0

sdílení

Lékaři vyvinuli přístroj schopný vrátit cit a sílu do poškozených končetin

Linda Cebrová / 30. prosince 2016 / Zajímavosti

Tento nástroj může zlepšit kvalitu života i lidem, kteří prodělali těžké zranění páteře.

 

Lékaři v USA vyvinuli stimulátor, díky kterému je možné obejít zranění páteře, a tak vrátit pacientům do poškozenými končetin cit a funkčnost. Funguje tak, že nutí tělo využívat alternativní cesty pro přenos signálů z mozku až do poškozených částí těla. V posledním testu se ukázalo, že přístroj může zlepšit u pacienta, který přišel o cit v prstech, pohyb až o 300%. Zároveň zvýší pevnost a přilnavost, díky čemuž je opět schopen provádět běžné úkony.

spine01
zdroj fotografie: sciencealert.com

Už v červnu se týmu vědců z Univerzity Ronalda Reagana v Kalifornii podařilo toto nově vyvinuté zařízení implantovat Brianovi Gómezovi: 28letému muži z Kalifornie. Během cyklistických závodů si zlomil obratel ve středu krku u štítné chrupavky. Brian tak ztratil cit ve všech končetinách. I přesto, že Brian se zranil v roce 2011, v mnoha ohledech je podle lékařů ideálním kandidátem pro tento typ experimentální léčby. Tím, že má od hlavy až k patám cit, může poskytnout lékařům důležitou zpětnou vazbu, kvůli dalším vylepšením stimulátoru. Celému procesu podle lékařů výrazně pomáhá i mladíkův pozitivní postoj a motivace.

spine02
zdroj fotografie: medicalxpress.com

Nový stimulátor tvoří celkem 32 elektrod, které jsou schopny vysílat pulsy kolem poraněné oblasti. U Briana ho implantovali přímo k jeho poraněnému obratli v krku. Podle týmu lékařů je tak mozek nadále schopen posílat signály do ostatních částí těla, tím, že se zcela vyhne poškozeným vazbám. Mícha obsahuje alternativní cesty, které je možné využít, aby se vyhnula zranění a získala zprávu z mozku, která se dostane až ke končetinám. Právě elektrická stimulace trénuje míchu, aby tyto cesty našla a použila.

Vědci použili k popisu nové technologie příznačnou metaforu: Pokud se stane na dálnici nehoda, provoz se zastaví. Stále však existují alternativní cesty, které můžeme použít, abychom nehodu objeli a dostali se tam, kam potřebujeme. Stejné je to i s míchou. Základní myšlenkou je, že elektrody nadále vysílají puls do určitých oblastí, stimulují tak cesty, které mozek začal ignorovat. V průběhu nějakého času se tyto cesty otevřou a umožní tak správě vyslané mozkem přes ně projít. Tělo tak vlastně používá nepoškozené „objízdné stezky“, díky kterým je možné vrátit končetinám jejich funkčnost.

Lékaři neočekávají 100% zlepšení funkčnosti. Jde především o to, aby pacienti byli schopni vykonávat každodenní úkony, které pro ně byly před nasazením přístroje nemožné. To zahrnuje mnohé věci, které už bereme jako samozřejmost, jako například čištění zubů, zavázání si bot nebo běžný oběd s použitím vidličky.

zdroj: sciencealert.com zdroj titulní fotografie: spine.health.com/sicklines.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]