0

sdílení

Indie postavila největší solární farmu světa

Linda Cebrová / 3. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Indie se ukazuje jako velký hráč i v oblasti čisté energetiky.

 

Po nepřetržitých 8 měsících výstavby se Indie může pochlubit největší solární elektrárnou světa. Vzhledem k výkonu předběhla i dosavadního vítěze, solární farmu s názvem Topaz Solar Fam postavenou ve slunné Kalifornii. Ta disponuje obdivuhodným výkonem 550 MW, avšak indická novinka ji předbíhá se svými 648 MW. Indie je druhou nejlidnatější zemí světa, v níž chybí přibližně 300 milionům lidem přístup k elektřině. Celkovému stavu životního prostředí nepřispívá ani spalování levného uhlí v jejich tepelných elektrárnách.

vbzdroj fotografie: adaniinfra.com

Cílem vlády je, aby země již v roce 2030 byla schopna vyrábět 40% energie bez použití fosilních paliv. Do roku 2022 je přitom v plánu napojit na čistý zdroj energie až 60 milionů indických domácností. Budoucnost se však jeví optimističtěji a věci by se měly pomalu měnit k lepšímu. Solární komplex postavený v indickém státě Tamil Nadu má totiž ambici zásobovat energií až 150 000 domácností. I díky solární farmě s názvem Kamuthi může čistá forma energie získat v Indii významné postavení.

ttzdroj fotografie: evwind.es

Toto je velmi významná událost jak pro Tamil Nadu, stejně tak i pro celou naši zemi. Solární farma takových rozměrů nás posouvá blíže k naplnění naší ambice stát se jedním z předních výrobců čisté energie.„- vyjádřil se Gautam Adani, šéf společnosti AdaniGroup, která stojí za celou výstavbou.

Dobrou zprávou je, že solární energie se nestává klíčovým zdrojem pouze v zemích jako je Německo nebo Japonsko. Držet ekologický krok se světem se snaží vedle Indie i Čína, ta je světovou jedničkou v produkci fotovoltaických článků a ve svých solárních elektrárnách má výkon s hodnotou 43 GW. Zdá se, že Čína nemá problém s ničím a již brzy by ráda postavila solární elektrárnu, která svou velikostí posune do pozadí všechny ostatní. V oblasti Černobylu chce totiž vybudovat komplex na území 60 km2 s výkonem až 1 GW. Brzy se tak zřejmě můžeme těšit na nového rekordmana.

zdroj: thenextweb.com / ibtimes.com  zdroj titulní fotografie: intouchhealth.com/metrovaartha.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]