0

sdílení

Kristián Mensa: Když si člověk uvědomí skutečnou sílu online světa, tak může dosáhnout velkých věcí.

Patrik Ondrejech / 7. října 2016 / Rozhovory

Dnes Ti přinášíme rozhovor s pouze 18letým umělcem, který sice pochází z Čech, ale zná ho už celý svět. Je to Kristián Mensa – autor úžasných ilustrací, ve kterých používá věci z běžného života v neobyčejných situacích.

 

portrét

 

Ahoj Kristiáne, na začátek bys nám mohl přiblížit, kdy a čím tvá tvorba začala.

Ahoj! K umění jsem si vytvořil blízký vztah již v mladém věku, když jsem rád „čmáral“ v každé volné chvíli. Na základní škole jsem začal navštěvovat výtvarný kroužek, kterému jsem však kvůli nedostatku času asi po dvou letech musel říct sbohem. Výtvarný kroužek se tedy přesunul na okraje sešitů a z jedné „oficiální“ hodiny kreslení se stalo pět hodin malování během školy. Avšak až po mém odchodu do USA jsem se o umění začal vážně zajímat a více se mu věnovat.

Kde čerpáš inspiraci pro svou práci? Stalo se ti už někdy, že by ses cítil „prázdný“ – bez nápadů? Jak si s tím bojoval?

Jsem zastáncem názoru, že inspirace se nachází všude kolem nás, na každém kroku, v ledajaké podobě. Tím pádem se stačí dívat kolem sebe a zapojit fantazii (toto neplatí pro kreslení). Tímto se řídím já a opravdu to funguje! Samozřejmě jsem se setkal i s chvílemi, kdy se mi zdálo, že moje hlava je „prázdná mísa“ a stále jsem se z ní snažil něco vyškrábat. Proto je důležité odpočívat fyzicky i mentálně. Jednou za čas vypnout, udělat si čas, vzít knížku a uniknout pryč z reality. Nebo si zatancovat, to je pro mě podobné. :)

img_0281

Jak reaguje tvé okolí na to, co děláš? 

Od okolí dostávám neuvěřitelnou podporu, ať už od rodiny nebo od přátel, a dokonce i od cizích lidí, za což jsem nesmírně vděčný. Více než ty stovky lajků na sociálních sítích mě vždycky dokáže potěšit upřímný kompliment z očí do očí, ale i jiná forma podpory mi dělá obrovskou radost a motivuje mě tvořit dále. Setkal jsem se ale už i s plagiátorstvím, když jsem našel desítky svých výtvorů „ukradených“ na jiných profilech – někteří reagují bohužel i takto. Nedělám si z toho ale těžkou hlavu, protože věřím, že v této době již není nic originální a vše se svým způsobem už opakuje. I nápady.

Čemu vděčíš za úspěch i mimo hranice České Republiky?

Když mám být upřímný – tak internetu. Pochopil jsem, že v dnešní době má člověk velkou výhodu v tom, že když si uvědomí skutečnou sílu online světa, který má na dosah ruky, tak může dosáhnout velkých věcí a to z pohodlí domova! Já jsem ho začal používat jako platformu, kde mohu sdílet své ilustrace (např. Instagram) pro široký okruh lidí. Poté, co si mé tvorby s maličkou dávkou štěstí všimla i média se moje díla začala šířit dál a dál.

img_2403

 

Víme, že kromě umění tě zajímá i tanec. Jak to všechno stíháš, máš nějaký určený časový harmonogram? Kolik toho denně stihneš vytvořit?

Ano, věnuji se breakdancu již osm let v mé skupině Opatow Flavours. Minulý rok jsem dokonce začal tanec vyučovat jako trenér menších dětí a je to paráda. Snažím se mít každý den naplánovaný a produktivní, abych nepromarnil čas, ale naopak se rozvíjel. Namísto tance, klavíru a kreslení musím často myslet na školu – čekají mě ještě dva roky na gymnáziu, věnuji jí hodně času. Jak jsem již zmínil, kreslení do sešitů mi stále vydrželo a tím pádem je pro mě i škola obrovským zdrojem inspirace a místem, kde vznikají mnohé nápady. Snažím se tvořit každý den.

1

Uměl bys nám popsat proces tvorby tvých ilustrací?

Jako první ze všeho potřebuji nápady. Ty většinou přicházejí nečekaně a náhle – proto si je zapisuji do notesu a když je čas vypracuji je. Mám dva způsoby: 1) Jednoduchá kombinace ilustrace na papíře a předmětu na ní. 2) Vlastní fotka a do ní vložena digitální ručně kreslená ilustrace většinou přes Photoshop. V poslední době se ale nevěnuji jen práci s předměty, ale trénuji i klasickou ilustraci a plánuji začít s animací.

Co při své tvorbě využíváš? Pracuješ i s nějakým softwarem?

Jak už jsem řekl – Photoshop – nejsem však žádný „profík“, používám jen základní nástroje, protože jsem se v něm učil všechno sám a zatím mi to stačí. Také bych chtěl doporučit aplikaci „Union app“ do mobilů, je to takový malý Photoshop do kapsy.

img_6546

 

Co si myslíš o studiu umění? Říkáš, že ses věnoval malování na výtvarném kroužku, ale skončil jsi ..

Problémem nebyl nezájem, ale nedostatek času. Minulý rok jsem ale zase začal chodit jednou týdně na večerní kreslení do ateliéru a je to super. Sice mám ještě dva roky do konce školy, ale pomalu už přemýšlím o své budoucnosti a umění se mi zatím jeví jako ta nejlepší volba.

Máš nějaký umělecký vzor?

Mám několik oblíbených umělců či ilustrátorů. Jsou to například Saul Steinberg, Christoph Niemann, Tomi Ungerer nebo Jean Jullien. Jména jako Dalí, Monet ale i Van Gogh jsou mi také známá a mám jejich tvorbu v oblibě. Většinou se ale snažím nechat si svůj vlastní pohled na tvorbu a styl a inspiraci hledám úplně jinde.

img_80811

V roce 2014 ses vydal na roční pobyt do Ameriky, dokázal bys porovnat přístup lidí k tvorbě a umění jako takovému tam a u nás, v srdci Evropy?

Je tam obrovský rozdíl. Evropa skrývá tisíce let staré kulturní bohatství snad v každé možné podobě. V USA je kulturní historie mnohem kratší, proto mají lidé k umění jiný vztah. Například moje generace v Česku projevuje daleko větší zájem o umění, než ta v Americe. Tendence udržet kulturní dědictví je u nás silnější než tam.

Plánuješ se tedy v budoucnu živit uměním?

Ano. Stále ale nevím, jestli tanec, malování nebo hudba. Nejlepší by snad bylo vše dohromady :).

mensa

Jaká je tvá nejkrásnější vzpomínka spojená s kreslením?

Je to moje první výstava u nás v Dolních Březanech, kde bydlím. Bylo to loni na podzim a trvala měsíc. S rodinou jsme zorganizovali vernisáž pro přátele a známé, kteří si s vínem a občerstvením za poslechu živého saxofonu prohlíželi moje ilustrace. Bylo krásné vidět, jak umění může spojit lidi a šířit dobrou náladu.

 

img_9175

Na závěr otázka, co bys si doporučil vrstevníkům, aby dokázali se svou tvorbou prorazit?

Udržet si nadšení, originalitu a brát vše s nadhledem. Také je dobré si uvědomit, že nic nepřijde samo a proto je důležité zůstat aktivní, jak v umělecké tvorbě tak i v myšlení, posouvání se vpřed. Vždy se to dá, stačí jen chtít.

Kristiána najdeš na jeho webu , Instagramu a Facebooku.

Foto: archiv Kristián Mensa

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]