0

sdílení

Kvůli lidem zmizela už polovina oceánských ryb

Simona Hanzelová / 18. února 2017 / Zajímavosti

Nová studie ukázala, že momentálně se v oceánech nachází až o polovinu méně ryb, než jich bylo v roce 1970. 

 

Jako hlavní příčina tohoto poklesu se uvádí nadměrný rybolov. Podle zprávy se snížila populace tuňáků a makrel až o 75%. Za pokles biologické rozmanitosti však mohou i další faktory. Zaznamenán byl i velký pokles kožatek a žraloků sleďových.

zdroj: assets.inhabitat.com

Za primární zdroj poklesu populace ryb je považován zejména rybolov, který se dotýká nejen specifické populace ulovených ryb, ale i množství dalších vodních živočichů. Zatímco rybářské praktiky byly kdysi považovány za neškodné, vysoká poptávka po rybách a inovativní technologické pokroky v rybářském průmyslu způsobily, že rybářství má na život v oceánech mnohem škodlivější dopad, než by se mohlo zdát.

zdroj: assets.inhabitat.com

Důvodem poklesu populace ryb jsou kromě rybolovu i klimatické změny. Prostředí oceánu se mění příliš rychle na to, aby se těmto změnám podmořský život dokázal přizpůsobit, a navíc je voda v oceánech vlivem oxidu uhličitého stále teplejší a kyselejší. „Oceán pracuje velmi tvrdě na tom, aby nás udržel naživu. Vytváří až polovinu kyslíku na Zemi a absorbuje téměř třetinu oxidu uhličitého, který se produkuje spalováním fosilních paliv,“ řekl Ken Norris z organizace Zoological Society of London.

Tuto situaci by mohlo zlepšit vytváření chráněných mořských oblastí a nalezení udržitelné potravinové alternativy.

zdroj článku:  inhabitat.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]