0

sdílení

Itálie mění zákony. Jídlo ze supermarketů bude možné rozdat chudým lidem

/ 12. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Itálie se brzy stane druhou evropskou zemí, která se rozhodla rázně řešit problém s vyhazováním přebytečného jídla. Formou snížení poplatků za likvidaci odpadu chce motivovat supermarkety, aby zboží, které je sice v pořádku, ale už ho nemohou prodávat, nekončilo na skládkách, ale v břiše chudých lidí.

 

Je pravděpodobné, že Itálie se stane druhou evropskou zemí, ve které bude pro supermarkety výhodnější darovat potraviny těsně po skončení doby trvanlivosti, které by jinak skončily v odpadu. Podobný zákon, jaký je nyní v návrhu v Itálii, byl v únoru přijat i ve Francii.

Italský návrh zákona má silnou podporu napříč celým politickým spektrem, a tak se předpokládá, že bez problémů projde hlasováním v dolní komoře italského parlamentu. Pak zákon bude posunut do senátu, kde se také očekává jeho schválení.

Podstatou zákona jsou daňové úlevy a snížení poplatků za odvoz a zpracování odpadů pro obchody, které se rozhodnou potraviny místo vyhození raději darovat. Zde můžeme vidět zásadní rozdíl mezi francouzským a italským zákonem. V Itálii za takové chování získá obchod úlevy, ve Francii zase naopak hrozí pokuty za vyhazování jídla.

independent.co.ukindependent.co.uk

Cílem zákona je snížit vyhazování potravin, jejichž hodnota se v Itálii odhaduje až na 12 miliard eur ročně. Zákon rovněž upravuje podmínky nakládání s potravinami, kterým uplynulo datum minimální trvanlivosti, tedy potravin, které by po období několika týdnů, ba i měsíců při správném zacházení měly být bezpečné a poživatelné.

Italský ministr zemědělství situaci okomentoval takto: „Chceme vytvořit zákon, který bude obchody a supermarkety motivovat k tomu, aby namísto vyhazování zboží raději toto zboží darovali. Již v současné době se nám podařilo docílit toho, že obchody takto zhodnotí až 550 milionů tun přebytečného jídla. Novým zákonem doufáme, že toto číslo vzroste až na 1 miliardu tun potravin ročně.“

I za současných podmínek je možné v Itálii potraviny, kterým skončila doba minimální trvanlivosti, darovat. Nicméně je nutno tuto skutečnost předem nahlásit a překonávat několik administrativních bariér. Nový zákon by měl tyto bariéry odstranit a motivovat obchodníky k darování potravin charitám. Čím větší objem jídla darují, tím budou mít vyšší úlevy od poplatků.

wikimedia.orgwikimedia.org

Šetření potravinami zažívá momentálně boom. Země se snaží co nejvíce snížit produkci těchto odpadů a zajistit rovnoměrné rozdělení jídla, které by jinak skončilo v odpadech.

Francouzský politik Arash Derambarsh, který se snaží protlačit záměr o nevyhazovaní dobrých potravin do koše i do legislativy Evropské unie, situaci zhodnotil takto:  „Celá problematika je v podstatě velmi jednoduchá – máme dobré jídlo, které vyhazujeme a na druhé straně máme lidi, kteří jsou hladoví.“

Kromě Francie, která se zaměřila na pokuty za vyhazování a Itálie, která vsadila na daňové úlevy, se pro pomyslnou třetí možnost rozhodlo i Dánsko. To vytvořilo supermarket, který takové potraviny shromažďuje a pak je prodává za zlomek jejich původní ceny.

Velmi se nám líbí takové návrhy, protože je skutečně smutné, když dobré potraviny končí v odpadech a zároveň zde jsou lidé, kteří jsou hladoví, ale nemohou si dovolit potraviny pořídit.

zdroj interez.sk , zdroj titulní fotografie: posibl.com/independent.co.uk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]