Kalifornie získává až 81 procent energie z obnovitelných zdrojů

Miroslav Lukáč / 14. června 2017 / Eko

zdroj: shutterstock.com

Zatímco Trump a jemu podobní se tváří, že změny klimatu jsou výmysl, že to není skutečný problém, některé státy v USA si nadále razí vlastní cestu k minimalizaci tvorby oxidu uhličitého. Kalifornie měla využívání čistých energií vždy v oblibě a nyní vše nasvědčuje tomu, že se jí podařilo dosáhnout dalšího milníku.

Podle informací SFGate z minulého měsíce vyrobí Kalifornie solární a větrnou energií až 67,2 % veškeré energie. Tento údaj však nezohledňuje vodní energii, po jejímž přičtení tato statistika vystoupí až na úroveň 80,7 % energie z obnovitelných zdrojů.

Kombinace velkého počtu slunečných a větrných dnů se špičkovými technologiemi a velkokapacitními zařízeními vodních elektráren umožnila Kalifornii, aby se stala rekordmanem v této oblasti. Avšak bez obrovských investic do čisté energie by tento cíl nikdy nebyl splněn.

Jediná námitka: Tyto údaje jsou založeny na Kalifornském Systému nezávislého provozu (CISO). Tato nezisková organizace dohlíží na fungování systému elektrického napájení státu a spravuje přibližně 80 % elektrické energie v Kalifornii. Takže v těchto údajích není započítaných přibližně 20 % elektrické energie v zemi.

Mnoho obyvatel má na střechách domů namontované fotovoltaické panely a takto vyrobená energie v těchto údajích také nebyla zohledněna, takže konečná hodnota je nižší, než je skutečný stav v zemi. V každém případě je to chvályhodný a podstatný milník, kterým se země zapíše do historie.

zdroj foto: startribune.com

Podle zákona Kalifornie požaduje, aby do roku 2020 čerpala třetinu své elektrické energie z obnovitelných zdrojů, a do roka se tato hodnota má zvýšit na 50 %. Již v roce 2016 byl tento cíl splněn, když díky energii získané z větrných, solárních a vodních elektráren byl podíl energie z obnovitelných zdrojů 32,3 %.

V 70. letech minulého století, tedy před globálním oteplováním a klimatickými změnami, byla ropná krize, která způsobila, že se lidé obávali, že fosilní paliva nebudou zemi stačit. Federální a státní daňové úřady umožnily prostřednictvím úvěrů rozvíjet začínající odvětví solární a větrné energie.

Postupem času dosáhly komise pro obnovitelnou energii většího vlivu na státní politiku a od té doby se Kalifornie stála národním lídrem v oblasti čisté energie. Nyní, s přibývajícími změnami klimatu, se hlavní prioritou stalo snížení uhlíkové stopy států.

Kalifornie má 39,1 milionu obyvatel, což je více než mnoho jiných zemí v USA. Pokud se tedy jeden stát USA dokázal stát čistým v oblasti energie, proč by toho nemohl dosáhnout zbytek světa?

 

zdroj:  iflscience.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]