0

sdílení

Hyperloop je o krok blíže! Firma již podepsala smlouvu s Brnem

Linda Cebrová / 25. ledna 2017 / Z Česka

zdroj: planetware.com/http: //varosh.com.ua

V Brně se má začít ve spolupráci s firmou Hyperloop Transportation Technologies vypracovávat studie o možnosti realizace. Ta by měla ukázat, kolik by to stálo a co by z právního nebo technického hlediska obnášelo propojení Prahy, Brna a Bratislavy dopravním systémem Hyperloop.

 

Ve středu město Brno podepsalo memorandum se společností Hyperloop Transportation Technology (HTT). Nyní má v plánu ve spolupráci s krajem vypracovat studii o možnosti realizace. Díky ní se oficiálně zjistí, zda je Brno vhodným adeptem na propojení Hyperloop s okolními městy. Se samotným konceptem přišel před třemi lety americký podnikatel a vizionář Elon Musk, který se ho chystá v následujících letech přetavit do praxe.

Zástupci společnosti vyrábějící Hyperloop slibují technologickou revoluci v dopravě. Kapsle na cestování by se měla v potrubí pohybovat rychlostí až 1200 km/h.

zdroj fotografie: independent.co.uk

Jde o nesmírně rychlý a ekologický způsob přepravy cestujících. Kapsle budou brzděním také produkovat velké množství energie,“  popsal výkonný ředitel HTT Dirk Ahlborn. Cesta Hyperloopem by přitom měla být desetkrát bezpečnější než cesta letadlem.

Firma HTT má s tímto způsobem dopravy velké ambice. Vývojáři mají už promyšlené technologické řešení. Do tří let chtějí sestavit tubus a přepravit v kapslích prvních cestující. Společnost s 500 zaměstnanci již podepsala podobné memorandum i se slovenskou vládou. Jednání však již proběhla i s politiky v Rusku, Indii a Turecku.

Chceme být od začátku na mapě této nové technologie. Inovace jsou potřebné a měli bychom přemýšlet dopředu,“  prohlásil Jaroslav Kacer, náměstek primátora Brna.

Brno chce studii o možnosti realizace zpracovat již v průběhu tohoto roku. Zda se však v budoucnu Hyperloopu opravdu dočkáme, není vůbec jasné. I přesto chce firma HTT do roku otevřít první testovací trať.

Stavba jednoho kilometru trati by na základě odhadů firmy měla stát 286 milionů Kč. Tubus má podle ředitele HTT Dirka Ahlborna měřit 3,6 metru. Kapsle s cestujícím by v ideálním případě mohly startovat pouze 40 sekund po sobě. Hyperloop funguje na principu magnetické levitace a jeho koncept dal Elon Musk v roce 2013 k dispozici pro další vývoj. HTT však není jedinou firmou, která se zajímá o výstavbu Hyperloopu. Dalším hráčem na tomto poli je například společnost Hyperloop One.

zdroj: wired.com  
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]