0

sdílení

Kaizen – japonská technika, kterou překonáš lenost

Martina Ditrichová / 4. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Téměř každý to v sobě máme: chuť odkládat věci na později. Vždyť pak se nám bude chtít víc, uděláme to rychleji, lépe. K pracovním či školním povinnostem se nám většinou podaří „dokopat“, ale co naše koníčky a plány, které jsme chtěli realizovat? Ty jsou odsunuty na neurčito.

 

Téměř každý z nás si jednou za čas zadá nový cíl či výzvu. Perfektním příkladem je novoroční předsevzetí. Vezmu to podle hesla „Podle sebe soudím tebe.“ Čas od času si něco umíním. Naposledy to bylo, že se naučím hrát na housle. Ze začátku jsem nadšená, už se vidím jak hraji známým tu překrásnou melodii Bittersweet Symphony. Když se ale reálně pustím do hraní na housle, zjistím, jak náročný celý ten proces je a kolik času mi to vlastně zabere. Motivace opadává a postupně se celý skvělý nápad rozpadne jako domeček z karet. Nyní housle leží ponořené v prachu.

old-violin-by-fcamos-fran-Camoszdroj: cgtrader.com

A proč v prachu končí většina našich plánů? Nemohu si pomoci, ale napadá mě další pořekadlo: „Představuješ si to jako Hurvínek válku.“ Snažíme se toho dokázat příliš mnoho a příliš rychle. Když zjistíme, co všechno to obnáší, začneme být přetížení a unavení z velké odpovědnosti, neuíme se adaptovat a dostatečně rychle změnit své návyky. Našich plánů a předsevzetí se vzdáme ještě předtím, než je začneme reálně naplňovat. Japonci na tento civilizační problém vymysleli „know-how “ a ty se můžeš inspirovat.

V Japonské kultuře existuje praktika Kaizen. Je to „1 minutový princip“ pro seberozvoj. Srdcem této metody je myšlenka, že člověk by se měl věnovat jedné konkrétní činnosti jednu minutu dne vždy ve stejnou dobu. Toto by neměl být problém absolutně pro nikoho, ani pro největšího lenivce. Obětovat 60 sekund denně zvládne opravdu každý. Ať už půjde o kliky nebo čtení knihy v cizím jazyce, bylo by fajn, kdyby to člověk nepovažoval za nepříjemnou minutu dne, kterou je třeba přežít, ale spíše za formu zadostiučinění, že i v hektickém životním rytmu si najde čas na svůj koníček.

einst_fidzdroj: openculture.com

Je důležité cítit ten pocit vítězství nad sebou samým. Nad svým líným, prokrastinaci milujícím já. Tyto pocity ti přinesou motivaci a ty postupně, přímo samovolně, začneš prodlužovat čas, který věnuješ své činnosti. Zkrátka 1 minutový princip ti přinese zaručený progres a ten tě nakopne ještě víc.

masaaki_imaifoto: in.kaizen.com

Kaizen vznikl v Japonsku. Slovo se skládá ze dvou výrazů: „kai “ – změna a „zen“ – moudrost. Metoda byla vynalezena Masaakim Imainem, který věřil, že se dá aplikovat na cokoliv, ať už půjde o byznys nebo osobní život.

Zde je krátké video, kde dostaneš podrobnější vysvětlení japonského výrazu Kaizen:

Na první pohled by se mohl Kaizen jevit jako velmi neefektivní, zejména pro lidi vyrůstající v západní kultuře. My jsme přesvědčeni, že k dosažení cíle je třeba vyvinout všemožné úsilí a „potit krev„. No přiznejme si, moderní člověk je zahlcen informacemi, je přelétavý, vlastně neví, co od života chce. Je těžké plně se soustředit pouze na jednu věc, vložit do ní všechno a dosáhnout vrcholu. Většinou si to předtím párkrát rozmyslíme, dáme si pauzu nebo si vybereme úplně jiný vrchol na šplhání. Metoda Kaizen nás učí, že stačí začínat po malých krocích, že i malý pokrok je zlepšením. Vím, že ze mě minuta hry na housle denně neudělá virtuóza, ale zanotovat po určité době Bittersweet symphony bych mohla zvládnout. Za zkoušku to přece stojí. Jaký cíl sis vytyčil ty?

zdroj: brightside.me zdroj prezentačních fotografie: favim.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]