Klika na dveře dokáže zahubit více než 99 % bakterií

Richard Vitkovský / 24. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: Laura Buitrago / SSP

Nevěřil bys, co všechno se dá vymyslet. I po tvrzení, že vymyšlené je už všechno a přijít s něčím přelomovým je téměř nereálné, se vždy objeví někdo, kdo přijde s něčím novým. Toto je i případ dvou teenagerů z Číny, jejichž klika „zabiják“ si poradí téměř se všemi bakteriemi.

Klika, malé děti a ruce do úst. Toto spojení vzbuzuje strach u všech maminek. Vždyť jaké množství bakterií se na takovém malém povrchu může nacházet například na veřejných toaletách! Dezinfekce je nezbytností. Ale nic není dokonalé a manuální dezinfekci klik se nepřipisuje velká důležitost. Takže ve výsledku tu máme špinavé kliky všude, kde se podíváš. A lidé je potřebují čisté. Co z toho plyne? Volné místo na trhu. A toto využili dva mladí kluci z Hong Kongu a přišli s klikou, která by si měla s bakteriemi poradit úplně sama.

Klika „zabiják“ – postrach všech bakterií je zde

Revoluce v hygieně – i takto lze nazvat produkt, který má šanci opravdu prorazit do celého světa. Vždyť množství klik všude kolem nás je obrovské a vyměnit všechny nějakou dobu určitě potrvá. Pokud to vyjde, dva šikovní vynálezci si přijdou na pěkné peníze. Ale o co vlastně jde? Jak to celé funguje? Sedmnáctiletý Sun Ming Wong a osmnáctiletý King Pong Li přišli s materiálem, který dokáže eliminovat bakterie.

klikazdroj fotografie: Laura Buitrago / SSP

Je jím oxid titaničitý. Ten se rozemele na jemný prášek a nanese se na povrch kliky z průzračného skla. Ale sám o sobě nemá plnohodnotnou sílu a je třeba navýšit jeho zázračné antibakteriální schopnosti. Tak přišli s řešením v podobě UV světla, které má velkou schopnost ničit bakterie.

Toto světlo zabudovali přímo do jednoho ze dvou držáků kliky. Bez baterie nebo jiného zdroje energie by si však neporadili. Energie se získává pomocí ozubených převodů umístěných na dveřích. Tyto přeměňují pohybovou energii na energii elektrickou. Nejenže se zničí bakterie na klice dveří, ale díky UV se zabrání i jejich šíření do ovzduší.

klika

zdroj fotografie: Laura Buitrago / SSP

A jak to funguje v praxi? Když člověk uchopí kliku, aktivuje se UV světlo a to v kombinaci s oxidem titaničitým zničí 99,8 procenta všech bakterií. Kliky zůstanou čisté a bakterie se nepřenesou ani do ovzduší. Největší výhodou je však cenová dostupnost. Předpokládaná prodejní cena by měla být pouze 13 dolarů, takže je dostupná opravdu každému. Vše se zdá být ideální. Trh je velký a cena je poměrně nízká. Zbývá jen doufat, že tento projekt se stane brzy realitou.

Zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]