Jiří Martišek: Psát všemi deseti je základní znalost v 21. století

Hana Šormová / 20. března 2017 / Business

zdroj: archív: Psanihrave.cz

Pracuješ denně s počítačem a umíš psát všemi deseti? Pokud ne, měl bys s tím rychle něco udělat a ušetřit si spoustu času do budoucna. Proč to nezkusit s psanihrave.cz. V následujícím rozhovoru jsme si s Jirkou Martíškem, zakladatelem projektu, povídali nejen o rychlém psaní na klávesnici. Věděl jsi, co je to neurolingvistické programování?

Jirko, ty jsi stál za zrodem projektu Psaní Hravě. Sám tvrdíš, že jsi byl znechucen existujícími aplikacemi na trhu. Co ti tak vadilo?

Asi nejvíce mi vadila jejich nudnost, bylo opravdu výzvou u nich vydržet a dokončit je. Přece jen výuka psaní všemi deseti je i trochu o drilování. Musíš ho tréninkem prostě trávit. Je potřeba, aby ten, kdo se chce naučit psát rychle, byl motivován a lákalo ho pokračovat.

A tady jsem si uvědomil, že my všichni trávíme hodně času, ale rádi, hraním her. Vydržíme u toho dlouho. Tak proč to nezakomponovat a nepropojit i do výuky psaní na klávesnici.

 

Takže jsi se rozhodl podpořit myšlenku “škola hrou” a vydat se zábavnou formou. Jak se to promítá v aplikaci?

Jak jsem naznačil. Projekt Psaní Hravě je postaven na tom, že je to zábavné. Lidé se učí psát a zrychlovat se v něm pomocí hraní her. Kombinujeme to, že musíš trávit čas drilem, ale že ho tím strávit právě chceš.

Hraješ hru, za to získáváš hvězdičky (jednu až tři) podle toho, jak se ti dané kolo zadařilo. Dalším zajímavým prvkem projektu je možnost Srovnání s přáteli.

Psani_HraveUkázka hry, foto: archív psanihrave.cz

 

Na stránkách píšete, že za měsíc “hraní” už je ze mě profík psaní všemi deseti. Opravdu stačí tak krátká doba? Jak často bych ale musela trénovat?

Píšeme, že ideál je každý den cca 15 minut. Ale je důležité zmínit, že trénování každý den je úplně někde jinde, než když hraješ jednou déle za týden. Při pravidelném a častém procvičování se ti svalová paměť usadí a přes noc se znalosti uleží v hlavě.

Jinak trénink je jen na tobě. Hry jsou tak krátké, že stihneš trénink i v obědové pauze. Kamarád to zvládl za dva týdny. Někdo jiný ale až za dva měsíce. Netrénoval ale denně.

Ještě bych rád zmínil, že psaní všemi deseti neznamená, že píšeš rychleji. Ale umíš využívat všechny tvé prsty. Ze začátku dokonce můžeš deseti psát pomaleji než se dvěma. Ale tvůj strop úhozů pro dva prsty je do budoucna omezen. Otevře se ti jenom s více prsty.

 

Vedete si nějaké statistiky úspěšnosti? Třeba o kolik procent v úhozech za minutu se zlepší absolventi?

Jak už jsem zmínil. Psaní Hravě není primárně o rychlosti, ale o tom, se to naučit. Finta je umět to využít v praxi. To znamená, že ze začátku píšeš deseti krátké zprávy, například na Facebooku a do chatů. Ostatní texty jen třeba dvěma prsty. Postupem času začneš i důležité e-maily, dokumenty psát více prsty. Zrychlíš se.

Měli jsme v aplikaci rychlostní limity, ale už jsme je zrušili. Hlavní je ta výuka.

 

Vaši zákazníci ale nejsou jenom takoví psavci jako já nebo ty. :) Nabízíte i nějaké kurzy? Například do škol, do firem?

Ne, žádné kurzy nenabízíme. Máme ale školní a firemní administraci. Představit si to můžeš tak, že žáci jedné třídy vidí výsledky mezi sebou. I jejich učitel je vidí a má možnosti si je srovnat, zjistit, zda trénovali.

Osobně si myslím, že na psaní všemi deseti opravdu není potřeba prezenční kurz. Naopak v případě online hry si na začátku uživatel přečte několik úvodních odstavců. Ovládat klávesnici zvládne dnes každý. :) Tedy žádné dlouhé vysedávání na kurzu a rovnou hra. Proto jdeme jednoduše online cestou.

psani_hrave-6Foto: archív psanihrave.cz

 

Prozradíš nám nějaké konkrétní úspěchy a reference?

Zde bych vzpomenul práci s jedním klukem dyslektikem. Jeho maminka nám poslala poděkování, že díky tréninku se kluk zvládá lépe koncentrovat i na jiné činnosti ve škole a v životě. To nás velmi těší, že projekt má takový přesah.

 

S každým podnikáním je úzce spjata i nutnost umět se propagovat. Sami asi oslovujete firmy, že? Nebo využíváte online možností dnešní doby? Facebook?

Na Facebooku samozřejmě jsme. Momentálně oslovujeme školy určitým způsobem.

My se ale nyní hlavně snažíme předávat naši vizi, že psaní všemi deseti je prostě základní znalostí 21. století. Vždyť dneska pracujeme i více než 4 hodiny denně, tak proč si to neulehčit. Vidím i ve svém okolí, například na mamce, že lidi nestíhají. A je to i v tom neefektivním psaní na klávesnici. Dokonce tvrdí, že nemají čas se to učit. Ale co je 15 minut denně? Vždyť se ti to hodně rychle vrátí. Píšeš pak všemi deseti po zbytek života.

 

Dívala jsem se, že aktuálně je vás 7 zapojených v projektu. Navíc jsem mezi tvářemi zahlédla i nějaké digitální nomády a cestovatele. Pracujete tedy externě nebo jdete už v duchu poslední doby se neomezovat na kanceláře?

Ano, na kancelář se rozhodně neomezujeme. Já jsem aktuálně v Brně, Lukáš v Praze, Linda na Kanárech, Verča na Kostarice. Máme rekord, jsme nyní tři v Brně. :) Vidíme se hlavně na dálku a nám to tak i vyhovuje.

S tím vlastně souvisí i naše začátky. Vždyť my jsme ostrou verzi projektu spouštěli z Thajska v roce 2015. Listopad a tam krásných 25°C na pláži. Byli jsme tam tenkrát tři dohromady, což tehdy pomohlo. Ale jde pracovat i na dálku. Člověk se neomezuje.

JirkaALukasPracujiVThajskuPřípravné práce z Thajska, foto: archív psanihrave.cz

 

Začal nám nový rok, tak se musím v souvislosti s ním optat i tebe. Chystáte nějaké novinky a vylepšení v tomto roce?

Určitě chystáme. Zrovna předěláváme verzi pro školy. Chceme odstranit nějaké bariéry, hlavně kvůli rychlejší komunikaci.

Pro hráče aktuálně spouštíme pár novinek. Máme podrobnější statistiky. Rozhodli jsme se jim do budoucnosti vyhodnocovat chybovost a tím možnost jim častěji předkládat slova, ve kterých budou nejvíce chybovat. Také přibude trénink na rychlost a přesnost.

 

Jirko, vyvíjení a posouvání aplikace psanihrave.cz je jediný tvůj projekt, kterému se aktuálně věnuješ, nebo máš na starost i něco dalšího?

Ne, není to můj jediný projekt. Aktuálně s Lukášem děláme ještě na NLP.

NLP (neurolingvistické programování), což je hodně stručně a nepřesně řečeno práce s lidskou myslí. Na výsledky zaměřená psychologie. Jsou to principy a techniky, jak někomu pomoci s určitým psychickým blokem. Například zbavit se alergie na ryby, přestat kouřit.

Představ si, že máš dálkový ovladač na televizi, kde je cca 50 čudlíků. Ale ty umíš a znáš jen pět z nich. O zbytek se nestaráš. Tak nějak je to s NLP. Svoje myšlení také nevyužíváme na plnou kapacitu. Chceme šířit povědomí o této možnosti mezi lidmi, aby dokázali využít svůj skutečný potenciál mozku. Však mrkni na náš web.

S Lindou jsem zase před dvěma roky rozjel projekt Posilovna webů. Jde o službu, kde nabízíme testování použitelnosti webu na dálku. Vyptáme se klienta a připravíme testovací scénáře pro testery. Ti nahrávají obrazovku a své hlasy při procházení webu. Po zaslání sepíšeme kontrolní zprávu a doporučení pro klienty. I zde máme vizi, kterou šíříme. Chceme zkvalitnit české weby. Občas se nemohu proklikat ani nákupním košíkem. :)

 

Tak držíme hodně palce, ať to rychle všude píše a jménem redakce startitup.cz ti děkuji za rozhovor.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]