Jak přečíst 100 knih za rok?

Alexandra Dulaková / 12. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Předpokládám, že patříš mezi drtivou většinu moderních lidí, a tedy nikdy nemáš na nic čas. A platí to bohužel i pro čtení knih. Je to něco, co se dá jen velmi těžko zvládnout multitaskingem, a proto to mnohým lidem dělá problémy. Jenže investovat čas do knih se skutečně vyplatí. 

Říká se, že jediné, co ti nikdo nikdy nevezme, jsou to tvoje znalosti. (Jedině, že by tě velmi silně plácl po hlavě.) To, co se během života naučíš, a co si z toho zapamatuješ, je tvůj soukromý vědomostní kapitál, který můžeš a nemusíš rozumně zúročit. Přirozeně, nikdo nedokáže prožít sto životů, udělat milion poučných chyb v každé možné sféře, dvěstěkrát se postavit na nohy, zkusit tisíc kariér a k tomu ještě i procestovat celý svět, rozlousknout lidskou náturu a napsat o tom všem alespoň sto knih. Ale můžeš si o tom přečíst. 

13355415_227775390940956_660626153_ninstagram.com

  1. Nešetři na nich

Ano, knihy jsou drahé. Ale investovat do nich se vždy vyplatí, minimálně rozhodně více než do většiny jiných věcí. Znalosti a zážitky z jejich čtení se ti nezlomí, nesníš je a ani se nezkazí. A pokud se budeš snažit, ani je nezapomeneš. Erasmus Rotterdamský tvrdil, že by to mělo fungovat následovně: „Pokud mám nějaké peníze, koupím si za ně knihy. Pokud mám málo peněz, koupím si knihy a za zbytek jídlo a oblečení.“ A už jen fakt, že jeho jméno a odkaz (ano, ty studijní pobyty) nevymizely z lidského povědomí ani po pěti stech letech, je důkazem toho, že jeho slova neměla lehkou váhu.

Nemusíš hned aspirovat na posmrtnou slávu a uznání, stačí i nějaký minoritní jedno generační úspěch. Jednoduše, i když jsou knihy drahé, vyplatí se do nich investovat, protože jinak jich sto nikdy nepřečteš. Špatnou investicí je jen taková kniha, kterou nepřečteš vůbec. (A tu můžeš vždy darovat někomu, kdo o ni bude mít zájem, nebo věnovat místní knihovně. Své publikum si najde.) Čím více knih budeš doma mít, tím více jich budeš moci přečíst. Pokud se rozhoduješ mezi dvěma, kup raději obě. A nevěnuj rozhodování o tom, kterou začneš číst, a zda ji vůbec začneš číst, příliš mnoho času. Je to ztráta, kterou bys mohl naopak věnovat … například četbě. Pokud jich budeš mít doma sposty, nebudeš mít žádnou výmluvu na to, proč ve volném čase nečíst.

13277508_632066536947619_336556511_ninstagram.com

  1. Čti při každé příležitosti

V MHD, ve vlaku, v autobuse. Na záchodě, při jídle, v čekárně. Během pauzy v práci a  zejména tehdy, když budou všichni ostatní zabíjet čas na Facebooku. Navykni si na denní rutinu minimálně jedné hodiny čtení (například před spaním) a o víkendu tento čas ještě alespoň zdvojnásob. Udělej to místo sledování telky (pokud neběží opravdu dobrý film nebo zprávy) nebo místo sledování pejsků a pohledných žen / mužů na internetu. Pokud se tohoto plánu budeš držet a za týden strávíš čtením alespoň deset hodin, přečteš za rok 104 knih. (Za předpokladu, že jako průměrný člověk přečteš za hodinu 50 stran.)

  1. Čti pouze knihy, které za to stojí

Někdy dobře sedne i nějaký ten slepičí brak, který ti pomůže odreagovat se. Někdy. Přece jen zkus výběr jako Evita nebo 50 odstínů šedé minimalizovat a věnuj se raději literatuře, která ti přinese užitek. Nečti za každou cenu ani to, co by se číst „mělo“. Ne každá kniha je pro každého a když si máš vybrat jestli Dostojevskij nebo dobrá moderní fikce, s tím, že Dostojevskij tě absolutně nezajímá, přečti si raději dobrou moderní fikci. Nemusíš být za každou cenu pseudointelektuál a neubude z tebe ani pokud nebudeš mít přečtenou veškerou světovou klasiku. I když něco z ní bys jednodznačně přečtené mít měl.

13256834_1785171945102650_595276368_ninstagram.com

Vybírej si témata knih, která jsou ti blízká, která tě osloví, popřípadě řeší tvé akutální problémy. Za ta století se už určitě někdo ocitl ve tvé kůži a v době internetu na něj ani není tak těžké narazit. Budou se ti číst snadněji a je pravděpodobnější, že tě jejich čtení bude i bavit. Každé knize dej alespoň 50 stran předtím, než ji definitivně odložíš, ale pokud tě ani po těch 50 nezaujme, sáhni po jiné. Život je příliš krátký (a rok má pouze 365 dní) na špatné knihy, jakož i na knihy, které nemají zarovnané okraje. Takové patří do koše a autor spolu s nimi, protože pokud se někdo v roce 2016 nedokáže naučit stisknout ve Wordu jedno tlačítko, nebo pokud tuto formu textu považuje za umělecký prostředek, přesně tam patří.

  1. Čti i více knih najednou

Toto sice není tip pro každého, ale multitasking v rámci samotného čtení dokáže množství přečtených knih zásadně zvýšit. Pokud si to ještě nezkusil, ale si odhodlaný tomu dát alespoň šanci, začni tématizací knih podle denní doby. Večer si například na uvolnění přečti (auto)biografické knihy, které jsou jako příběh a čtou se velmi snadno. Něco plné praktických znalostí by tě mohlo akorát nabudit, protože zapamatování si zajímavých informací je docela náročná mozková aktivita. Proto je lepší to číst ráno nebo během dne. No a pokud naopak patříš mezi lidi, kteří musí knihu přečíst od věnování až po vysvětlivky a zdroje, tuto radu prostě přeskoč.

13355535_1009055129175380_680367067_ninstagram.com

  1. Uchovej si cenné poznatky

Především pokud nečteš fikci, ale knihu, která tě má něco cíleně naučit, popřípadě je od někoho / o někom inspirativním. (Ale i když je to beletrie, či próza.) V prvním případě si klidně vezmi i zvýrazňovač nebo pero a důležité části, při kterých ti poskočí mozek a v hlavě zasvítí žárovka, si podtrhni, popřípadě k nim připisuj poznámky. Nedělej to příliš často, protože příliš velké množství informací si nebudeš schopen zapamatovat. Ve druhém případě hodnotné beletrie prosím neprzni cenné knihy ničím jiným než tužkou. Možná si je jednou budou chtít přečíst tvé děti. Abys proces učení dokončil, zkus si po přečtení na základě těch opravdu výjimečných vyznačených částí udělat krátké pětiminutové shrnutí o tom, co důležité pro tebe kniha obsahovala  a papírek si vlož do inkriminované knihy. Tímto způsobem se k ní budeš moci vždy vrátit a rychle si zrekapitulovat to užitečné, i když dosáhneš vysněného cíle jedné stovky.

A nakonec, děkuji za přečtení. Lidé se mu věnují stále méně, protože je na něj třeba čas a soustředění, přičemž obě věci mají cenu zlata. Je fajn, žes ji věnoval právě nám. 

13380899_1569965559967338_1204641219_ninstagram.com

ZDROJ: DARIUS FOROUX,  MEDIUM.COM

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]