Je možnost pěstování rostlin na Marsu je jen sci-fi? Ne tak úplně.

Richard Vitkovský / 8. května 2017 / Tech a inovace

zdroj: nasa.gov

To, že na naší modré planetě se nachází množství nehostinných míst, je všeobecně známo. Ale i zde najdeme rostliny, které se přizpůsobily extrémním podmínkám. Co když však potřebujeme pěstovat rostliny důležité pro život někde úplně jinde, například na Marsu? I na to už vědci přišli a zdá se, že další část ze skládačky s názvem „kolonizace Marsu“ je vyřešena.

Mars je planeta, která se poměrně často zmiňuje ve spojení s budoucností lidstva. Mnozí vizionáři, mezi nimi i Elon Musk, mají v plánu v co nejbližším časovém období letět právě sem. Proč? I když to tak nevypadá, Mars je jedinou planetou s podmínkami „jakžtakž“ pro život. Existují určité překážky, ale s vývojem a technickým pokrokem se je lidstvu podaří překonat. Jednou ze závažných otázek je otázka zabezpečení jídla potřebného pro dlouhodobý život daleko od mateřské planety. Řešení tohoto problému je však téměř na dosah.

Že rostliny na Marsu nerostou?

Tedy donedávna to nebylo možné. Ale vědci z NASA neusnuli na vavřínech. Přemýšleli, až přišli s netradičním řešením. Zavzpomínali si na dětské časy. A výsledek? Rostliny porostou v nafukovacím skleníku. Ten lze snadno dopravit všude tam, kde to bude třeba. Probíhají experimenty s pečlivě vybranými rostlinami a zeleninou. To, že růst rostlin mimo Zemi je možný, se potvrdilo na stanici ISS, kde vesele pěstovali některé z nich. Ale množství rostlin a plodů musí být dostatečné a pěstování by mělo být k nerozeznání od pozemského.

pěstování rostlinzdroj fotografie: nasa.gov

Prototyp vesmírného skleníku to umožní. A to s minimální péčí. O rostliny bude královsky postaráno – dostanou nejen dostatek světla, ale i výživu. Kromě toho pěstování zeleně bude podporovat procesy revitalizace vzduchu, recyklace vody a recyklace odpadu pro posádku. V NASA celý tento systém nazývají „systém podpory života“. Zmenšená verze biologických systémů na Zemi.

„Napodobujeme to, co by rostliny mohly mít, kdyby byly pěstovány přímo na Zemi, a využíváme tyto procesy na podporu života,“ říká Dr. Gene Giacomelli z Arizonské univerzity.

Pěstování bohaté úrody v podzemí

Prototyp skleníku má podobu válce o délce 5,5 metru a průměru přibližně 2,5 metru. A teď největší zajímavost. Celý systém nebude na povrchu, ale bude zakopaný pod ním, aby byl ochráněn před radiací. Slunečního záření bude mít přesto dostatek. Světlo bude totiž zachycováno a přenášeno do podzemí pomocí svazků optických vláken.

V nehostinném prostředí otevřeného vesmíru se budou muset rostliny vypořádat s obrovskými překážkami a toto řešení jim umožní růst i při návštěvách nových světů.

Zdroj: i4u.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]