0

sdílení

Jižní Korea vytvořila světový rekord v jaderné fúzi

Ondrej Chudáčik / 13. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: dailymail.co.uk

Použitím jaderné fúze budeme mít přístup k téměř neomezenému množství čisté energie, což nám dovolí energeticky zabezpečit celé lidstvo.

 

Lidstvo se pomalu blíží do bodu, kdy nám technologie umožní simulovat fyzikální podmínky, které se vyskytují na našem Slunci. Proces, o kterém mluvíme, se nazývá jaderná fúze. Poslední dny ukázaly, že simulovat tyto podmínky a otevřít tak brány k neomezenému množství energie není pro lidi nemožné.

Fúze je proces, při kterém se slučují lehčí jádra vodíku do těžších, čímž se uvolňuje ohromné ​​množství energie. Jihokorejským vědcům se podařilo udržet produkt termojaderné fúze, plazmu, po dobu 70 sekund, čímž stanovili nový světový rekord. Poprvé se takovou plazmu podařilo vytvořit francouzským vědcům v roce 2009 při teplotě 50 milionů stupňů. K jaderné fúzi je třeba, aby nukleární přitažlivá síla překonala elektrickou odpudivou sílu.

kstar2
zdroj: interestingengineering.com

Hranice, při které k fúzi dochází, se nazývá Coulombova bariéra. K překonání bariéry a dosažení termojaderné fúze je nutné zahřát prvky na extrémně vysokou teplotu a za obrovské rychlosti nasměrovat jádra ke srážce. Materiál s teplotou okolo 300 milionů stupňů se při srážce mění na plazmu. Ke zrychlení se používají mohutné elektromagnety, které jsou rozmístěny podél toroidního potrubí o průměru téměř 9 metrů. Dosáhli toho díky novému experimentálnímu reaktoru Tokamak. Byl to první úspěch reaktoru Tokamak, který se nachází ve městě Daejeon, čímž se přiblížili k realizaci „fúzního“ reaktoru.

Úspěch, kterého jihokorejští vědci dosáhli, otevírá dveře dalším úžasným možnostem v oblasti vytvoření efektivního zdroje čisté energie. Bez ohledu na to, který reaktor a skupina vědců dokáže tuto plazmu vytvořit, je v zájmu všech, aby výzkum dále postupoval.

zdroj:  world-nuclear-news.org 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]