0

sdílení

Lenka Papřoková: Lidé k nám jezdí tvořit. Skákat po hlavě do hluboké práce.

/ 17. ledna 2017 / Business

zdroj: Fb Retreat.cz

Potřebuješ klid pro svou práci, ale hluk v kanceláři, coworkingových centrech nebo v domácí pracovně ti ho neposkytuje? Pak vyjeď do Beskyd. Právě v tomto malebném moravském pohoří se nachází pracovní útočiště Lenky a Roberta, kteří z vlastní zkušenosti vědí, jak správné pracovní prostředí podpoří kreativitu a soustředěnost na práci. Zejména pak v případě tvůrčí náplni práce. Popovídali jsme si s Lenkou nejen o jejich nápadu s projektem Retreat.cz.

 

Leni, řekni mi, jak vás napadlo začít pronajímat vaši chatu umělcům, startupistům, digitálním nomádům a vůbec všem, co z nějakého důvodu potřebují se svou prací lidově řečeno “vypadnout za město”?

Náš domek v Beskydech jsme celoročně nedokázali využít, a když ho Robert poprvé na podzim 2014 přes Facebook nabídl na celou zimu zdarma tvůrčím lidem, ozvaly se desítky zájemců. Na jedné nomádské cestě po Francii jsme pak náhodou navštívili dům v centru malebného městečka Bize-Minervois uprostřed vinic, který sloužil jako pracovní útočiště spisovatelům. V Česku jsme o ničem podobném nikdy neslyšeli, a tak nás napadlo takové místo vytvořit.

 

 Pěkný nápad. Ale stále by mě zajímalo, v čem se Retreat liší od klasického pronájmu chaty v horách nebo apartmánu ve městě? Ve větších městech jsou coworkingová centra či pro pronájem lidé využívají více a více službu AirBnb. Čím se tedy odlišujete?

Retreat je kompletně přizpůsobený potřebám lidí, kteří chtějí v klidu tvořit a neřešit vůbec nic jiného. Nabízí klidné a pohodlné domácí zázemí pro hlubokou práci. Kromě vybavené kuchyně, velké postele pro pořádný odpočinek tam dále máme stůl pro práci vestoje, venkovní posezení a rychlý internet 20+ Mbps upload-download na silném WiFi routeru, který utáhne i partu programátorů. To všechno jsou věci, které běžná chata nenabízí – dokonce ani v městských Airbnb bytech to není úplně standardem. O tom něco jako Airbnb hostitelka a digitální nomádka vím.

Retreat má navíc i atmosféru místa, kde se skutečně tvoří a pracuje. Pár lidí už u nás dokončilo svou knihu nebo webovou aplikaci. A když potřebují na chvíli vypnout, Retreat leží na strategickém místě v srdci Beskyd. Za humny má lázně, hory, farmy, jediný pohankový mlýn v republice a pět minut chůze výbornou místní restauraci, kde vaří i v neděli večer. Takže když nechcete, nemusíte vařit vůbec. Domek obklopuje organická zahrada, kde se dá počítač postavit na modřínový stůl, dát si nohy do lavoru, hlavu pod slunečník a v klidu pracovat. Lidé k nám jezdí tvořit. Skákat po hlavě do hluboké práce. Posunovat vpřed své projekty i sebe.

retreat
 Autoři projektu Retreat, foto: archív Lenky Papřokové

 Retreat se dá do češtiny přeložit mnoha způsoby. Jak vás napadlo pojmenovat váš projekt zrovna takto a v angličtině?

Retreaty jsou v zásadě dvojího druhu. Buď takovéto pracovní, jako je ten náš, anebo spirituální, například jogínské. Doménu koupil Robert loni od nějakého jogína, který pro ni neměl využití. Přišla mu pro tento účel ideální a opravdu se to označení chytlo.

 

Prozradíš nám, kdo k vám nejčastěji zavítá? Jsou to jednotlivci, páry či celé skupiny lidí? Jaká převládá profese, ptáte-li se na ni vůbec. Vrací se někdo opakovaně?

Retreatovat podle mě potřebuje každý, kdo chce vytvořit něco smysluplného. V dnešní době potřebujeme klid. Jezdí k nám kreativní lidé z různých oborů, kteří potřebují delší dobu nerušeně pracovat, proto je také minimální délka pobytu týden. 

Svou debutovou novelu u nás dokončoval náš kamarád, publicista a šéfredaktor Finmagu Michal Kašpárek. Chytrá řešení pro domácnosti na Retreatu vymýšlela projektantka chytrých domů Ivana Minářová. Publikaci o daňových sporech tam psal daňový právník Michal Hanych. Práci a dětem se v domku i na zahradě věnovali UX a SEO konzultanti Adam a Míša Vránovi.

Také jsme zjistili, že hlavně spisovatelé jsou trochu pověrčiví a dokud jejich dílo nevyjde, někteří ani nechtějí, aby se vědělo, že vzniká. U několika hostů tedy ani nesmíme prozradit, že u nás něco tvořili, protože je to zatím tajné. To samozřejmě plně respektujeme. Protože ono tajemství a napětí kolem, když něco velkého vzniká, nás chytá úplně stejně.

pavelMinar
 S Pavlem Minářem na chatě, foto: archív Lenky Papřokové

 Máte i zahraniční zájemce? Pokud ano, odkud nejčastěji?

Zatím přijíždějí hosté z Česka a Slovenska. Ale jsme teprve na začátku.

 

Vidím, že zájem o klid je velký. Bylo tomu tak i na začátku, když jste s projektem Retreat začínali? Nebo jste využili nějakou formu propagace, známé?

Retreat běží od září 2016 a od té chvíle je až na pár proluk prakticky pořád plný. Evidentně v Česku takové místo chybělo, protože ohlas je obrovský. Neustále nám píšou další nomádi, kreativci, umělci, ke kterým se náš záměr donesl přes šeptandu, nebo náhodou objevili náš web či Facebook.

 

Na stránkách projektu jsem narazila na zajímavou zmínku tvůrčího stipendia pro pobyt zdarma nějakého zájemce. Můžeš přiblížit, o co se jedná? Jak bych třeba já nebo čtenáři mohli získat zdarma klid v Beskydech? (smích)

Stejně jako úplně poprvé na konci roku 2014, kdy se mohl o zimní pobyt zdarma ucházet úplně každý akční tvůrce se svým projektem. Máte-li zájem se o stipendijním pobytu na Retreatu dozvědět, stačí sledovat náš Facebook, nebo se přihlásit k odběru e-mailového občasníku na webu. Jednou dvakrát ročně vyhlásíme soutěž o nejlepší záměr a vítěz získá pobytové stipendium se vším všudy, aby mohl nerušeně tvořit.

 

Otočím teď trochu list. Ty i Robert sami se označujete za digitální nomády. Prozraď nám, jaké profesní zaměření jste si vybrali, aby se dala skloubit vaše práce na cestách.

Robert už se asi jako nomád narodil (smích) a pracuje jako podnikatelský poradce. Ze mě se nomádka vyklubala z Couchsurferky a Erasmačky. Oba můžeme pracovat na dálku prakticky odkudkoli, snažíme se být co nejvíc tzv. location independent. Máme rovněž spoustu kamarádů nomádů, kteří jsou na volné noze v nejrůznějších profesích a docela často s námi poletují po světě.

Já jsem hostitelka a sloganistka. Jako hostitelka se starám o Retreat a pronajímám dva byty v Ostravě přes Airbnb. Někdy jen na dálku s pomocí rodiny a přátel. Jako sloganistka vymýšlím názvy a slogany pro projekty, firmy nebo produkty mých klientů.

retreatSnih
 Retreat pod sněhem, foto: archív Lenky Papřokové

Sloganistka? To zní hodně zajímavě. Chtěla jsi ji být už jako mladší, studovala nějakou žurnalistiku či to přišlo tak nějak postupně?

Můj studijní obor na vysoké kombinoval ekonomiku, právo a žurnalistiku. Při studiu jsem se také otrkávala tvořivou prací pro Český rozhlas a náhodou jsem dostala nabídku vymyslet slogan pro slévárnu v Podbeskydí.

I když jsem se narodila v Ostravě, díky rozhlasu a zálibě v jazycích i spisovné češtině jsem nikdy neměla „kratky zobak“. Tak jsem se aspoň zakousla do krátkých útvarů, jako jsou názvy a slogany. Čím dál víc mě teď baví zabývat se při vymýšlení i jejich budoucí právní ochranou. Od jednoduché kreativy jsem se tak posunula k práci, která je poměrně komplexní. To mě hodně naplňuje. Výsledkem jsou pak názvy nebo slogany, na kterých firmy staví miliónové investice a kampaně. Mé srdce sloganistky se pak tetelí blahem, když vidí vlastní slogan někde viset a žít svým životem.

 

Na Roberta zase musím prozradit, že aktuálně dopisuje svou knihu pro Melvil. Není tajemstvím čeho se týká? Nomádství? Podnikání na volné noze?

Tajemství to není a bude se týkat hlavně podnikání. Bude se jmenovat Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové a samozřejmě v ní bude i zmínka o digitálním nomádství. Vyjde letos na jaře.

 

Tak to držíme palce, ať se brzy podaří vydat. Bude tak čas asi pro další inovativní projekty. Chystáte nějaký nový? Napadá mě například dostat Retreat do povědom i více v cizině? Nebo pronajímat chatičku na Bali. To by se určitě setkalo s kladnou odezvou, obzvlášť nyní v mrazivém počasí.

Nápadů máme plné hlavy :). Naštěstí probublají na povrch, až když se v ní trochu rozleží. Poskytovat Retreat zájemcům ze zahraničí nás hodně láká i proto, že se cítíme být součástí větší mezinárodní komunity profesionálů, kteří si rádi berou práci na cesty. Je docela pravděpodobné, že právě tímto směrem budeme Retreat letos dále rozvíjet.

retreatVenku
 Organická zahrada obklopuje chatu, foto: archív Lenky Papřokové

A poslední otázka je zase směřována na vás oba. Kde se momentálně nacházíte a kam se letos chystáte nomádit?

Od ledna do března nomádíme jako každou zimu v Las Palmas de Gran Canaria. Život v ostrovním městě je jako prosluněná evropská pohádka, ve které se hodně pracuje, odpočívá a jí. Na dva měsíce si pronajímáme velikánský byt, kde s námi budou žít i další kamarádi nomádi. Bude to taková naše základna pro plážování, práci i výlety napříč ostrovem připomínajícím miniaturní kontinent.

 

Jménem redakce startitup.cz přeji hodně profesních úspěchů ve všech projektech. Děkujeme za rozhovor.

 Moc díky za tuto příležitost! Ostatně Retreat je stejně jako Startitup zaměřený hlavně na lidi, kteří chtějí něco nového vytvořit a rozjet. Jste naše krevní skupina :-)

I my děkujeme.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]