0

sdílení

Kniha George Orwella se opět stala nejprodávanější knihou na Amazonu

Linda Cebrová / 28. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: fanpop.com

V žebříčku Amazonu se Orwellův román 1984 stal během posledních dnů nejprodávanější knihou. Je možné, že to bylo způsobeno vyjádřeními, která zazněla z úst mluvčího Bílého domu. Jeho jazyk výrazně připomínal praktiky typické pro toto dílo.

 

Jedno z nejznámějších děl světové literatury našeho století v sobě spojuje prvky společensko-politického a vědecko-fantastického románu. Je obžalobou bolševické diktatury, která v roce 1984 ovládla vše, včetně lidského myšlení. Významný antiutopický román 1984 anglického spisovatele George Orwella byl napsán v roce 1949 a autor v něm popisuje svět, kde vládne totalitní režim, který podporuje permanentní válka.

V centru románu jsou osudy čestného, citlivého a uvažujícího jedince (Winstona Smithe), který se vzepře systému, za což platí krutou daň. Orwell touto knihou už v roce 1949 nabídl světu vizi, která se později stala realitou. Cokoliv proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno a lidská individualita se stává zločinem. V zemi panuje velmi tvrdá diktatura na čele s tzv. Velkým bratrem. Právě z tohoto díla pochází známý výrok „Velký bratr tě sleduje!“

zdroj fotografie: coloradopols.com

Známé vydavatelství Penguin ve Spojených státech dostalo v těchto dnech objednávku na dotisk 75 tisíc nových výtisků knihy 1984. Očekává se přitom ještě další růst. Nárůst tržeb za tuto knihu se pohyboval až kolem 9 500%. Zvýšení prodeje bylo výrazné zejména po vyjádření Seana Spicera – mluvčího Donalda Trumpa – na „Meet the Press“. Komeoval totiž Trumpovu inauguraci jako nejsledovanější v historii. Jeho první vyjádření bylo tedy lží a zcela zjevnou. Trumpovu inauguraci navštívilo o polovinu méně lidí než tu Obamovu, svědčí o tom analýzy, ale i fotky v médiích.

Současná poradkyně Kellyanne Conway však vyjádření mluvčího hájí se slovy, že jde jen o „alternativní fakta.“

Stefan Collini, profesesor historie a odborník na Orwella, na Univerzitě Cambridge řekl, že čtenáři vidí přirozenou paralelu mezi knihou a způsobem, jakým Trump a jeho zaměstnanci komunikují a prezentují zkreslená fakta. Právě tento druh neskutečnosti, která je propagována jako realita, je to, co lidem připomíná současnou situaci ve společnosti. Možná i proto se ke knize s takovou tématikou masivně vracejí.

zdroj: nytimes.com  
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]