0

sdílení

Izraelská značka Cofix, která nabízí kávu za pár centů, chce konkurovat Starbucks

Simona Hanzelová / 19. prosince 2016 / Business

Revoluční izraelský kávový řetězec se rozšiřuje už i do Evropy.

 

Nedaleko Rudého náměstí v Moskvě čekala Irina Kushnir na svou objednávku kávy. Jakmile se dozvěděla, že nová kavárna prodává všechny položky za 50 rublů (cca 21 Kč), rozhodla se zříci nedalekého Starbucks, a zařadila se do malé fronty. „Neviděla jsem v Moskvě žádné jiné kavárny, které by nabízely kávu za takovou cenu,“ řekla Irina.

Jde o první ruskou pobočku řetězce Cofix Group Ltd. Její zakladatel, Avi Katz, který tuto kávovou síť otevřel v Izraeli v roce 2013, se od té doby stal ve své rodné zemi největším provozovatelem kaváren. Po Izraeli a Rusku má v plánu expandovat i do Velké Británie a Turecka.

cofix-moscow-1000zdroj: stir-tea-coffee.com

Katz si je velmi dobře vědom toho, že jedna věc je uspět ve své zemi, druhá v zahraničí. Jelikož bude muset konkurovat velkým řetězcům jako Starbucks či Costa Coffee, nebude to mít lehké. Chce však vsadit na model svého podniku, který se drží zásady: méně prostoru za lepší cenu. Ve svých provozech proto plánuje vyřadit židle a číšníky. Navíc, chce se zaměřit zejména na města, kde je velký rozdíl mezi cenou kávy v kavárně a doma.

Nový trh se otevírá pro ty, kteří si nemohou dovolit dát kávu venku. A ti, kteří mohou, ušetří peníze. Toto je moje revoluce,“ říká Katz.

740x-1zdroj: assets.bwbx.io

V celém Tel Avivu je pouze jedna osoba, která ví, co Bůh chce. A tou jsem já,“ tvrdí Avi Katz, který pochází z ortodoxní židovské rodiny.

Katz zbohatl v roce 2008 poté, co za 47 milionů dolarů prodal svůj izraelský obchodní řetězec ve stylu obchodů „vše za 30 Kč“. Kromě toho obchoduje i na trhu s nemovitostmi. První pobočku Cofixu otevřel v Tel Avivu dva roky po největších protestech v historii Izraele, které byly vyvolány zvýšením cen základních potravin, jakými jsou například tvaroh a mléko. V té době Izraelci platili za domácí „kapučíno“ až devítinásobek jeho ceny. Cofix má nyní po celé zemi až 161 provozů.

zdroj článku:  bloomberg.com  zdroj titulní fotografie: koláž ahandfulofbamba.files.wordpress.com/alliancefr.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]