Jak si užít cestování v zahraničí téměř bez peněz

Hana Šormová / 9. června 2017 / Z Česka

zdroj: FB Workaway

“Cestování do zahraničí je drahé, proto není pro každého.” “Rád bych se jel někam podívat, ale musím nejprv našetřit.” Taky už jsi zaslechl některou z předchozích vět nebo jsi je sám řekl? Pak věř, že stačí hledat způsoby a všechno půjde. Co třeba dobrovolničení?!

Rád komunikuješ v cizím jazyce, nevadí ti manuální práce ani odlišné pracovní podmínky a jsi odolný proti stresu? Pokud ano, tak si můžeš užít i několik měsíců v zahraničí a nebude tě to stát téměř nic. Pojeď dělat dobrovolníka do zahraničí.

Abychom ti zjednodušili začátek, tak ti v dnešním článku přinášíme čtyři portály, kde se to zahraničními nabídkami jen hemží. Bydlení a stravu po celý den máš zadarmo výměnou za pomoc s prací. Někde dostaneš i spropitné od hostů. Ve volném čase, který si domluvíš se svým hostitelem, pak cestuješ po okolí. Výhodou je, že kromě věkového omezení (18 let) není požadována žádná předchozí zkušenost nebo kvalifikace.

WWOOF

Zajímá tě práce na organických farmách, pak zkus najít nějakou na stránkách WWOOF. Vytvoř si účet, zvol region a uhraď poplatek. Výše registračního poplatku se liší od oblasti k oblasti. Ale databáze je plná nabídek, jistě si brzo vybereš.

Když se koukneš na mapu nabídky, zjistíš, že pracovat snad kromě Grónska a pár afrických zemí můžeš téměř na celém světě.

Foto: zdroj www.wwoof.net

Se7en

Na tomto portálu najdeš projekty a nabídky se sociálním a ekologickým zaměřením. Dobrovolničit tak můžeš například v rezervacích s divokou zvěří, v přírodních parcích, ale i ve školách nebo sirotčincích.

Postup je opět stejný. Zaregistruješ se na portálu, vyplníš profil včetně fotek, zaplatíš registrační poplatek (aktuálně je na 15 euro na rok) a už můžeš prohledávat databázi nabídek.

Zdroj: www.wwoof.net

Worakway

Jeden z nejznámějších portálů s nabídkou práce jako dobrovolník po celém světě. Opět je tu široká nabídka prací, která čítá více než 1000 nabídek ve 135 státech světa. Při vyplňování profilu bys měl nahrát i tvé krátké video, kde se představíš.

Při registraci si navíc můžeš zvolit, zda chceš svůj osobní (single) účet nebo účet pro skupinu/pár (couple account). Za první zmiňovaný zaplatíš 29 euro za rok, druhý tě přijde na 38 euro ročně. Více informací o dobrovolničení přes workaway najdete na jejich stránkách.

Helpx

Poslední stránky, kde taky zkus své štěstí, je helpx.net. Registrovat se můžeš jako jednotlivec nebo pár a vždy zaplatíš jen 20 euro na 2 roky. Jde si vytvořit i základní účet bez placení, kde můžeš listovat nabídkou prací a čekat, že tě nějaký hostitel osloví sám. Nemůžeš posílat své nabídky a žádosti. Lepší je si poplatek uhradit a začít aktivně řešit, kam vyrazíš.

Pracovní možnosti jsou tu podobné jako u workaway. Nejčastěji se jedná o pomocné práce v kuchyni, na zahradě nebo u zvířat v turistických zařízeních a na farmách. Práci zvládneš i bez dřívější zkušenosti v gastronomii.

Foto: archiv autorky

Pár rad na závěr

Aby sis našel práci, co tě bude bavit, je vhodné začít hledat alespoň 3 až 6 měsíců před tím, než chceš vyjet. Dobře si rozmysli, zda ti nevadí manuální práce v neznámém prostředí a čemu by ses chtěl věnovat. Většina programů je aspoň na měsíc, tak si vyhraď dostatečný čas.

Při vyplňování profilu buď konkrétní podle toho, jakou práci hledáš. Nezapomeň napsat tvé zkušenosti z dané oblasti a přidat relevantní fotky. S hostitelem se domluv dopředu na podmínkách – kolik budeš mít volna, kde budeš spát, zda budeš mít jídlo zadarmo, kolik volných dnů týdně máš pro sebe. Domluvit se dá téměř cokoliv, třeba i možnost zapůjčení auta na vlastní výlety. Portugalský hostitel autorku odvezl k jezeru, poradil s celodenním výletem i vyzvedl na autobusovém nádraží. Vše je jenom na domluvě.

Foto: www.workaway.info

Možná namítneš, že stále potřebuješ finance na cestu. Ale i tady jde ušetřit. Pokud si vybereš destinaci v Evropě, zkus stopovat. Vždy se najde řidič, který ti zastaví. Autorka článku tak bez problému dostopovala z Brna do Barcelony a kamarád až do Portugalska. Dokonce mu řidiči bez jeho žádání věnovali i nějaká eura.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]