Intel Core i9 je realitou. Přivítej extrémní 18jádrové monstrum!

Matúš Mitro / 31. května 2017 / Tech a inovace

zdroj: Intel

V minulém roce Intel představil svůj první 10jádrový procesor, který byl navržen pro ty nejnáročnější uživatele. Ti za tento čip neváhali zaplatit více než 40 000 Kč. Pro ještě nenasytnější zákazníky má ale nyní Intel obrovské překvapení v podobě nové linie Core-X, z níž vyniká zejména 18jádrová bestie.

Tato nová rodinka procesorů přišla na svět jako konkurence pro 16jádrový procesor z dílny AMD, který byl označován za nejsilnější komerční procesor v roce 2017. Intel se ale zastrašit nedal a konkurence na odpověď nemusela dlouho čekat. Za tuto 18jádrovou novinku s 36 vlákny si zákazník zaplatí více než 47 000 Kč, ale výkon jeho počítače se dostane na úplně jiný level. Dokonale zvládá hraní her v 4K a jejich simultánní streamování ve službě Twitch. Zároveň jde o první procesor od Intelu, jehož výpočetní síla překonává hodnotu 1 teraflop.

zdroj fotografie: Intel

Samozřejmě, že tyto procesory si zřejmě nekoupí běžní zákazníci. Intel má ale levnější řešení i pro ty méně náročné. Intel Core i9 Extreme Edition také přichází ve verzi s 10,12,14 a 16 jádry, přičemž cena za nejnižší verzi je stanovena na téměř 24 000 Kč. Každý z těchto procesorů pracuje na frekvenci 3,3 GHz. Ta se ale díky technologii Turbo Boost 2.0 může zvýšit na 4,3, respektive až na 4,5 GHz. Zákazník si v nové nabídce bude moci vybrat i procesor Intel Core i5-7640X se 4 jádry a 4 vlákny za lidovou cenu cca 5 800 Kč.

zdroj fotografie: Intel

Procesor Intel Core i7 z nové série X nabízí dvě verze, a to se 4 jádry a 8 vlákny a variantu s 10 jádry a 20 vlákny. Cena první i7-čky s menším výkonem lehce překračuje hranici 8 000 Kč. Výkonnější dvojník bude k dispozici za přibližně 14 000 Kč. Všechny nové procesory z X-linie však budou schopny pracovat s novou základní deskou X299. Téměř všechny novinky jsou postaveny na upraveném jádru Skylake s označením Skylake X. Jen dva 4jádrové procesory i5-7640X a i7-7740X mají základy v Kaby Lake.

zdroj fotografie: Intel

Procesory jsou tak důkazem toho, že Intel chce přinést zákazníkům jen to nejlepší z nejlepšího. Intel Core-X procesory v podstatě vznikly na základě poptávky uživatelů po vysokém výkonu, což jim společnost nyní splnila na plné čáře. Nejsilnější verze Intel Core i9-7980 XE aktuálně se svou výpočetní silou poráží jakýkoliv běžně dostupný procesor na trhu. Avšak AMD už nyní plánuje odplatu a brzy nám může odhalit plnohodnotného konkurenta pro historicky nejsilnější bestii z dílny Intelu.

 

zdroj: fontech.startitup.sk

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]