0

sdílení

Jednoduchý trik, který dokáže tvůj mozek oklamat a nakopnout produktivitu

Henrieta Balázsová / 7. února 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: observer.com

Mnozí lidé si myslí, že několikahodinovou nepřetržitou prací toho dosáhnou více, než by udělali za stejný čas, ale s přestávkami. Není to však pravda. Naše produktivita je jako pružná guma. Můžeš ji natáhnout, ale pokud to přeženeš, praskne a je nepoužitelná. Totéž se stane i s tvou produktivitou, pokud pracuješ bez přestávek.

 

Odpočinek je pro tebe nezbytný

Dovolená je něčím, na co se těšíme celý rok. Ale ruku na srdce, nikdy jsi ji nezrušil kvůli pracovním povinnostem? Nebo pokud sis během roku dopřál prodloužený víkend, nikdy jsi během něj neřešil práci? Takto by to být určitě nemělo.

Nedávná studie totiž zjistila, že pracující lidé, kteří si dovolenou nebo volno opravdu užili, dosahovali nejen mnohem větší produktivity, ale také měli z vykonané práce mnohem větší radost. Živým příkladem, jak toto zjištění aplikovat do praxe je například CEO americké společnosti Steelhouse, Mark Douglas. Ten motivuje své zaměstnance k tomu, aby si vzali na dovolenou každoroční prémií až 2 000 $. Je si totiž vědom toho, že odpočatí zaměstnanci jsou v práci nejen šťastnější, ale i produktivnější.

Zdroj: invoiceninja.com

Naše mysl funguje ve dvou režimech

Prvním je režim soustředěný, druhým režim rozptýlený. Náš pracovní život trávíme v prvním, tedy v  soustředěném režimu. Ten nám umožňuje zvládat „pracovní maraton“, učit se nové věci, řešit různé problémy, přicházet na nové inspirace. Mozek se však v tomto režimu soustředí výhradně jen na věci, které musí udělat. Pokud jich je příliš mnoho a přestávka je v nedohlednu, může nastat jistý „zkrat“ a tvá produktivita závratně klesne. Všechno ti bude trvat několikanásobně déle a v práci budeš dělat chyby.

Tomuto zkratu můžeš předejít tím, že svůj mozek přepneš do druhého -  rozptýleného režimu. Uděláš to velmi jednoduše, a to tím, že si dopřeješ dovolenou nebo alespoň den volna. Mysl v rozptýleném režimu totiž neřeší žádné pracovní problémy, nic nememoruje, jen odpočívá.

Lékem na produktivitu je právě schopnost uvědomit si tyto dva režimy a naučit se je vědomě přepínat. Pokud cítíš, že tvoje produktivita klesá, musíš si dopřát pauzu.

Pomoci může i krátká přestávka

Pokud se naučíš vědomě přepínat soustředěný a rozptýlený režim své mysli, můžeš to skvěle zužitkovat i při tvorbě svého denního pracovního rozvrhu. Dopřej si během práce několik krátkých přestávek, které využiješ například na procházku, čtení či poslech hudby. Smyslem je nemyslet během této doby na práci a nechat svou mysl zabloudit – kamkoli.

Sílu odpočinku tedy určitě nepodceňuj. Pokud budeš dlouhodobě svou mysl držet v soustředěném režimu, nebudeš moci využít skutečný potenciál své mysli a svou plnou produktivitu. Neměj výčitky, pokud si dopřeješ byť jen krátkou přestávku – právě naopak, děláš to proto, abys dosáhl ještě lepších výsledků.

Zdroj: lifehack.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]