0

sdílení

Jak si pamatovat 90 % všeho, co se naučíš

/ 10. října 2016 / Startupy

Ať se chceš naučit španělštinu, nový sport či hrát na hudební nástroj, možná se budeš divit, ale klíčem k rychlejšímu učení není prodloužit dobu učení, ale maximalizovat účinnost času stráveného učením. Pozorně čti a možná zjistíš, že se učíš úplně neefektivně a špatně.

 

Řekněme, že bychom chtěli naplnit kbelík vodou pomocí lopaty – tedy, že naplníme náš mozek velkým množstvím informací. Většina z nás by neměla s naplněním kbelíku (učením) žádný problém, dokud voda (informace) nezačne v horní části kbelíku (mozku) přetékat. Je však třeba mít na paměti analogii děravého vědra, která sice může znít jako negativní přirovnání, nicméně se jedná o naprosto normální jev. Naše mozky totiž nebyly navrženy tak, aby si pamatovaly každou událost, informaci a zkušenosti, kterými jsme si během života prošli.  Pokud by tomu tak bylo, náš mozek by doslova „praskl“ z přehlcení naprosto nepotřebných informací, které nikde a nikdy nevyužijeme. V prvé řadě si tedy uvědom, že je naprosto normální, když si některé věci časem nepamatuješ. To jen na úvod.

468807282 foto: gettyimages.com

Jak si tedy pamatovat 90 % všeho, co se naučíš?

Výzkum z roku 1960 z NTL Institutu (USA) nastínil, jakou formou si lidé naučené věci nejvíce a nejméně pamatují. Následující výčet tě možná překvapí.

5 % přednášky

10 % čtení knih a článků

20 % audio-vizuální učení – aplikace a videa

30 % příklad v praxi, názorná ukázka

50 % skupinová diskuse

75 % když použiješ v praxi to, co jsi se naučil

90 % pokud naučenou věc použiješ okamžitě nebo ji okamžitě učíš ostatní

learning

Určitě dobře víš, jak tvoje studium probíhá v praxi. Člověk se na školách učí zejména prostřednictvím přednášek a poté čtením učiva z knih, což, jak vidíš na našem procentuálním žebříčku, nemá téměř žádný efekt. Znamená to tedy, že pokud se chceš naučit nový jazyk, měl bys mluvit s rodilým mluvčím a získat okamžitou zpětnou vazbu – namísto mobilní aplikace. Pokud se chceš dostat do formy, pracuj na sobě s osobním trenérem fitness – namísto sledování YouTube videa. A pokud se chceš naučit na nový hudební nástroj, najmi si učitele hudby.

Závěrem se tedy hodí shrnout, že je potřeba se věnovat učení efektivně a ne natahovat čas samotného učení. Ostatně, co je efektivnější: učit se hodinu efektivně, tedy s 90 % úspěšností, nebo se učit hodin 9 s 5 % účinností?

 

zdroj informací a obrázků v článku: lifehack.org, zdroj úvodní fotografie: animemaru.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]