0

sdílení

Locals4friends: Poznejte cizinu skrze aktivity místních

/ 23. prosince 2016 / Startupy

Ve způsobu a myšlení cestování českých občanů došlo od pádu minulého režimu k výrazným změnám. Časy, kdy celá rodina mířila na Balaton ve škodovce s nabalenými potravinami z domu, jsou už nenávratně za námi. Dnes se cestuje mnohem dál a na delší dobu. Lítání je běžnou součástí našich životů a dovolená typu ležení 14 dní u moře už jen tak každého neuspokojí. S uvolněním hranic se začali objevovat i projekty zaměřené právě na aktivní cestovatele. Jedním z nich je i locals4friend.

Hlavní myšlenkou pilotního projektu L4F je napomoci rozkvětu cestovního ruchu, zejména pak v mnohdy opomíjených menších regionech, které ale mají turistům co nabídnout, pouze jejich půvab turistickým průvodcům zatím unikal. Kdo jiný než právě místní mohou nejlépe vědět, co v dané oblasti navštívit, kde si sednout na zahrádku restaurace a vychutnat specialitu daného regionu? Netradiční aktivita navržená místním tak zatraktivní celý pobyt.

Zdroj: http://en.locals4friends.com
Zdroj: http://en.locals4friends.com

Přesně takové úvahy šly hlavami tří průkopníků, zakladatelů a společníků L4F – Češce Martině Balázsové, Italům Antoniu Cannelli a Andreu Faziovi. První webová prezentace byla spuštěna v roce 2012, kdy se tak datují začátky tohoto mezinárodního startupu postaveném na lidském přístupu. Oficiální název zní LOCALS4FRIENDS S.R.L. se sídlem v sicilském Palermu.

Vyhrál lidský přístup

V době vzniku a realizace prvotní myšlenky nebyl cestovatelský trh ještě zdaleka tak zaplaven podobně zaměřenými cestovatelskými sdruženími a portály, které by poskytovaly možnost cestování se službami místních. Jednalo se tak o novinku, která má díky podnikavé Martině kořeny v naší zemi. A není to jediná vazba L4F na Českou republiku. O webový design a správa stránky se stará společnost ESMEDIA Interactive, která sídlí v Olomouci.

V čem je L4F jiný než dnes celosvětově rozšířený Couchsurfing či služba Airbnb? V případě Couchsurfingu máte možnost přespání zadarmo u svého hostitele, setkat se ve městě a projít se, nebo si jen nechat poradit zajímavosti navštíveného regionu. Airbnb naopak nabízí placené přespání po celém světě, které by vás mělo přijít na menší částku než ubytování se v hotelech.

StartUp L4F stojí na pomezí mezi nimi – poznáte krásy destinaci očima a aktivitami místních, možná  i přespíte, ale vše je stavěno na lidském přístupu. Nikdo v pozadí si nebere žádné provize z domluvené částky mezi vámi a vašim hostitelem, která může být i nulová. Je jen na vás a vašem hostiteli, na jaké formě odměny za jeho služby se domluvíte.

Zdroj: http://en.locals4friends.com
Zdroj: http://en.locals4friends.com

Veškerý provoz je financován z vlastních zdrojů, tj. ani místní (nabízející aktivity) ani cestovatelé (poptávající aktivity) za využívání služby neplatí. L4F chce jen dát možnost novému rozměru cestování a prezentace méně známých regionů států světa.

Bílá mapa se zelenou tečkou v hlavním městě

Tato věta poukazuje přesně na to, co lidé stojící za projektem, nechtějí. Sám manžel Martiny a nyní jeden z hlavních propagátorů a leader L’udovít Balázs pozměněného L4F říká: “Nestojíme o velkou koncentraci hostitelů v hlavním městě a případně několika dalších turisticky známých městech  větších regionů. L4F chce nabídnout více. Raději mít méně aktivit, ale za to rovnoměrně zaplněnou mapu v každém státu. Věříme totiž, že každý kout světa má turistům co nabídnout.”

Jak to celé funguje?

Prvním krokem je registrace na letos v srpnu nově spuštěném portálu http://en.locals4friends.com. Následně musíte potvrdit svůj e-mail, že skutečně existujete, počkáte na verifikaci vašeho účtu majiteli a už můžete poptávat či nabízet aktivity. V menu vyberete Activities, v levém sloupci vyfiltrujete požadavky na typ aktivity, akceptovanou cenu, délku trvání pobytu a už můžete kontaktovat hostitele. Portál slouží k prvotnímu navázání kontaktu, samotná domluva probíhá už na vámi zvoleném komunikačním kanále.

V současné době je koncentrace aktivních hostitelů soustředěna do Itálie, na Sicílii, v Portugalsku a nově se objevují nabídky z Maroka a České republiky. Oč méně je zatím zapojených států, o to lákavěji zní nabízené aktivity. Za zmínku jistě stojí rafting v Lombardii, zdarma lekce Nordic Walking, jízda na koni v Toskánsku, seskok tandemem na Sicílii či projížďka na Harley po Sicílii, kterou místní nabízí rovněž zdarma.

“Kam směřují další kroky L4F?” zeptali jsme se manželů Balázsových. “V současné době uvažujeme o novém konceptu zejména ze strany propagace celého projektu. Rádi bychom získali větší povědomí o L4F a nalákali tak cestovatele i místní. Protože je projekt financován z vlastních zdrojů, poohlížíme se i po dotacích, nejen z Evropské Unie.”

Zdroj: www.pexels.comZdroj: www.pexels.com

I my budeme nadále sledovat kroky mezinárodního startupu s českými kořeny. Pokud rádi cestujete, kontaktujte autory L4F či se rovnou registrujte. Nebo jděte ještě dál a sami nabídněte svoji aktivitu. Nebojte se navrhnout nějakou, co vám už přijde rutinní, každodenní. Pro cizince cestovatele může mít své kouzlo v neopakovatelném zážitku – nákup na místním bleším trhu, procházka s kočárkem městskou čtvrtí, návštěva vinárny s výhledem na přehradu aj.

Zdroj titulní foto: pexels.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]