0

sdílení

Jan Vaňhara: Vnitřní neklid mě navedl k podnikání v USA

/ 10. února 2017 / Business

zdroj: archív: Jan Vaňhara

Hodně lidí touží se podívat za „velkou louži“. Mnoha z nás navštíví známá města a americké národní parky. Někteří si USA zamilují natolik, že zde zůstávají žít. Jedním z takových Čechů je i podnikatel a investor Jan Vaňhara, bývalý majitel úspěšné logistické firmy Shipito. O tom, jak se dostal do USA a proč ho baví svět kolem zakládání firem, jsem si popovídali v následujícím rozhovoru.

 

Honzo, momentálně žiješ v Americe, změnil sis jméno na John a věnuješ se zjednodušeně řečeno podnikání v USA. Prozraď mi, kde a jak se vzal impulz vyrazit žít za velkou louži?

Upřímně, asi bych nenašel odvahu se jen tak přestěhovat. Je to obrovský krok do neznáma. Bylo to takové pozvolné. S manželkou jsme odjeli na rok do Ameriky. Jen tak cestovat, naučit se anglicky a přitom jsem náhodou začal podnikat. A úplně mě to prostředí nadchlo, že jsem se pak pořád chtěl do USA vrátit.

V České republice jsem byl spokojen, ale po tom ročním pobytu v USA a návratu zpět jsem v sobě měl neklid. Chtěl jsem v USA podnikat naplno.

 

Na svém českém blogu podnikanivusa.com píšeš, že mezi východní a západní částí USA jsou značné rozdíly. Můžeš nám nějaké prozradit? Mimochodem, ty bydlíš ve které části? :)

Bydlím na západním pobřeží v Los Angeles. Lidé, obzvlášť v Kalifornii, jsou trochu citlivější, slušnější, usměvavější a více v pohodě. Když chtějí surfovat v moři, tak zavolají do práce, že jsou nemocní v momentě, když přijdou velké vlny.

Například v New Yorku jsou lidé mnohem více uspěchaní, více půjdou za kariérou. Jsou také více oprsklejší tak, že vám do očí řeknou to, co by vám v Kalifornii neřekli.

Já tedy tyhle generalizace nemám moc rád. Ale zhruba takto to funguje. Je to jen taková anekdota na pobavení a delší diskuzi.

IMG_20161022_074233_01Foto: archív Jana Vaňhary

 

Vraťme se zpátky k tvým začátkům v USA. V roce 2002 jsi zde založil firmu EastBiz.com, která se realizuje v oblasti zakládání firem. Je zakládání firem v USA snazší než u nás v České republice? Nebo proč jsi zvolil zrovna americký trh?

Po mém prvním pobytu v USA jsem vyřizoval víza na další pobyt a podnikání v USA. Ale mezitím spadly ceny akcií na burze Nasdaq a s mým softwarovým podnikáním jsme přišli skoro o všechny zákazníky. Zatím jsem vyřídil víza a přemýšlel s čím začít podnikat. A zrovna zakládání firem byl jeden z těch nápadů, co mi přišel na mysl a zkusil jsem.

Nevada je velmi populární stát na zakládání firem. Tak jsme se rozhodli přestěhovat do Las Vegas, kde bylo levně.

 

Na tvém LinkedIn profilu tvrdíš, že “úspěšnou firmu lze vybudovat s minimálními náklady.” Potvrdilo se ti to i při práci v EastBiz.com? Máš snad “recept” na úspěšnost s minimem investic do začátku?

Určitě. Když se rozjíždí firma, tak se dá utratit mnohem méně peněz, než si většina lidí myslí. Jde o to být kreativní a dokázat si určit, co jsou nejdůležitější priority. Čím méně se utratí, tím je to menší risk, když případně podnikání nevyjde. A nevyjít to může každému. Zkušenému i nezkušenému. Takže já rád tato rizika minimalizuji.

 

Předpokládám, že vyvrcholením zkušeností v oblasti zakládání firem byl i experiment XYZBikes, kde podrobně popisuješ, jak se takový podnik zakládá. Proč píšeš o XYZBikes Startup jako o experimentu? Můžeš přiblížit našim čtenářům v krátkosti, co bylo jeho obsahem?

To byla taková legrace. Šel jsem do obchodu si koupit kolo na pláž. Chtěl jsem něco levného. Nenašel jsem. Tak jsem začal hledat, jak tato kola získat co nejlevněji. A celý proces jsem popisoval u mě na blogu. Byl to experiment, jestli z toho celého půjde udělat dobrý byznys. Nakonec jsem prodávali stovky kol měsíčně.

 

Jak potvrzuje předchozí „legrace“ a sám o sobě píšeš na blogu, ty rád experimentuješ. Chápu, že v byznys světě je často nutností zaexperimentovat a zariskovat. Máš to tak i v osobním životě? Zkoušíš rád něco nového? Co to bylo naposled?

Začal jsem cvičit Yogu. Před pár lety jsem se naučil kitesurfing. Strašně rád cestuji. Mám rád ten proces, kdy člověk poznává a učí se něco nového.

IMG_9363Foto: archív Jana Vaňhary

 

Byla firma Shipito LLc., která se zabývá zasíláním balíků po USA, také jedním z tvých experimentů? Ptám se, protože jsi firmu v roce 2015 prodal.

Ano. Vzniklo to náhodou a vyrostlo to během pár let na 30 miliónů dolarů obratu a 150 zaměstnanců. Nikdy jsem si nemyslel, že budu mít firmu, která bude mít více než třeba 10 zaměstnanců. Samotného mě zaskočilo, jak rychle to vyrostlo.

 

Kromě zakládáním svých firem, podnikání v USA jsi známý i jako investor. To dokládá i tvá účast ve čtvrté řadě dokumentu Den D. Proč ses rozhodl zúčastnit této televizní show?

To byl zase takový experiment. :) Zkusit si něco nového. Vidět, jaké je to natáčet televizní show. Zážitek to byl perfektní a rád na něj vzpomínám.

 

Odnesl sis nějaký poznatek z celého dokumentu? Kdybys byl na začátku kariéry a měl nápad, šel bys do podobně laděného dokumentu jako účastník?

Ne, to asi ne. Já mám rád vše jednoduše. Jednání s investory zabírá spoustu času. Každý může mít jiné nápady a představy. Takže já osobně raději vše vymýšlím tak, abych investory nepotřeboval.

IMG_9342Foto: archív Jana Vaňhary

 

Další důkaz, že nabízíš pomocnou ruku nejen jako investor, je i tvůj blog. Kromě častých příspěvků z podnikatelského života, zde máš i rubriku Byznys seznamka. Prozraď nám, kdo a jak se zde seznamuje? 

Každý si zde může zveřejnit své projekty nebo poptávky. Jen jsem prostě chtěl dát trošku prostor lidem kolem blogu, ať se navzájem propojí.

 

Na závěr na tebe musím prozradit, že jsi vydal i knihu Zakládání firem v USA. Navnaď nás, proč si ji koupit. 

Je pro ty, co chtějí podnikat v USA. Pro lidi, co chtějí najít informace o tom, co to obnáší, a na jednom místě. Ucelené.

 

Honzo, jménem celé redakce Startitup.cz ti děkuji za rozhovor a přeji další řadu úspěšných experimentů ve tvém životě.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]