0

sdílení

Knihovny.cz, nikdy nebyl výběr knihy snazší

/ 6. března 2017 / Business

zdroj: archív: www.pexels.com

Také jste si všimli, že u nás je knihovna pomalu na každém rohu? Podle studie Nadace Billa a Melindy Gatesových připadá v České republice jedna knihovna na každých 1971 obyvatel. Číslo je čtyřikrát větší, než kolik činí evropský průměr. Čím je to dáno? Jak s tímto faktem souvisí projekt Knihovny.cz? Přečtěte si v následujícím článku.

 

Knihovny jako snaha o gramotnost obyvatelstva

V roce 1919 vyšel v nově založeném Československu tzv. Zákon o knihovnách, který nařizoval každé obci, včetně měst i malých vesnic, provozovat knihovnu. Důvodem byla snaha o všeobecnou gramotnost obyvatelstva po skončeni nadvlády Rakouska-Uherska, zejména po zbavení se úředního německého jazyka.

Zákon zapříčinil, že síť veřejných knihoven v České republice je vůbec nejhustší na světě. Pro porovnání, v USA připadá jedna knihovna na necelých 20 000 obyvatel. “Díky možnosti si půjčit knihu i v každé vesnici, si Češi vyvinuli návyk číst. Navíc platí, že ti, kdo chodí do knihoven, kupují i více knih než ostatní,” vysvětluje Vít Richter, ředitel Národní knihovny ČR.

pexels-photo-203237Foto: archív www.pexels.com

Knihovny.cz jsou bránou do českých knihoven

21. století je charakterizováno snadnou přístupností k informacím díky připojení k internetu. Mobilní zařízení používáme denně a mít data online je bráno jako samozřejmost. Proč tedy neumožnit propojení a centralizovaný přístup ke všem knihovnám? V roce 2010 se objevily první myšlenky o jednotném portálu pro české knihovny.

V roce 2012 vzniká projektový záměr, ale první pilotní verze spatřuje světlo dne na podzim roku 2015. Spuštění ostré verze Knihovny.cz proběhlo koncem října roku 2016.

Kdokoliv, odkudkoliv a kdykoliv. Tato tři slova charakterizují hlavní vizi projektu a stejnojmenného portálu Knihovny.cz. Každý z nás zde může prohledávat katalogy všech zatím zapojených českých knihoven. Vše je přístupné z jediného místa a kdykoliv. Není potřeba se registrovat do systému jednotlivých knihoven v ČR.

U zapojených knihoven je tak možné z jediného účtu na Knihovny.cz vyhledávat publikace (knihy, CD, audioknihy, časopisy) v katalozích, půjčovat a rezervovat si tituly. Samozřejmě nechybí ani přehled o výpůjčkách, nebo případných poplatcích. Je také možnost sledovat délku platnosti registrace čtenáře.

knihovny.czFoto: screen Knihovny.cz

Knihovny.cz v dalších letech?

Kam směřují autoři projektu? Do roku 2020 by rádi sdružovali všechny knihovny v ČR. Ale některé novinky se chystají i v dřívějších letech.

Zmiňme například centrální index, který čtenářům otevře dveře do světa vědy – k oborovým databázím i online vědeckým magazínům. Přibýt by měla i meziknihovní výpůjční služba, tedy možnost si půjčit titul, který aktuálně není dostupný v knihovnách ve tvém okolí.

 

Zdroje: www.knihovny.cz

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]