Krutá životní pravda, kterou musíš pochopit, abys dosáhl úspěchu

Henrieta Balázsová / 28. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Možná se někdy divíš, proč jsou někteří lidé mnohem úspěšnější než jiní. Jsou inteligentnější? Jsou více draví? Mají nějaký vrozený talent? Nebo jde opravdu jen o štěstí? Úspěch však (většinou) nikomu není dán na zlatém podnose. Třeba si za ním jít. Ale předtím, než se na tuto cestu vydáš, bys měl znát jednu životní pravdu, která je sice krutá, ale dá ti opravdu hodně.

U většiny lidí je scénář následující: pro něco se rozhodnou, zkusí to, selžou, vzdají to. Neúspěch je znechutí natolik, že zapomenou na své sny a na důvod, pro který se věc rozhodli zkusit. Zmíněná životní pravdě zní proto následovně:

Každý, opravdu každý, na začátku selže.

Bohužel, ve většině případů to vypadá následovně:

  • za svých prvních 100 napsaných článků se budeš v budoucnu stydět;
  • tvých prvních 5 knih budou neprodejné braky;
  • tvých prvních 30 projevů na veřejnosti bude strašných;
  • tvých prvních 50 kreseb bude vypadat jako díla dětí ze školky;
  • tvých prvních 100 písní se nebude dát poslouchat.

Možná se na tato čísla zděšeně díváš a přeješ si, aby byly jen přehnaným výmyslem. Ano, možná jsou. Na čem však záleží je to, že si musíš uvědomit, že nic, s čím teprve začínáš, pravděpodobně nebude dobré.

Možná se tě tvůj neúspěch dotkne a zraní tě. Do čehokoliv, co jsi vytvořil, jsi přece vložil kousek sebe. Zklamání obvykle bývá první zastávkou na cestě k úspěchu. Má tě naučit vytrvalosti a trpělivosti. Má tě naučit, že ty nejlepší věci nepřicházejí hned a najednou. Na ty nejlepší věci je třeba si počkat, ale věř tomu, že to bude stát zato.

Nyní, když už tuto krutou životní pravdu znáš, víš, co je tvým úkolem. Trénovat, trénovat a trénovat. Protože jen pravidelný a svědomitý trénink dělá mistra – v čemkoli.

Zdroj: pexels.com

Pokud jsi například spisovatel, ale na tvou prvotinu ti chodí z vydavatelství samé záporné odpovědi, neznamená to, že se máš vrátit zpět do práce, se kterou jsi skončil, abys od 9 do 17 hodin zabíjel svou kreativitu. Pokud v srdci cítíš, že jsi sportovec, ale neuspěl jsi na prvním šampionátu, neznamená to, že toto není tvá předurčená cesta. Pokud jsi grafik, ale na svou první práci posloucháš příliš kritiky, neznamená to, že bys měl změnit zaměstnání.

Neúspěch znamená jen jedno: jsi na té nejsprávnější cestě, ale abys zanedlouho předběhl všechny ostatní, musíš na sobě hned teď začít pracovat ještě více. Investuj do zlepšení svých schopností energii, čas i peníze – pokud vytrváš, vše se ti několikanásobně vrátí.

Chceš raději nějaké příběhy z reálného života? Tak například:

  • Oprah Winfrey byla ze své první TV show vyhozena, protože prý nebyla dost dobrá.
  • Stephen King dostal na svou první knihu z vydavatelství 30 odmítavých odpovědí.
  • Michael Jordan hrál na střední škole basketbal opravdu mizerně.
  • Walt Disney dostal jako redaktor výpověď, protože mu podle šéfredaktora chyběla představivost a neměl dobré nápady.
  • J. K, Rowling poslala Harryho Pottera do 12 vydavatelství. Všechna jí řekla, že je málo zajímavý a knihy by neuspěly.

Takže, ať už právě děláš cokoliv, měj na paměti jediné: dočasný úspěch je dopřán mnohým. Obrovský a trvalý úspěch, který ale vždy začíná neúspěchem, je darem jen pro ty, kteří jsou opravdu nejlepší a vytrvají v tom, co dělají.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]