalizaci léčby. I když se nám myšlenku zatím nepodařilo prodat všem specialistům, máme jich v týmu několik, kteří mají k technologiím blízko a budou s námi řešení testovat.

 

Letos v dubnu jste se zúčastnili 4. ročníku akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone. Do programu se vybírá 20 společenský projektů. Bylo těžké se tam probojovat?

Pro nás to byl hlavně strašně zajímavý kreativní proces. Účast v Laboratoři nás propojila se skvělými lidmi, kteří nás nasměrovali a dokopali udělat věci, které bychom donekonečna odkládali nebo by nás vlastně ani nenapadly. Je mi trochu líto, že jsem se do toho kvůli běžné práci nemohl ponořit ještě víc. Byl to takový druhý úvazek, i když ne na fulltime. Ale myslím, že jsme z toho vytěžili hodně.

 

Co obnášela samotná účast v takovém programu?

Jak už jsem naznačil byl to kreativní proces, který pomáhal formovat naši ideu. Ukazoval nám cesty a ne-cesty. V první řadě jsme si měli osvojit Lean metody a formulovat jasně naši cílovou skupinu, vytvořit pro ni propozici a to celé prezentovat před mentory a ostatními týmy. Naše návrhy jsem s nimi konfrontovali a na základě jejich feedbacku nápad dál rozvíjeli. Součástí bylo v neposlední řadě nalezení vhodného business modelu, který náš nápad zhmotní a udrží při životě.

Foto: archív Laboratoře Nadace Vodafone

 

Já na CF Hero prozradím, že se stal absolutním vítězem programu. Změnilo se tím pro vás něco? Noví sponzoři, zájem o spolupráci apod.?

Strašně nám stouplo sebevědomí a už nemluvíme je tak s někým. ☺ To samozřejmě ne, ale určitě jsme zaznamenali větší zájem o náš projekt včetně toho mediálního. Navíc je to skvělý pocit, ale zároveň si s pokorou uvědomujeme, že ke konečné službě ještě dlouhá a trnitá cesta. Věřím, že naše výhra pomůže, abychom se spojili se solidními partnery, kteří nám tu cestu pomůžou prosekat za kratší čas.

 

Díky výhře jste získali i hlavní cenu ve výši 350 000 Kč. Kam ji hodláte investovat? Na jaké případně novinky se můžeme těšit?

Vše vrhneme na dotažení designu a vývoj. V co nejkratším čase chceme mít funkční prototyp, pak testovat s pacienty a kódovat. Nezastírám, že budeme muset vyvinout ještě nějaké úsilí k sehnání dodatečných zdrojů. Vývoj ani UX nemáme totiž inhouse. Nepředpokládám, že to někdo udělá pro naše krásný modrý oči, ani je nemáme. :)

 

A poslední otázka. Kdybys měl charakterizovat dění kolem CF Hero jednou větou, jak by zněla?

Dobře. Jednou větou: „Potěšení v práci staví dobrej základ k dokonalosti.“ Myslím, že něco takového jednou kdysi řekl někdo daleko chytřejší, než jsem já. Nebo to bylo „učit se, učit se, učit se?“ ☺

 

Marku, tobě i tvému týmu děkujeme moc za rozhovor pro startitup.cz a přejeme si celou řadu motivovanějších pacientů.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]