0

sdílení

Kanadský jíl dokáže zabít bakterie odolné vůči antibiotikům

Simona Hanzelová / 15. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: koláž assets.inhabitat.com/askmigration.ca

Nejnovější studie ukázala, že 10 000 let stará vrstva jílu je vysoce účinná vůči celé řadě infekcí odolným vůči antibiotikům.

 

Domorodí Kanaďané používali jíl z oblasti Kisameet Bay z Britské Kolumbie k léčbě onemocnění již celá staletí. Ať už šlo o žaludeční potíže nebo podrážděnou pokožku, tato půda pro ně představovala posvátný všelék. Vědci však až nyní potvrdili, že na léčivých vlastnostech tohoto jílu něco skutečně bude.

kisameet-bayzdroj: assets.inhabitat.com

V nedávné studii zveřejněné v časopise mBio, publikovaném Univerzitou v Britské Kolumbii, vědci odhalili, že nebezpečná skupina bakterií zemřela poté, co byla inkubována ve vodě v kombinaci s jílem. Tyto eskape patogeny jsou zodpovědné za většinu nemocničních infekcí.

shovel-of-clay-1020x610zdroj: assets.inhabitat.com

Takový objev by proto mohl být významným krokem v boji proti bakteriím, které jsou rezistentní vůči antibiotikům. Zatím to však není možné, protože léčení lidských chorob je mnohem komplikovanější než kultivování bakterií ve zkumavce. Navíc není ani jisté, zda by bylo použití jílu na takové účely bezpečné. Otázkou také zůstává, jak přesně tento jíl bakterie ničí.

I když výsledek této úvodní studie se zdá být vzrušující, je jen velmi nepravděpodobné, že léky vyvinuté na základě těchto zjištění by mohly být v dohledné době k dispozici. Nezbývá nám tedy nic jiného, ​​než jen čekat, co ukážou další výzkumy.

zdroj článku: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]