Indie zcela zruší prodej klasických aut! Do 13 let bude prodávat pouze elektromobily

Matúš Mitro / 6. června 2017 / Eko

zdroj: Scott Dexter / Flickr

Klimatické změny a znečištění ovzduší jsou tématy, na která svět hledá řešení již několik let. Do boje za lepší kvalitu ovzduší se za poslední roky zapojilo několik zemí, mezi nimi nyní i Indie. V této zemi každoročně v důsledku nadměrně znečištěného ovzduší umírá více než milion obyvatel.

Indická vláda se už dál nemůže dívat na tento žalostný stav. Tímto závažným problémem trpí země již mnoho let a kvůli katastrofální kvalitě ovzduší v ní každý rok umírá až 1,2 milionu obyvatel. Kvůli vysokým hodnotám smogu přišla Indie již o 3 % HDP, takže se to odráží i na ekonomice. Rozhodnutí vlády přijmout opatření ke zlepšení kvality ovzduší má celou situaci výrazně zlepšit. Podle průzkumu je z 20 nejvíce znečištěných míst na světě až 13 z nich v Indii.


zdroj fotografie: Pixabay

Ve snaze alespoň částečně zabránit zvyšování hladiny oxidu uhličitého zavedla tamní vláda v Novém Dillí omezení používání automobilů s motory na fosilní paliva. Muži mají od ledna 2016 povoleno jezdit autem pouze ve vyhrazené dny. V závislosti na tom, zda jejich poznávací značka končí sudým nebo lichým číslem. Plány indické vlády prodávat v zemi od roku 2030 pouze vozidla na elektrický pohon by ale měly na životní prostředí mnohem výraznější dopad.


zdroj fotografie: Pixabay

Zároveň by se podle odhadů mohla snížit hladina oxidu uhličitého v ovzduší až o 37 %. Tyto plány však budou mít vliv na poptávku po ropě. Každoročně země utratí za dovoz ropy více než 130 miliard eur. Přechod na čistě elektrickou dopravu by však zemi ušetřil až 53 miliard eur za náklady na energie. Ministr energetiky, Piyush Goyal, říká, že indická vláda podpoří prodej elektromobilů v prvních dvou až třech letech od začátku realizace plánu. Potom však budou prodejní čísla záviset pouze na poptávce po těchto ekologických vozidlech.


zdroj fotografie: Pixabay

Zvýšení kvality ovzduší v Indii také pocítí ropné společnosti, ale ty zatím nedovedou přesně odhadnout, jaké následky bude mít odstranění automobilů se spalovacími motory. Do boje se znečištěným ovzduším se však zapojuje i Čína. Ta už za posledních pár let zrealizovala několik projektů, které mají mít pozitivní vliv na životní prostředí. Stav ovzduší v mnoha, a zejména v asijských, zemích je opravdu alarmující. Proto je nejvyšší čas, abychom začali s procesem, který může lidstvo postupně odpoutat od závislosti na fosilních palivech, která na naší planetě napáchala už množství škod.

 

zdroj: fontech.startitup.sk

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]