Jediná činnost dokáže zlepšit tvé zdraví, zvýšit produktivitu a nakopnout kreativitu

Henrieta Balázsová / 30. března 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Když něco začneme dělat pro své zdraví, většina z nás by chtěla okamžitě vidět výsledky. Stejně je to i s různými činnostmi, které mají podpořit naši produktivitu a kreativitu – jsme jim ochotni věnovat náš čas a naše úsilí, ale přirozeně jen tehdy, když se výsledky dostaví ideálně ihned. Problémem však je, že zázraky na počkání se většinou nedějí. Až na jednu výjimku. Existuje totiž činnost, jejíž výhody můžeš čerpat ihned. A co je na ní nejlepší – nejenže ti nezabere mnoho času, ale současně ti zlepší zdraví, zvýšíproduktivitu a nakopne kreativitu.

Chceš vědět, co to je?

Odpověď je velmi jednoduchá, stručná a na první pohled tě možná překvapí. Opravdu to však funguje a níže ti vysvětlíme, jak a proč. Tou „zázračnou“ činností je …

Chůze.

Činnost tak jednoduchá a pro člověka zcela přirozená. To jsou zároveň hlavní důvody toho, proč opravdu funguje. Faktem je, že až 92 % předsevzetí týkajících se cvičení a lepší životosprávy selže. Proč? Protože si stanovujeme příliš velké cíle, které jsou pro nás najednou velkým soustem. Věnovat chůzi několik minut denně tě však příliš nezatíží ani fyzicky, ani časově, a proto je pravděpodobnost, že v tomto novém zvyku vytrváš, velmi vysoká.

A teď ruku na srdce. „Zdravotní minimum“ týkající se počtu kroků říká, že denně bychom měli udělat alespoň 10 000 kroků. Většina smartphonů dnes disponuje funkcí jejich počet měřit – jaké číslo vidíš denně na displeji? Je, jak se doporučuje pětimístné (10 000+)? Nebo čtyřmístné? Není náhodou během některých dní, kdy je tvou nejdelší trasou postel – lednička, jen dvouciferné?

Pokud ano, nic si z toho nedělej. Vše se dá napravit, důležité je chtít. I chůze je jen zvyk, který je však pro člověka natolik přirozený, že ti nepotrvá dlouho, než si ho osvojíš. Samozřejmě, chodíš po celý den – dojdeš k autu, dojdeš z nejbližšího parkovacího místa k výtahu, který tě odveze do kanceláře … Jak tedy tušíš, nejde o budování zcela nového zvyku, jde jen o zvýšení jeho intenzity.

Zdroj: pexels.com

Co získáš jednou 30 minutovou procházkou denně?

  • Rozhýbeš se a nebudeš sedět, což je důležité, protože medicína se dnes shoduje v tvrzení: „Sezení je nové kouření“. Podle nejnovějších výzkumů stráví průměrný člověk denně vsedě až 9,3 hodiny, což je opravdu hodně.
  • Podle studií chůze snižuje riziko vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, ale i vzniku cukrovky. Někteří vědci dokonce tvrdí, že chůze je zdravější než běh. Dokazují to například na faktu, že chůze snižuje riziko vysokého krevního tlaku o 9,3 %, zatímco běh jen o 4,5 %.
  • Při chůzi se nadýcháš čerstvého vzduchu a nasaješ sluneční paprsky. Čerstvý vzduch tě příjemně uvolní a pomůže ti přijít na jiné myšlenky, slunce se zas postará o tvorbu vitamínu D. Chůze také výrazně pomáhá redukovat stres a zlepšuje spánek.
  • Už půlhodinová procházka dokáže také pořádně nakopnout tvou produktivitu a kreativitu. Není tajemstvím, že právě chůze byla součástí denní rutiny takových velikánů jako Steve Jobs, Aristoteles, Charles Dickens, Sigmund Freud a mnoho jiných. Když to fungovalo u nich, není důvod, proč by to nefungovalo na tobě?
  • Poděkují se ti i tvé oči. Poslední studie totiž prokázaly, že člověk se většinu dne dívá na blízké předměty – na obrazovku, na tištěné reporty či na mobil. Náš zrak byl však stavěn a přizpůsoben na hledění do dálky, takže po celý den je značně namáhán. Při procházce se přirozeně díváš před sebe na vzdálené předměty, takže si odpočine nejen tvá mysl, ale i tvůj zrak.

Tak, přesvědčili jsme tě? Pokud si myslíš, že několika minutová procházka je ztráta času, není to tak. Pomůže ti už i ta, ale její trvání se pokoušej neustále prodlužovat. Pokud je to možné, alespoň o víkendu si vyjdi někam do přírody a dopřej si několikahodinovou, ničím nerušenou procházku. Když na sobě zpozoruješ účinky každodenní chůze, stane se tvou novou závislostí :-)

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]