0

sdílení

Koncept futuristické chladničky s polymerovým gelem

Michaela Líšková / 1. listopadu 2016 / Zajímavosti

Vítej ve světě futurismu. Bio chladnička s nulovou spotřebou uskladní tvé jídlo pomocí gelu. Vzdálená budoucnost, nebo realita?

 

Yuriy Dmitriev, ruský designér, byl finalistou v soutěži Electrolux Design Lab, která vyzývá soutěžící, aby přemýšleli doslova v konceptu budoucnosti. Mladý designér přišel s myšlenkou, která ti možná přijde jako ze sci-fi filmu. Jeho převratná lednička Bio Robot Refrigerator využívá speciální gel, který ti jídlo v lednici uchová a zchladí. To zní jako klasická lednička. Jenže tato je postavena na zcela jiném principu.

Všichni víme, jak vypadá běžná chladnička v každé domácnosti. Bez ohledu na značku, velikost nebo věk, má každá chladnička dvířka, která otevřeš, jídlo či nápoj do ní vložíš, dvířka zavřeš a tvůj nákup se začne chladit. To všichni moc dobře známe, že? Toto chladící zařízení přitom údajně spotřebovává asi 8% celkové energie běžné domácnosti.

flickr-comfoto: flickr.com

Dmitrievův princip funguje na základě jiné „technologie“. Jeho nápad spočívá v použití bio polymerového gelu, který nemá žádnou vůni a který se nelepí. Vypadá to dokonce tak, že můžeme zapomenout na klasická dvířka. Nebo jakákoliv dvířka. Potraviny prostě doslova vložíš do prostoru s tímto nepřilnavým gelem a ten provede stejnou práci jako dnešní chladničky. Dmitriev vysvětluje, že vyžívá bio roboty, které se v něm nacházejí a využívají luminiscenci – světlo vznikající při nízkých teplotách – na to, aby naše potraviny uchovaly čerstvé.

bio-robot-frigerator-by-Yuriy-Dmitriev-2-889x675
Bio Robot Refrigerator využívá až 90% prostoru na úschovu potravin. Toto zařízení by mohlo stát vertikálně, ale také horizontálně, nebo být namontováno na strop, aniž by z něj jídlo vypadlo. A protože jsme na začátku zmiňovali i nulovou spotřebu, ještě jednou si ji připomeňme. Protože jediné, na co tato futuristická chladnička potřebuje energii, je malý ovládací panel, jehož spotřeba je ve srovnání se spotřebou chladniček zcela zanedbatelná.

bio-robot-fridge-2

Asi nikdo přesně neví, na jakém principu chladnička bude fungovat, pokud by se tato myšlenka někdy skutečně zrealizovala. Dmitriev byl mezi finalisty soutěže v roce 2010, již tedy nějaký ten rok uěbhl a stále nevíme, jak to s realizací polymerového gelu v chladničce vypadá. Vyroben byl zatím pouze nefunkční prototyp pro účely prezentování. Na skutečné dílo si budeme muset asi ještě pár let počkat.

Zdroj článku a všech fotografií: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]