Lithiové baterie z recyklovaných lahví dokáží uchovat 4krát více energie než ty běžné

Rudolf Nečas / 5. května 2017 / Tech a inovace

zdroj: youtube.com

Mnoho lidí se snaží najít další využití pro recyklované sklo, nová studie nabízí trochu naděje v boji s tímto odpadem.

Tým výzkumníků z UC Riverside vyrobil levnou metodu, pomocí které dokážou ze skleněných lahví vyrábět lithium iontové baterie, které dokáží uchovat téměř čtyřikrát více energie a vydrží mnohem déle než konvenční baterie. Díky takovým bateriím by přenosné počítače, mobilní telefony a elektrická auta mohly vydržet déle na jedno nabití, což znamená méně nabíjecích cyklů, nemluvě o snížení množství odpadu.

Dva vedoucí týmu, Cengiz Ozkan, profesor strojírenského průmyslu na UC Riverside, a Mihri Ozkan, profesor elektrotechniky na UC Riverside, se ptali, zda je oxid křemičitý nacházející se v nápojových lahvích schopen poskytnout nanočástice křemíku s vysokou čistotou, které se následně mohou používat pro lithium-iontové baterie.

Křemíkové anody dokáží skladovat až 10krát více energie než klasické uhlíkové, avšak expanze a smršťování během nabíjení a vybíjení je činí nestabilními. To vědci vyřešili tak, že částice křemíku zmenšily až na velikost nanočástic. Třístupňový proces výroby anod začíná rozdrcením skleněných lahví na jemný bílý prášek, oxid křemičitý se pak přemění na nanostrukturovaný křemík a následně jsou nanočástice křemíku potažené uhlíkem.

foto: University of California

Podle laboratorního testu mincovní baterie vyrobené s použitím křemíkových anod na bázi skleněných lahví výrazně překonaly běžné baterie a prokázaly vynikající elektrochemický výkon. „Jak se dalo očekávat, knoflíkové baterie vyrobené s použitím křemíkových anod na bázi skleněných lahví v laboratorních testech výrazně překonaly tradiční baterie,“ píše se ve studii. Podle Changling Li jedna láhev z recyklovaného skla poskytuje dostatek nanosilikonu pro stovky knoflíkových baterií nebo až pět bateriových článků.

Tým očekává, že tyto vysokovýkonné baterie rozšíří nejen rozsah plug-in hybridních elektrických vozidel a elektromobilů, ale také poskytnou více energie za méně nabíjecích cyklů pro přenosné počítače, mobilní telefony a další zařízení.

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]