0

sdílení

Jak žít každý den na maximum

Simona Hanzelová / 30. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Dnešek může být přesně takový, jaký chceš, aby byl. Tvůj osud není předem předurčen a pouze ty rozhoduješ o tom, jaký v konečném důsledku tvůj den bude. Čili spíše než: „Uvidíme, co se stane,“ bys měl říct: „Dnes se mi to podaří.“

 

Když jdeš do posilky či do fitka, je pouze na tobě, jak tvrdě na sobě zapracuješ. Jedna věc je ale jistá – když půjdeš domů a budeš vědět, že jsi do toho dal všechno, budeš se cítit mnohem lépe. Totéž platí i o tvém dni.

tumblr_inline_mmjqe5qakd1qz4rgpzdroj: infectiousmagazine.com

Vždy, když ze sebe v práci dávám úplně všechno, jsem úplně jiná osoba. Jsem šťastnější a svět je krásnější místo. Druzí lidé se na mě najednou usmívají, když kolem nich procházím, a já ani netuším proč. Vážně. Mám pocit, že během těch dnů, kdy jsem udělal všechno to, co jsem chtěl, se na mě usmívá více lidí. A jsem si jist, že já ty úsměvy nezahájil.

Během takových dní, kdy žiji smysluplně, odcházím z práce ještě více energický, než když jsem do ní ráno přišel. Když pak přicházím domů, moje děti za mnou vždy přiběhnou, obejmou mě a chtějí si hrát. Když se na ně během takových chvil dívám, vidím dokonalost. Mé srdce naplní láska a já cítím pocit maximální vděčnosti a pokory za to, co mám.

tumblr_ng2qwk0iba1sjzmpyo1_500zdroj: 36.media.tumblr.com

Naopak, vždy, když jsem v práci rozptýlený a podrážděný, domů se vracím zcela bez energie. Moje rodina mě pořád miluje stejně, ale přesto je pro mě mnohem těžší dát jim pozornost a lásku, kterou si zaslouží a potřebují. Během těchto promrhaných a nesmyslných dní z lidí kolem mě vysávám více energie, než jim dávám.

Velmi dobře vím, jaký je to pocit, když se nedokážeš pohnout z určitého bodu, ve kterém jsi se zasekl. Když se cítíš úplně bezmocný k tomu, abys svůj život změnil. Když je tvůj život jako jeden začarovaný kruh. Pocit viny za čas, který jsi takto utratil, ti určitě nepomůže. Pokud ale změníš přístup, budeš překvapen, jak se změní tvé vnímání světa. Jak rychle se změníš ty. Začni od maličkostí. Vyzkoušej některou z mých rad a sleduj, co se stane:

1. Udělej si rekapitulaci celého týdne a naplánuj ten další

Vyčlenň si jeden den v týdnu – já preferuji neděli – alespoň 10 až 30 minut na to, abys popřemýšlel o svých posledních šesti dnech. Zkus si přitom položit následující otázky:

Co jsem neudělal?

Co jsem zmeškal?

Co bych měl ještě dotáhnout?

Po vyhodnocení uplynulého týdne si budeš moci lépe udělat plány na ten následující.

img_6037zdroj: picjumbo.com

2. Na konci každého dne si udělej plán na zítra

Pokud máš plán, nejsi zatížen nerozhodností a v daný den již přesně víš, do čeho je třeba se pustit. Naopak, pokud se probudíš bez plánu, budeš během dne pouze tápat aniž bys něco pořádně udělal. Je mnohem efektivnější probudit se s určitým cílem. Prostě jen vstát a jít. Plánování dalšího dne ti dnes zabere možná dvě minuty, ale zítra přinese větší užitek a ušetří možná celé hodiny.

3. Soustřeď se na dnešek, ne na zítřek

Během dne se soustřeď jen na svůj plán, který sis udělal včera večer. Nezatěžuj se ničím jiným a žij dnešek naplno. Pak, když se tvůj den přiblíží ke konci, najdi si dvě minuty, aby sis udělal zítřejší plán. Následně to vypusť z hlavy.

tumblr_static_tumblr_static_b06lyo3ebqoswsks00oc40wso_640zdroj: secure.static.tumblr.com

4. Tříměsíční energetické cykly

V dnešní době se věci mění tak neuvěřitelně rychle, až je těžké odhadnout, kde budeš řekněme za 5 let. Zkus se proto v první řadě soustředit na nejbližší 3 měsíce (samozřejmě na základě toho, čeho chceš dosáhnout dlouhodobě). Na konci každého tříměsíčního cyklu nezapomeň popřemýšlet o tom následujícím.

5. Zorganizuj si život

Život je jako zahrada, o kterou je třeba se starat. Snaž se, aby byla tvá zahrada každým dnem krásnější a plodnější. Udělej si pořádek ve svých věcech. Ve financích. Ve vztazích. Nauč se efektivněji pracovat s časem. Jakmile začneš své věci organizovat, bude půda ve tvé zahradě vhodnější pro to, co do ní později zasadíš.

boss-fight-free-high-quality-stock-images-photos-photography-man-les-backpackzdroj: bossfight.co

6. Vždy si zvol tu těžší cestu

Cílem není dokonalost. Nicméně vždy se snaž vybrat si tu správnou cestu, i když není nejlehčí. To, co potřebuješ, je pohnout se z místa, ve kterém jsi uvízl. Neměj strach o to, co se stane a jak to dopadne. Místo toho se snaž udělat vše potřebné. Výsledek se brzy dostaví.

Závěr

Když ses dnes probudil, jak ses cítil? Co sis pomyslel o dni, který tě čeká? Ať to bylo cokoliv, zkus se zítra probudit s tímto pocitem: „Dnešek může být tak skvělý, jak jen budu chtít.“ Takový pocit ale nepřijde sám od sebe. Budeš se muset naladit na tu správnou vlnu. Ať už je tvým hnacím motorem cokoliv, měl bys mít nějaký důvod, abys žil naplno. Možná nevíš, co přesně ten důvod je, ale jakmile se dostaneš do pohybu, časem to zjistíš. Uvědomíš si, že všechno ve tvém životě je mnohem hezčí, než sis vždycky myslel. A pokud se dostaneš do stavu radosti a smysluplnosti, budeš dost silný na to, abys vědomě přetvořil tvou budoucnost na takovou, jakou si zasloužíš.

zdroj článku:  medium.com  zdroj titulní fotografie: static1.squarespace.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]