0

sdílení

Las Vegas začíná myslet ekologicky a instaluje světla, která se spouštějí chůzí

Michaela Líšková / 11. listopadu 2016 / Zajímavosti

EnGoPLANET představuje nové solárně-kinetické lampy.

 

Kdo byl ve Vegas, ten ví, že tmavý kout tam najdeš jen s obtížemi. A kdo nebyl, ten určitě zná fotografie tohoto proslulého města. Konec konců, celé Spojené státy jsou nechvalně známé svou bezohledností k využívání energie. Las Vegas je kromě kasín známé světly, která jsou doslova na každém kroku. Světly, která svítí a nikdy nezhasnou.

Ale pozor!
las-vegas-solar-streetlights-1020x530
Las Vegas začíná pomalu přesvědčovat o opaku a přichází s ekologickým pouličním osvětlením. Proslulá kasína tento pokrok bohužel ještě nezastihl, ale časem možná dojde i k tomu.
Město nyní celému světu ukáže sílu kinetické energie a skutečnost, že takový jednoduchý akt jako obyčejná chůze, může vyřešit problém emisí při spotřebě elektřiny. Jinak řečeno, kinetická energie může být skutečným řešením úniku oxidu uhličitého do ovzduší, který způsobuje globální oteplování.

received_10153992927631592-1020x610

Takže se město rozhodlo instalovat vůbec první pouliční lampy, které fungují za pomoci chodce. Společnost EnGoPLANET se spojila s městem Las Vegas a na Boulder Plaza v Arts Districts instalovali pouliční světla, která jsou „poháněna“ solárními panely a polštářky zpracovávají kinetickou energii .

received_10153992926476592-1020x610

Abychom městu úplně nekřivdili, mimo centrum, které je hlavní turistickou atrakcí, se Las Vegas snaží a svými LEED budovami, solárními projekty, vodní rekultivací, alternativním palivem či novými udržitelnými lampami, najít cestu k lepší budoucnosti. EnGoPLANET tvrdí, že celosvětově se ročně utratí více než 40 miliard amerických dolarů (téměř 100 miliard Kč) pouze na náklady spojené s energií, která je potřebná na více než 300 milionů běžných pouličních lamp. A právě toto množství lamp vede k více než 100 milionům tun oxidu uhličitého ročne vypuštěného do ovzduší.

received_10153992926501592-1020x610

Právě proto se jsou tyto solárně-kinetické pouliční lampy obrovskou příležitostí pro všechna města, která se snaží jít „zelenou“ cestou, dosáhnout nulových emisí a schopnosti moci se spolehnout na obnovitelnou energii. EnGoPLANET chce navíc přinést takové světlo i 1,4 miliard lidem, kteří nemají žádné pouliční osvětlení. Začali proto s  crowdfoundingovou kampaní  na Indiegogo, do které se můžeš zapojit i ty, aby vybrali peníze na tento projekt a pomohli tak 10 africkým vesnicím .

Zdroj a fotografie: inhabitat.com , zdroj titulní fotografie: inhabitat.com/advantage
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]