0

sdílení

Konec Airbnb v New Yorku?

Simona Hanzelová / 24. října 2016 / Business

Newyorský guvernér Andrew Cuomo podepsal v pátek 21. října návrh zákona, který obyvatelům Velkého jablka zakazuje pronajímat byty prostřednictvím internetové platformy Airbnb na dobu kratší než 30 dní. Každému, kdo bude jednat v rozporu se zákonem, hrozí pokuta až do výše 7 500 dolarů. Airbnb se brání a na vzniklou situaci reaguje žalobou.

 

Společnost Airbnb, která cestovatelům z celého světa zprostředkovává krátkodobé ubytování přímo od místních, se od svého spuštění v roce 2008 stala vyhledávanou alternativou klasického hotelnictví. V současnosti se těší velké oblibě a své služby poskytuje již ve více než 190 zemích světa. S rostoucí popularitou však Airbnb čím dál tím víc šlape na paty tradičním hotelům a hostelům, které tak každoročně připravuje o nemalý zisk. To se samozřejmě nelíbí ani samotným městům, protože tato situace jim způsobuje úbytek na daních.

NY1zdroj: cdn-image.travelandleisure.com

New York, který patří k nejlidnatějším oblastem světa, se novým zákonem, který přísně omezuje krátkodobé pronájmy bytů, rozhodl rázně zakročit proti dopadům cenově dostupného bydlení. Argumentuje tím, že Airbnb na úkor běžných obyvatel New Yorku zabírá na trhu místo všem, kteří mají zájem o klasický dlouhodobý nájem a také aktivně přispívá k šíření nezákonných ubytoven, kvůli kterým město přichází o příjmy z nevybraných daní.

Představitelé státu New York jsou přesvědčeni, že taková úprava legislativy chrání nájemce a zabrání úbytku bytových jednotek, které by měly být obsazeny v první řadě samotnými Newyorčany, a ne turisty. Zákon postihuje všechny, kteří na Airbnb inzerují celé byty na dobu kratší než 30 dní. Nadále však platí, že hostitelé mohou ve svých bytech pronajímat jednotlivé místnosti, pokud ovšem sami v bytě bydlí.
ny2zdroj: s-media-cache-ak0.pinimg.com

New York, který patří mezi celosvětově nejnavštěvovanější turistické destinace, pro Airbnb představuje největší trh ve Spojených státech amerických. Nový zákon tak bude mít pro společnost katastrofální důsledky.

Airbnb, jehož hodnota se v současnosti odhaduje na 30 miliard dolarů, požaduje, aby soud prohlásil zákon za protiústavní. Poukazuje zejména na rozpor s federálním zákonem, podle kterého jsou webové stránky zbaveny odpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli, jelikož Airbnb hraje v celém procesu pouze roli zprostředkovatele. Airbnb tvrdí, že ve svých smluvních podmínkách hostitelů a hostů upozorňuje na povinnost jednat v souladu s platnými lokálními zákony a předpisy, a proto za jejich nezákonné jednání nenese žádnou odpovědnost.

Společnost ve své žalobě dále uvádí, že napadený zákon vytváří mylný dojem, že činnost Airbnb je nelegální, což v konečném důsledku vede k poškození dobré pověsti a k ​​ohrožení podnikání společnosti.

NEW YORK, NY - OCTOBER 30: Supporters of Airbnb hold a rally on the steps of New York City Hall showing support for the company on October 30, 2015 in New York City.  The New York City council is currently Debating how to Regulate the controversial company.  (Photo by Andrew Burton / Getty Images)zdroj: nyoobserver.files.wordpress.com

Představitelé Airbnb se již déle snažili najít méně striktní řešení celé situace – společnost si dokonce objednala vypracování studie, která ukázala, že většina obyvatel New Yorku by plnohodnotné využívání služeb Airbnb uvítala. Ani to však guvernéra New Yorku nepřesvědčilo, aby zmíněný zákon vetoval.

ny4zdroj: jrrny.com

Bude tedy zajímavé sledovat, jak se k celému sporu postaví samotný federální soud. Zdá se, že Airbnb čekají v boji za svá práva krušné časy, jelikož pro společnost nejde o ojedinělý případ. Airbnb už vede podobné spory například v San Francisku, Santa Monice, Barceloně, Amsterodamu a v Berlíně. Je sporné, zda je v dnešní době – ​​v níž by měla být svoboda podnikání samozřejmostí – v pořádku vytlačovat z trhu společnost, která pouze přinesla něco nového do zastaralého systému a otevřela dveře cenově dostupnému bydlení. Mnoho lidí si služby Airbnb dobrovolně vybírá nejen kvůli přijatelným a atraktivním cenám, ale i pro zcela nenapodobitelný zážitek z unikátního ubytování, který dává cestování úplně jiný rozměr. Lidé by měli mít možnost zvolit si alternativu ke klasickým službám. Stejně tak i samotní vlastníci bytů či domů by měli mít svobodnou volbu při rozhodování, jak se svými nemovitostmi naloží. Vypadá to, že takový krok státu New York je přínosem především pro hotelnictví a pro vlastní zájmy politiků, nikoli však pro běžného občana.

zdroj: theverge.com , dailymail.co.uk zdroj titulní fotografie: cdn-image.travelandleisure.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]