0

sdílení

JIC: Vážíme si těch, kteří investují čas a peníze do rozvoje firem.

/ 13. ledna 2017 / Business

zdroj: archív JIC

Pojem startup (anglicky přesnější termín start-up) je v posledních letech často skloňovaným v komunikačních médiích. Shodneme se, že založením nového e-shopu žádný startup nevzniká. Avšak nápad na rozjezd podnikání s novou mobilní aplikací, která zaplní mezeru na trhu, se může směle hlásit mezi startupové projekty. Ať už se ti v hlavě rodí vlastní byznys nápad, nebo jen nechceš, aby ti unikaly poslední novinky ze světa startupů v České republice, pak obrať svou pozornost směrem k Jihomoravskému inovačnímu centru (dále JIC).

JIC není žádné sběrné středisko startupů pro JMK. Cílem organizace je podpora všech, kdo díky své aktivitě a inovativním nápadům mění náš svět. Služeb JIC každoročně využívají desítky firem – od rodících se nápadů, nových startupů až po zavedené podniky, které chtějí změnit své strategie a dlouhodobé cíle.

Kde jinde na jednom místě potkáš nadšence s trenažéry pro skejťáky, podíváš se na program chytře řešící věčný problém parkování ve městech. Na chodbě se pozdravíš s investorem jako je Michael Poplar Rostock, známý z televizního pořadu Den D. Na dveře kanceláře klepe mladý grafik podnikající na volné noze, který se přihlásil do druhého ročníku programu Kreativní vouchery Brno. Projdi se dnes s námi v pestré nabídce aktivit centra JIC.

Jak se rodil “inkubátor”?

Na počátku byl nápad podpořit konkurenceschopnost Jihomoravského kraje. Umožnit vznik a příliv nových projektů a firem, což se roku 2001 začalo formovat díky Regionální inovační strategii (RIS).

starcube2016Finalisté programu Starcube 2016, foto: archív JIC

JIC je pak projekt, který vznikl z RIS. Už není v ČR zdaleka jediný, ale byl prvním a rychle dosahoval úspěchů. Proto dnes po 13,5 letech nabízí tak pestrou škálu služeb od poradenství přes zázemí až po navozování spolupráce mezi vědci a firmami. Tím se konečně začíná budovat tolik chybějící most mezi soukromou a vědeckou sférou.

Za zmíněných 15 let se toho tolik proměnilo, proto shrňme úspěchy JIC v bodech:

  • 3 budovy včetně prvního biotechnické inkubátoru JIC INBIT v ČR (rok 2008)
  • stovky propojených společností a nápomoc při zrodu přes 1200 spoluprací – to vše díky akci 120’’ (od roku 2010), kterou sám JIC nazývá byznysový speed dating aneb představ u kulatého stolu svůj koncept za 2 minuty
  • rokem 2011 pokořil JIC významný milník v podobě obratu půl miliardy českých korun firmami pod JIC
  • v roce 2011 se JIC rovněž dostává až za velkou louži do samotných NewYork Times
  • 3.nejlépe mezinárodně zapojený inkubátor na světě – zisk bronzové medaile v mezinárodní soutěži The Best Incubator Award (rok 2012), před JIC vítězí pouze Austrálie s Novým Zélandem
  • rozjezd programu JIC PLATINN, díky kterému se nově podporují již zavedené firmy vedle startupů. V číslech pomohl program už více než 70 firmám z JMK.
  • běží 2.ročník Kreativní vouchery Brno, který propojuje technologická řešení firem ve spolupráci s kreativci a tvůrčími profesionály, jako jsou například copywriteři, desihnéři, sloganisté a další. Brno je první region v ČR, kde byl tento program zaveden a úspěšně navazuje dalším ročníkem.

Firemní důkazy na místo povídání

zedSlavyZeď slávy našich absolventů, foto: archív JIC

JIC podporuje podnikavé, tvůrčí, firmy, co je tedy lepší osobní vizitkou než samotné úspěšné firmy?

Y Soft Corporation

Jeden z prvních startupů kdysi sídlící v budově technologického inkubátoru JIC INTECH na Palackého vrchu. Dnes jejich tiskového řešení využívá přes 8000 organizací ve více než 100 zemích světa. Jejich management tisku, který aktuálně expanduje do světa 3D tisku, je doslova vykopl mezi lídry v jejich podnikatelské sféře. Hlavní sídlo i po přesunutí však nadále zůstává v moravské metropoli se zahraničním zastoupením v Americe, Asii i Austrálii.

Skypicker

Kdo z nás občas neshání výhodné letenky? Pak jsi určitě narazil na internetový vyhledávač levných letenek Skypicker. Ano, i tento vyhledávač umožňující kombinovat lety od různých aerolinií prošel přes JIC. A pozor, dnes už znáš pravděpodobně skypicker pod novým názvem Kiwi.com.

Webnode

Každý, kdo se pohybuje u nás ve světě tvorby webových stránek, zná systém Webnode. Díky své jednoduchosti, udržovatelnosti si získal srdce 22 miliónů uživatelů po celém světě. V Jižní Americe patří mezi Top3 služby svého typu, světově pak mezi Top5. Co nás těší více je, že jeho zakladatel Vít Vrba sám investuje a podporuje další startupy.

verejnostNa JIC pořádáme akci i pro veřejnost, foto: archív JIC

Na startovní čáře JIC jsou další nováčci

Startupy jsme začali, startupy i tento článek končíme. Zajímavých nápadů v JMK se rodí desítky a JIC s potěšením nabízí pomoc těm nejlepším a nejzajímavějším.

Fosh

“Don’t be good, be great, ” (nebuď dobrý, buď nejlepší) tak zní motto startupu Fosh (neboli IoT), který cílí na nadšence ze světa skatingu se svými unikátními trenažery.

CitiQ

Konečně se dočkáš dne, kdy zaparkuješ v centru města bez problému. Tento startup vyvíjí svá řešení parkování pro “chytrá města”. Za zmínku stojí úspěšný pilotní projekt s detekčními čidly v Praze, který ZTP jedincům umožňuje najít volná místa k zaparkování. CitiQ nezůstávají pouze u aut, ale do popředí zájmu se dostávají i železnice. Zejména pak problém železničních přejezdů, kde se dostávají do střetu automobily s vlakovými nápravami.

Camvision

Trénovat sportovní tým neznamená být s mužstvem na hřišti či v tělocvičně. Nedílnou součástí posunu celého týmu je i rozbor každého momentu zápasu či tréninku. A právě takové služby nabízí i další ze startupů Camvision, který umí zápas automaticky zaznamenat. Následně pomocí elektronické tužky celý tým snadno analyzuje situaci. Je myšleno i na export a sdílení výsledků.

 

Zdroje: výroční zprávy JIC a stránky jednotlivých projektů

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]